Mažeikiškių parodoje – geležies ir akmens harmonija

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Ketvirtadienio pavakarę Kultūros centre atidaryta neįprasta sakralinio meno paroda, kurios autoriai – kalvis Virgilijus Mikuckis ir skulptorius Paulius Daujotas.

Žemaitiška dvasia

Parodoje eksponuojama daugybė pavienių metalo ir akmens dirbinių bei abiejų šių medžiagų suderinamumą liudijančių paminklų. Kalvis V. Mikuckis ir skulptorius P. Daujotas bendradarbiauja jau apie dešimt metų ir tos veiklos rezultatas atsiveria jų bendruose darbuose.
Suklusti į parodą susirinkusius žiūrovus pakvietė kalvio V. Mikuckio plaktuku ir priekalu išgauta melodija.
Kalvis patikino, kad jam tai pati gražiausia muzika ir perskaitė ištrauką iš žemaičio tapytojo Aloyzo Stasiulevičiaus VI pasaulio žemaičių dailės parodos atidarymo proga parašyto teksto – apmąstymus apie žemaičių krikštą, kurie atspindi jų parodos esmę.

Saugo autentiškumą

V. Mikuckis pasakojo, kad parodai savo darbus ruošė vienerius metus, nors kai kurie jo metaliniai kryžiai kaupti dvidešimt metų.
P. Daujoto teigimu, kai kurie jo darbai taip pat padaryti prieš daugelį metų, bet jis jų stengėsi neparduoti ir išsaugojo iki šiol. Taip menininkai susivienijo ir sugalvojo savo darbus papildyti vienas kito kūryba.
Muziejininkas Vytautas Ramanauskas piktinosi, kad Mažeikiuose nesaugoma tai, kas tapę istoriniu turtu, kad kapinės per labai trumpą laiką netenka savo tikrojo veido ir virsta pigios, beveidės kiniškos produkcijos kaupimo vieta. O šios parodos autoriai savo darbais stengiasi išsaugoti senųjų kapinių autentiškumą ir lietuviškumą, keisti jų veidą.

Kovoja su globalizmu

Telšių apskrities tautodailininkų pirmininkė Sigita Dacienė sakė, jog labai didžiuojasi, kad tautodailininkų sąjungoje yra toks menininkas kaip V. Mikuckis. Ji maniusi, kad darbų bus perpus mažiau, o čia išvydo didžiulę solidžią parodą.
„Šita paroda papuoštų sostinės gražiausią galeriją“, – teigė viešnia.
Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytojas skulptorius Osvaldas Neniškis pastebėjo, kad mažeikiškių paroda yra labai laiku ir vietoje, čia pagerbtas akmuo ir geležis. Dabar, kai siūlydamas savo įvairius produktus ir pigias prekes siautėja globalizmas, tokiais dalykais, kurie turi stiprų dvasinį užtaisą, su juo galima ir pakovoti.
„Džiaugiuosi, kad sukūrėte tokių paminklų, kurie yra atsvara globalinei kultūrai. Akmuo ir  geležis dera vienas prie kito. Ir toliau linkiu jums kūrybinės sėkmės, o jūsų kryptis yra labai teisinga“, – kalbėjo O. Neniškis.

Kūryba priartina prie Dievo

Išsamiai parodą pakomentavo buvusi O. Neniškio kolegė, V. Mikuckio dėstytoja Adelė Zinkevičiūtė. Apie globalizaciją ir jos padarinius kalbėjo Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios klebonas, Mažeikių dekanas Zenonas Degutis.
„Tie du vaikinai yra iš tų, kurie nori išlikti. Jie išliks todėl, kad ėmėsi kūrybingų dalykų. Ne zyzimo, ne niurzgėjimo, ne skundimosi, kad viskas blogai, o ėmėsi kūrybinio darbo. Ir kiekvienas žmogus, kuris užsiima kūryba, yra panašiausias į Dievą, nes Dievo pagrindinis bruožas yra kūryba. Žmogaus panašybė į Dievą ir yra ta, kad jis turi kūrybinių galių“, – teigė dekanas Z. Degutis.
Kūrėjus sveikino Žemaitijos nacionalinio parko atstovai, studijų draugai, kolegos kalviai Stankai, giminės.
Parodą mažeikiškiai gali apžiūrėti iki sausio 7 dienos.

One Reply to “Mažeikiškių parodoje – geležies ir akmens harmonija”

  1. Ingrida parašė:

    Buvau, mačiau. Gražūs ir rimti darbai: be jokių „makarajų“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto