Mažeikiškio laisvalaikis – popierinėse figūrėlėse

Dariaus Čekio kabinete – daug akiai neįprastų daikčiukų. Panašių į juos kol kas teko matyti tik knygose ir žurnaluose.
Atvirose lentynose – zoologijos sodas iš popieriaus. Liūtai, drambliai, šunys, žiurkės, ereliai… Dar abstrakčios figūros, gėlės. Dirbinius mažeikiškis padarė nenaudodamas nei klijų nei žirklių. Tai origamiai.


NUO APEIGŲ
IKI PRAMOGOS
Origamis – japoniškas popieriaus lankstymo menas. Manoma, kad popierinių figūrėlių lankstymo ištakos siekia dar šeštąjį mūsų eros amžių, kai iš Kinijos į Japoniją buvo atvežta popieriaus gamybos paslaptis. Išmokę gaminti popierių japonai jį laikė labai vertingu ir darė specialius lankstinius religinėms apeigoms. Tokio origamio gamyba buvo griežtai nustatyta, išmokyti lankstyti galėjo tik specialistas. Dėl sudėtingo ir varginančio stiliaus, įvairių ribojimų (o gal ir dėl popieriaus kainos) ši technika nepaplito ir prieš porą šimtų metų beveik visiškai išnyko.
Atpigus popieriui atgimė ir origamis – dabar šia lankstymo technika domisi žmonės visame pasaulyje.
Pasaulyje labiausiai žinomas origamis – gervė. Japonų legenda sako, kad išlanksčius tūkstantį gervių, išsipildo žmogaus noras.
PRADŽIA – GĖLININKYSTĖ
Lopšelyjedarželyje „Bitutė“ judesio korekcijos specialistu dirbantis kineziterapeutas D. Čekys origamiu susidomėjo atsitiktinai. Prieš porą metų nuėjęs į sūnaus Virmanto mokyklą pastebėjo išlankstytą gervę – origamio simbolį. Ten buvo ir diagrama, arba kitaip vadinama lenkimo linijų išklotinė – brėžinys, kaip lankstyti popieriaus lapą.
Mažeikiškis savarankiškas origamio studijas pradėjo nuo gėlininkystės.
„Paklausiau žmonos, ko ji norėtų. Irma atsakė: rožės. Pabandžiau, ir pavyko“, – prisimena D. Čekys. Paskui buvo ir kitokių gėlių. Jas išlankstyti nesudėtinga, laiko nedaug trunka, tad šiuos darbus vyriškis dažniausiai padovanoja. Kas kita – sudėtingesni origamiai.
Diagramų tenka ieškotis internete, nes knygų apie šią techniką pas mus išleista nedaug, be to, ten siūlomos gana primityvios figūrėlės, sudėtingai ir nesuprantamai paaiškinta, kaip lankstyti. Tiesa, dabar origamistui nebesvarbus tekstas – svarbiausia diagrama.
LAISVALAIKIO NEDAUG
Daug laiko reikalaujančius darbus mažeikiškis pasilieka sau, mat nemėgsta kartotis ir lankstyti vienodų origamių.
Sudėtingiausią figūrą D. Čekys sakė lankstęs dvi savaites. Suprantama, su pertraukomis – kai turėdavo laisvą minutę. Jam nesunku nutraukti pradėtą darbą ir vėl prie jo sugrįžti. „Kai darželyje vaikai sugula poilsio, tada palankstau“, – paaiškino. Kartais pamoko koleges, kaip išlankstyti nesudėtingus origamius, jais papuošiamas darželis.
Savo pomėgiui mažeikiškis skiria ir laisvalaikio valandas, nors jo dabar nėra daug – be dešimtmečio sūnaus, Čekių šeimoje auga aštuonių mėnesių dukra Liepa.
Kartais D. Čekys mėgsta pažvejoti, pasėdėti prie kompiuterio, paskaityti.. Skaito visokias knygas. Profesines ir įvairią grožinę literatūrą. „Kad ir „Harį Poterį“ – visą esu perskaitęs“, – nusišypso šiemet trisdešimtmetį švęsiantis vyriškis.
BENDRAUJA INTERNETU
Ko reikia norint išmokti origamio? „Popieriaus ir laiko. Labiausiai – laiko“, – atsako D. Čekys. Dar pravartu kantrybė, susikaupimas, tikslumo pomėgis. Origamis neatleidžia atsainumo ir skubėjimo. Kokia nors klaida lankstant gali išsyk nepasimatyti, tačiau vėliau vis tiek išlenda – figūra nesusilanksto arba būna negrabi.
Lankstiniams mažeikiškis naudoja dovanoms skirtą popierių, kurio viena pusė panaši į paprasto vyniojamojo, kita – nudažyta viena spalva.
Dirbiniai nedideli. Tačiau ir origamio teorija sako, kad lankstinio neįmanoma labai išdidinti – tada jis ne toks įspūdingas, netvirtas. D. Čekys norėtų pabandyti ką nors „monumentalesnio“, tačiau nėra pirkti tokio dydžio popieriaus lapų.
Japonijoje, kitur užsienyje galima įsigyti specialaus popieriaus. Lietuvoje jis neparduodamas. Tiesa, kiti origamio specialistai bando lapus pasidaryti patys, suklijuodami popierių ir foliją.
Ar vienminčių daug? Mūsų rajone D. Čekys nepažįsta nieko, kas rimtai domėtųsi šia lankstymo technika. Bendraujama internetu – origamio svetainėse, lietuviškame forume. Kelių savo darbų nuotraukas ten yra įdėjęs ir mažeikiškis.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: D. Čekys daro ir iš atskirų detalių sujungiamus origamius, dažniausiai – geometrines figūras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto