Šiemet kaip niekad sparčiai augančios žolės mieste nespėjama nupjauti. Miesto seniūnas Petras Užkuras mano, kad sparčiau darbuotis mieste žolynus ir gėlynus prižiūrinčiai UAB „Žemaitijos agroprekyba“ sutrukdė tuo pat metu prasidėję vasarinių gėlių sodinimas bei šienapjūtė, mieste vykusi šventė.
Mažeikiškiai įžvelgia ir kitokių vėlavimo priežasčių.
SUGAIŠO
RUOŠDAMIESI ŠVENTEI
Bendrovė „Žemaitijos agroprekyba“ mieste šienauja apie 60 hektarų žaliųjų plotų. Jos direktorius Andrius Noreika tvirtina, kad šiuo metu nušienauta 95 procentai želdynų.
Miesto seniūnas Petras Užkuras sako, kad nenupjautų plotų mieste dar yra.
„Su gamta sutarties nesudarysi: šiemet nežmoniškai smarkiai auga žolė. Taip išėjo, kad šią vasarą sutapo vasarinių gėlių sodinimo sezonas, sutartyje su „Žemaitijos agroprekyba“ nenumatyti buvo ir teritorijos, kurioje vyko kalvystės šventė, tvarkymo, šienavimo darbai.
Negaliu priekaištauti – bendrovės žmonės, tvarkydami tą teritoriją, sugaišo 3–4 dienas. Vis dėlto tai buvo tarptautinis renginys, juk nevyks jis žolyne“, – situaciją komentavo miesto seniūnas Petras Užkuras.
Į redakciją skambinę žmonės piktinosi, kad atokiau nuo Pavenčių gatvės nepjaunama žolė. Seniūnas paaiškino, kad žolė pjaunama nuo gatvės pakraščio tik 10–15 metrų juosta.
„Tokia praktika diegiama dėl lėšų stygiaus“, – seniūno žodžius patvirtino A. Noreika.
TURI PJAUTI PATYS
SAVININKAI
Laikraščio skaitytojai priekaištauja miesto valdžiai, kad apleisti ir kai kurių miesto mokyklų stadionai: čia esą taip pat veši žolė.
„Mokyklų stadionų žolės nepjovėme ir nepjausime. Kaip ir privačių teritorijų. Mokyklos stadionas yra mokyklos rūpestis. Pagal teritorijų tvarkymo taisykles, savo teritorijoje ir tam tikru atstumu nuo jų turi nusišienauti patys šeimininkai“, – teigė miesto seniūnas.
Kai kuriose miesto vietose žolė ilgai nenupjaunama dėl to, kad tai – privati žemė, ir sunku rasti jos savininkus. Pavyzdžiui, teritorija prie Naftininkų ir Pavenčių gatvių kampo. Laukymes, esančias Algirdo, M. Daukšos gatvėse, prie Viekšnių ir Šiaulių gatvių sankryžos, taip pat pjauname tam tikru atstumu, tam panaudodami miesto gatvių priežiūros lėšas.
Vis dar nesutvarkyta dalis Skuodo gatvės: po vykusių žemės kasinėjimo darbų čia dar neatsėta žolė, nesutvarkyti gėlynai.
P. Užkuras paaiškino, jog šioje vietoje sutvarkyti gėlynų bendrovė negali dėl to, kad dalies gatvės tarp eismo juostų iki galo neužbaigė tvarkyti čia dirbusi TŪB „Energija“. Kai tik tai bus padaryta, gėlynai ir želdynai bus atkurti.
ŽELDYNUS SUTVARKYS
Šią savaitę Skuodo gatvėje pasirodė bendrovės „Žemaitijos agroprekyba“ žmonės. Jie grėbsto ir daužo po kasinėjimų likusius grumstus. Pakalbinti darbuotojai sakė užpilsią žemių ir atkursią gėlynus. Mažeikiškiai replikuoja, kad žolės „Žemaitijos agroprekyba“ nespėja pjauti dėl to, kad atlieka kitai įmonei priklausantį darbą.
A. Noreika patvirtino, kad Skuodo gatvėje darbus atliko TŪB „Energija“. Jos vadovų buvę prašyta baigus darbus sutvarkyti žaliuosius plotus. Kadangi neturi tam sąlygų, „Energija“ dėl darbų užbaigimo sudarė sutartį su „Žemaitijos agroprekyba“.
Skuodo gatvėje dirbanti brigada, anot A. Noreikos, žolės niekada nepjauna, tad jokios įtakos dėl šienavimo darbų spartos mieste tai neturi.
ŽMONIŲ IR TECHNIKOS
PAKANKA
P. Užkuras pastebėjo, kad žolė dar ne visa nupjauta Reivyčių gyvenvietėje ir žadėjo, jog artimiausiu metu tai bus padaryta. „Problemos yra nemažos, ūkis didelis, bet padaryti visus reikiamus darbus „Žemaitijos agroprekyba“ privalo. Jei nepaveži – kelk rankas, ir mes ieškosim kito rangovo“, – ryžtingai nusiteikęs miesto seniūnas.
Anot A. Noreikos, bendrovėje ir žmonių, ir technikos pakanka. „Dirba 50 žmonių, technikos šiemet turime apie 40 procentų daugiau. Šiemet drėgna ir šilta, tad labai greitai auga žolė. Jau birželio 19oji, o mes tik baigiame šienauti. Pernai birželio viduryje užbaigėme sodinti gėles. Šiemet visai kitokios orų sąlygos“, – užsitęsusių darbų priežastis nurodė bendrovės direktorius.
SKUNDŽIASI
DARBU VAKARAIS
Bendrovės darbuotojai šiomis dienomis baigia šienauti ir Melioratorių parkelį. Čia, kaip ir senamiesčio parke, žolė pjaunama per keletą metrų nuo šaligatvių. Kartą per vasarą, maždaug liepos vidury, parkuose tvarkomasi iš esmės – nupjaunama visa žolė, parkai valomi.
Šiuo metu bendrovė dirba dviem pamainomis. Direktorius sakė sulaukiąs žmonių priekaištų, jog vakarais burzgiančios žoliapjovės trukdo ramybę. „Aštunta devinta valanda dar ne toks vėlyvas vakaras. Norime, kad visur būtų kuo gražiau, bet, matyt, yra žmonių, kuriems tai nepatinka“, – svarstė A. Noreika.
Prioritetinėse vietose, pagrindinėse gatvėse žolė pjaunama jau trečiąjį kartą, kai kur – pradėta ir ketvirtąjį. Senamiestyje, pasak direktoriaus, būtų galima pjauti kiekvieną savaitę – čia kai kur dar nesuformuota veja, tad auga tik smilgos.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Tokių žolynų atokesnėse nuo gatvių vietose Mažeikiuose nemaža.