Mažeikiškių išrinkti parlamentarai daugiausia pinigų pravažinėja

Parlamentinei veiklai skirtų išlaidų ataskaitos byloja, kad daugiau kaip pusė parlamentarų didžiąją šių pinigų dalį išleidžia transportui. Tarp tokių – ir mažeikiškių rinkti Stanislovas Giedraitis bei Jonas Stanevičius. Nors krizė visus privertė veržtis diržus, mūsų išrinktieji pašaipiai vertina siūlymus mažinti Seimo narių išlaidas.


NUOMOTIS AUTOMOBILIŲ
NEDRAUDŽIAMA
Pagal Seimo Statutą, iki šiol parlamentarams išlaidoms, susijusioms su parlamentine veikla, kiekvieną mėnesį skiriama 1,5 vidutinio darbo užmokesčio dydžio suma, kuri siekia apie 3200 litų.
Parlamento valdyba yra nustačiusi, kad šiuos pinigus galima leisti Seimo narių biurams išlaikyti, tarnybinių telefono pokalbių, interneto, telekomunikacijų, pašto paslaugoms apmokėti. Šias lėšas galima naudoti važinėti taksi, pirkti visuomeninio transporto mėnesio bilietus, mokytis užsienio kalbų, gaminti vizitines korteles, pirkti kanceliarines prekes, knygas, įsigyti periodinius leidinius.
Be to, šias lėšas galima naudoti transporto priemonei nuomoti, remontuoti, drausti.
Kaip skelbia žiniasklaida, teise nuomotis automobilius už parlamentinei veiklai skirtus pinigus pasinaudojo 87 Seimo nariai. Vadinasi, parlamentarai, leisdami pinigus nuomai, nustatytos tvarkos lyg ir nepažeidė. Gal ir to triukšmo nebūtų kilę, jeigu mūsų išrinktųjų norai būtų kuklesni. Tačiau paaiškėjo, kad „nacionalinės vertybės“ (taip kolegas pavadino Dalia Teišerskytė) save saugo važinėdami prabangiais automobiliais, kurių nuoma per mėnesį kainuoja po 2–3 tūkstančius litų. Dar tiek pat per ketvirtį Seimo nariai sumoka už degalus, mašinų remontą, draudimą.
Vienintelis Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Česlovas Juršėnas nurodė nė lito neišleidęs transportui. Parlamentinei veiklai numatytomis lėšomis nesinaudojo tik socialdemokratas Gediminas Kirkilas.
SKIRIA IR SAVO PINIGŲ
MažeikiųSkuodo apygardoje rinktas Seimo narys J. Stanevičius važinėja dvejų metų senumo nuomojamu automobiliu „Nissan Navara“. Parlamentaras teigė, kad tai nėra prabangi mašina, jos rinkos vertė – tik 80 tūkstančių litų.
Automobilio nuoma su technine apžiūra per mėnesį kainuoja 2800 litų. Politikas patikino, kad pusę nuomos kainos jis dengia iš savo kišenės, nes automobiliu važiuoja ir pas rinkėjus, ir namo.
Seimo narys sakė, kad šį faktą galėtų patvirtinti ir Etikos komisija, ir Seimo kanceliarija, tačiau, anot jo, Seime to niekas nedrįsta paviešinti.
KURUI NEUŽTENKA
J. Stanevičius prisipažino turėjęs rimtų problemų dėl kuro naudojimo – buvo patekęs tarp labiausiai išlaidaujančiųjų. Dabar jis tvarko apskaitą, registruoja susitikimus su kiekvienu rinkėju. Pavyzdžiui, Tirkšliuose tekę lankytis 8, Sedoje – 11 kartų.
„Mano apygarda toli, ne tik kurui išleidžiu daug pinigų. Visai kitokia ir transporto amortizacija. Tačiau nėra teisybės, niekas į tai nekreipia dėmesio. Visi Seimo nariai gauna tuos pačius pinigus“, – lygino pašnekovas.
Parlamentaras teigė „netelpantis“ į skirtus pinigus. Praėjusį ketvirtį kurui tekę išleisti 2200 litų savo pinigų. „Kol kas sugebu susimokėti ir pretenzijų niekam neturiu“, – akcentavo politikas.
VAŽINĖJA SAVUOJU
S. Giedraitis pas rinkėjus važinėja išperkamosios nuomos būdu įsigyta nuosava „Škoda“, kartais „Roveriu“. Seimo narys patenkintas savo automobiliu – jis esąs patogus, variklis nedidelio tūrio, 100 kilometrų užtenka 4,5–5 litrų benzino.
Vis dėlto Seimo nario ataskaitoje transporto naudojimui nurodytos nemažos sumos. Pavyzdžiui, pirmąjį ketvirtį S. Giedraitis parlamentinei veiklai išleido 11 tūkstančių litų, iš jų per 7 tūkstančius – transporto priemonių eksploatavimui bei techninei priežiūrai. Antrąjį ketvirtį parlamentaro automobilio eksploatavimas mokesčių mokėtojams kainavo per 8 tūkstančius litų.
Politikas prisipažino, kad tokios didelės išlaidos susijusios su nelaimėmis. Iš Mažeikių dažnai tenka grįžti tamsoje, važiavimas nesąs saugus. Teko patirti net dvi avarijas, kurių kaltininkai – į kelią išbėgę gyvūnai. Automobilio remontas per abu kartus kainavęs apie 13 tūkstančių litų.
S. Giedraitis nenorėjo komentuoti kitų kolegų išlaidavimo prabangiems automobiliais. Kas ir su kokia mašina važinėja, jis nesidomįs, nebent atsitiktinai pamato per televiziją.
„Kitam žmogui mašina kaip Dievas. Gal dėl jos kitų išlaidų atsisako“, – samprotavo politikas.
VARGINA
BIUROKRATIZMAS
Kaip byloja ataskaitos, mažeikiškių rinkti Seimo nariai parlamentinei veiklai skirtas lėšas naudoja ir kitoms reikmėms. Pavyzdžiui, S. Giedraitis pirmąjį ketvirtį už beveik 300 litų pirko kanceliarinių prekių, už 700 litų – knygų, 900 litų išleido kompiuterinei technikai ir biuro įrangos remontui, beveik pusantro tūkstančio litų – viešosios informacijos rengėjų teikiamoms paslaugoms.
J. Stanevičiaus išlaidos įvairesnės. Jis pirko kanceliarines prekes, mokėjo už biuro inventorių, telekomunikacijų ir interneto paslaugas, vizitinių kortelių gamybą, pašto paslaugas, viešosios informacijos rengėjų teikiamas paslaugas, nakvynę viešbučiuose, taksi ir stovėjimo aikštelių paslaugas.
Beje, S. Giedraičio antrojo ketvirčio ataskaitoje nurodomos tik išlaidos, susijusios su transporto eksploatavimu.
„Buvo tų išlaidų, tačiau daug popierizmo, tam reikia daug laiko. Jeigu labai ko reikia, nusiperku iš savo pinigų“, – paklausus, ar apribojo kitas išlaidas, atsakė Seimo narys.
(Už parlamentinei veiklai skiriamas lėšas Seimo narys turi atsiskaityti: parlamento kanceliarijai pateikti dokumentus, ką ir už kiek pirko. Jei visa suma nepanaudojama, tuomet pinigai grįžta į valstybės biudžetą.)
APIE TAUPYMĄ –
SU SARKAZMU
Šią savaitę Seime prasidėjo siūlymų mažinti parlamentarų išlaidas svarstymas. Seimo pirmininkė Irena Degutienė pasiūlė nuo 1,5 iki 1 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio, arba nuo 3,2 iki 2,1 tūkstančio litų, mažinti per mėnesį skiriamas lėšas su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms padengti. Be to, siūloma nuo 3 iki 2 sumažinti Seimo narių padėjėjų skaičių.
Ar balsuos už tokį lėšų taupymą, Seimo narys S. Giedraitis pirmadienį kategoriškai atsakyti negalėjo.
„Manau, kad susilaikysiu. Pažiūrėsiu, ar Seimo vadovai, kaip sakoma, turi proto, ar nori mažinti dėl politikos“, – replikavo politikas.
J. Stanevičius apie tokius ketinimus kalbėjo su sarkazmu. „Balsuosiu už sumažinimą. Eikim iki galo. Nereikia tų padėjėjų, kuro išlaidų. Mano sveikatai būtų geriau, kai niekur nevažiuoji, sėdi bendrabutyje, ir tiek“, – šaipėsi Seimo narys.
NUSIVYLĖ
PARLAMENTARO DARBU
J. Stanevičius padėties dėl ketinimų mažinti parlamentinei veiklai skirtus pinigus nedramatizuoja. „Kai dirbau televizijoje (jis – buvęs „gelbėtojas“ – B. R.), uždirbau neblogus pinigus, tad badu dar nemirštu. Ateityje už penkis tūkstančius litų (eilinis Seimo narys, nevadovaujantis jokiai frakcijai, komitetui, komisijai ar pakomitečiui, per mėnesį į rankas gauna apie 5,2 tūkstančio litų atlyginimą – B. R.) aš tikrai nedirbsiu. Jei 30 metų vyras nori turėti šeimą ir kažko pasiekti, reikia gauti daugiau“, – savo nuomonę išsakė politikas.
Pašnekovas nuogąstavo, kad jeigu situacija nesikeis, ateityje Seime bus sunku rasti rimtai dirbančių žmonių.
S. Giedraitis taip pat rimtai pagalvotų, ar norėtų kitą kadenciją dirbti Seime.
„Ne tik dėl pinigų. Kaip puolami, niekinami Baukutė, Valinskas. Ir mažeikiškiai balsavo už juos, su vėliavom ėjo, o dabar spjaudo. Į ką tai panašu“, – stebėjosi pašnekovas.
MATERIALINĖS PADĖTIES
NEPAGERINO
J. Stanevičius savęs skurdžiumi nelaiko, bet pabrėžė, kad turtą įsigijo už pinigus, uždirbtus televizijoje. Pajamų ir turto deklaracijoje politikas nurodo 2008 m. gruodžio 31 dieną turėjęs privalomo registruoti turto už 224 tūkstančius litų ir 62 tūkstančius litų skolos.
Politikas „Santarvei“ bandė „iššifruoti“ turimus turtus: 2004 metais Skuodo rajone yra įregistravęs ūkininko ūkį (jį dabar valdo giminaičiai), turi dvi „trobeles“, viena iš jų nugriuvusi, vieno kambario 34 kvadratinių metrų ploto butą Klaipėdoje, motociklą, mašiną, žemės ūkio technikos. O paskolą pasiėmęs rinkimams į Seimą.
S. Giedraičio ir jo žmonos privalomo registruoti turto vertė siekia šiek tiek per milijoną litų, politikas turi penkis tūkstančius litų santaupų. Iki išrinkimo į Seimą jis užsiėmė ūkininkavimu, tapęs parlamentaru šį verslą turėjo užleisti kitiems, pats tik kontroliuoja, ar viskas yra gerai.
Seimo narys Vilniaus krašte turi per 60 hektarų žemės, butus sau ir vaikams. „Tas milijonas greitai susidaro. Vien iš žemės, prie Vilniaus ji brangi. Bet iš tikrųjų man dabar trūksta pinigų. Iš darbo Seime turtų nesusikrausi“, – teigė politikas.
J. Stanevičius taip pat patikino, kad parlamentaro darbas materialinės gerovės nepakylėjo.
VIENMANDATĖJE –
IŠLAIDŲ DAUGIAU
Dėl Seimo narių išlaidavimo paklausėme vietos politikų nuomonės.
Savivaldybės Tarybos opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius pritarė siūlymams mažinti parlamentinei veiklai skirtas išlaidas. Anot jo, limituoti reikėtų ir transportui skirtas išlaidas, nustatyti automobilių nuomos limitą.
„Tačiau aš norėčiau kaip ir apginti vienmandatėse apygardose rinktus parlamentarus, kokie yra Giedraitis ir Stanevičius. Jiems toliau važinėti, dėl to reikia saugesnės ir galingesnės mašinos. Tokie parlamentarai daugiau išleidžia ne tik kurui. Galbūt jiems atvykus į Mažeikius tenka pernakvoti viešbutyje?“ – samprotavo Tarybos narys.
Anot K. Bartkevičiaus, pagal partijų sąrašus išrinkti Seimo nariai po Vilnių gali važinėtis ir nedidelėmis „Škodomis“. Esą jie ten nieko gero neveikia – po furšetus laksto, net posėdžių nesugeba lankyti.
Kad Seimo narių transporto išlaidas reikėtų diferencijuoti, mano ir Savivaldybės Tarybos valdančiajai koalicijai priklausantis socialdemokratas Antanas Tenys.
Jono STRAZDAUSKO nuotraukos.: S. Giedraitis ir J. Stanevičius tvirtino, kad vienmandatėse apygardose išrinkti Seimo nariai patiria kur kas daugiau transporto išlaidų nei rinkti pagal partijų sąrašus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto