Mažeikių krašto gyventojai paminėjo Laisvės gynėjų dieną

Minėjime Nepriklausomybės aikštėje dalyvavo mažeikiškiai Lietuvos šaulių sąjungos nariai.

Sausio 13-osios įvykiai, kurių metu žuvo 14 ir buvo sužeista daugybė žmonių, neretai pavadinami ilgo Lietuvos kelio į laisvę paskutine stotele.
Nors po šių tragiškų įvykių prabėgo daugiau nei trys dešimtmečiai, Mažeikių rajono gyventojai jų nepamiršta ir kasmet, kiek ir kokios leidžia galimybės, susirenka minėti Laisvės gynėjų dienos.

Istoriją prisiminus

Bandydama nuversti teisėtai išrinktą ir nepriklausomos valstybės atkūrimą paskelbusią Lietuvos valdžią sovietų kariuomenė 1991 metų sausio 13-osios naktį Vilniuje ginkluota jėga užėmė Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą. Sovietų kariuomenė tuomet neišdrįso pulti daugiatūkstantinės žmonių minios saugotų Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų.
Tačiau prie Televizijos bokšto nebuvo išvengta aukų – desantininkams pradėjus karine technika važinėti po minią ir šaudyti į beginklius žmones, žuvo 14 ir buvo sužeista daugiau nei tūkstantis laisvės gynėjų.

Buknaičiuose surengtas pėsčiųjų žygis

Mažeikių rajono gyventojus paminėti Laisvės gynėjų dienos pirmieji pakvietė Urvikių kultūros centro darbuotojai, Buknaičių kaimo bendruomenės ir Mažeikių turistų klubo nariai, surengę šiaurietiškojo ėjimo žygį.

Akimirka iš Buknaičių apylinkėmis sekmadienį vykusio pėsčiųjų žygio.

Į kvietimą žygiuoti ir taip paminėti Lietuvai svarbią datą atsiliepė didelis būrys žmonių, mėgstančių aktyvų laisvalaikį. Jie nepabūgo nei žiemiško šaltuko, nei vėjo.
Su Lietuvos trispalvėmis rankose, su šiaurietiškojo ėjimo lazdomis ar be jų, vedini vaikais, augintiniais, su šypsenomis veiduose ir kupini entuziazmo rajono gyventojai Buknaičių apylinkėmis nužygiavo daugiau nei 11 kilometrų.
„Ačiū už tokį šaunų, nuoširdų renginį. Tokios bendruomenės dėka niekas ir niekada nebus pamiršta“, – tokiais žodžiais renginio organizatoriams padėkojo viena iš žygio dalyvių – mažeikiškė Aldona Andriuškienė.
Žygis, skirtas Laisvės gynėjų dienai paminėti, Buknaičiuose organizuojamas jau ne pirmus metus.

Vieni minėjo išvakarėse, kiti tikrąją dieną

Viekšniuose Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas įvyko sausio 12-osios vakarą. Pirmiausia Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios.
Po jų minėjimo dalyviai susibūrė prie paminklo Vytautui Didžiajam. Renginio metu buvo skaitomi 1991 metų sausio 13-osios įvykių metu žuvusių žmonių vardai ir pavardės. Kiekvieną jų palydėjo varpelio skambesys. Buvo atliekamos patriotinės dainos, plazdėjo Lietuvos trispalvės, Lietuvos šaulių sąjungos, Viekšnių gimnazijos vėliavos.
Tirkšlių kultūros centro darbuotojai miestelio gyventojus pakvietė šią dieną paminėti kultūros centre – dalyvaujant viktorinoje, dalijantis prisiminimais, žiūrint filmą.

Languose – žvakių liepsnelės

Kasmet Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kviečia visuomenę dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje „Atmintis gyva, nes liudija“.
Švietimo įstaigų bendruomenių nariai, įstaigų bei organizacijų darbuotojai, geros valios žmonės jau ne vienus metus Sausio 13-osios rytą prisimindami 1991 metų sausio įvykius, tų įvykių aukas lygiai 8 valandą ryto languose dešimčiai minučių uždega žvakutes kaip vienybės, pergalės ir atminimo simbolį.

Laimono TERASIAUS nuotr.
Pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“ dalyviai įstaigų languose dešimčiai minučių uždegė žvakutes.

Prie šios pilietinės iniciatyvos aktyviai jungėsi ir mūsų rajono įstaigos bei organizacijos.
„Uždegdami vienybės ir atminties žvakutes languose prisimename žuvusiuosius tą naktį. Pagerbiame tuos, kurie susivieniję atkovojo mūsų laisvę. Ir gręžiamės į tada gimusius, kurie jau pradeda kurti valstybės gerovę. Kartu ši diena mums primena, kad laisvė yra labai trapi ir privalome nuolat būdrauti“, – apie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“ prasmę mintimis pasidalijo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Laisvės banga“ nuvilnijo virtualiai

Sausio13-ąją, prieš vidurdienį, Mažeikiuose, Nepriklausomybės aikštėje, prie paminklinio kryžiaus, skirto žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę atminti, surengtas simbolinis Laisvės gynėjų dienos paminėjimas, padėta gėlių.
Daugybę metų Merkelio Račkausko gimnazija kūrė ir puoselėjo „Laisvės bangos“ tradiciją. Pilietinės akcijos metu vidurdienį mažeikiškiai įvairių švietimo įstaigų bendruomenių nariai, rajono valdžios atstovai, įstaigų darbuotojai susitikdavo Laisvės gatvėje ir, jiems susikibus rankomis, nuvilnydavo laisvės banga.
Dėl besitęsiančios koronaviruso pandemijos šių metų „Laisvės banga“ jau antrus metus iš eilės vyksta virtualiai – Mažeikių rajono savivaldybės paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ galima susirasti vaizdo įrašą „Laisvės banga“. Pusvalandžio trukmės vaizdo įraše Mažeikių rajono moksleivių, Savivaldybės vadovų, įstaigų bei organizacijų atstovų lūpomis skamba nuoširdžios eilės, žodžiai, dedikuoti žuvusiems už Lietuvos laisvę, linkėjimas tą laisvę išsaugoti.
Sausio 13-osios proga prie Mažeikių kultūros centro surengtas atminties vakaras „Laisvės laužų šviesoje“.
Mažeikių muziejuje galima apžiūrėti šią savaitę atidarytą parodą „Sausio 13 d. įvykiai spaudos puslapiuose“.
Nuotr. Laimono TERASIAUS, Dovydo MAČIUKO


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto