Mažeikiuose – atvykėlių ir nuomos kainų bumas

Pastaruoju metu Mažeikiuose gyvenamojo būsto nuomos kainos viršija net kainas sostinėje. Po gaisro „Mažeikių naftoje“ miestą užplūdo užsieniečiai. Už namo nuomą jie moka iki 6 tūkst. litų per mėnesį. Butų kainos taip pat pasiekė iki šiol neregėtą lygį. Visuose mūsų mieste bei netoliese esančiuose viešbučiuose neįmanoma rasti laisvų vietų. Prognozuojama, kad iki vasaros situacija nesikeis. VIEŠBUČIAI PERPILDYTI
AB „Mažeikių nafta“ nusiaubęs gaisras mažeikiškiams tapo papildomu pajamų šaltiniu. Atstatyti sugriuvusią koloną atvyko daug specialistų iš įvairių šalių. Be to, artimiausiu metu turėtų pasikeisti įmonės savininkai, todėl į Mažeikius atvyksta vis daugiau lenkų.
Jau kuris laikas ne tik mūsų miesto, bet ir aplinkinių rajonų viešbučiai perpildyti. Viešbučio „Valina“ savininkė Alina Gromakova „Santarvei“ sakė, jog vilties gauti laisvą kambarį beveik nebūna. Su lenkais, italais yra pasirašytos sutartys metams. Pradedama kalbėti apie jų pratęsimą iki trejų metų.
Plinkšių viešbučio direktorė Virginija Lukauskienė patikino, jog iki Kalėdų viešbutyje neatsiras nė vienos vietos – visi 39 kambariai užimti.
„Kasdien sulaukiame labai daug skambučių, tačiau niekuo padėti negalime. Anksčiau nėra buvę, kad viešbutis būtų taip perpildytas – visada turėjome laisvų kambarių“, – sakė direktorė.
Užsieniečių negąsdina kambarių kainos.
Plinkšių viešbutyje nakvynė apartamentuose kainuoja 200 litų, liukse – 120 litų, vienviečiame kambaryje – 15 litų.
„Jiems tokios kainos yra juokingos. Tik lietuviams atrodo, kad brangu“, – teigė V. Lukauskienė.

UŽSIENIEČIAMS – NAMAS,
ŠEIMAI – ŪKINIS PASTATAS

Mažeikiškiai netruko sureaguoti į išaugusią butų nuomos paklausą – privatūs asmenys, galintys pasiūlyti gyvenamąjį plotą, suskato kelti kainas.
„Santarvė“, norėdama išsiaiškinti, kokia yra pasiūla bei pageidaujamos kainos, išspausdino du skelbimus. Viename buvo nurodoma, kad įmonė išsinuomotų gyvenamąjį plotą, o antrajame rašė, jog dviejų ar trijų kambarių butą norėtų išsinuomoti šeima.
Dėl pastarojo skelbimo sulaukėme tik vieno skambučio: vyriškis domėjosi, kokio dydžio šeima, kur dirba bei kiek galėtų mokėti už nuomą. Pasiūlius 200 litų per mėnesį, žmogus nusprendė dar pagalvoti.
Tuo tarpu antrasis skelbimas buvo gana populiarus. Buvo siūlomi ir nuosavi namai, ir butai daugiabučiuose namuose. Vieno kambario butą siūliusi moteris sakė, kad butas yra gerai suremontuotas, o dabar perkanti baldus. Ji domėjosi, kokių turime pageidavimų, kiek lovų kambaryje reikėtų pastatyti. Už buto nuomą moteris kas mėnesį norėtų gauti po tūkstantį litų. Žinoma, už komunalines paslaugas atskirai reikėtų mokėti (tokia buvo absoliučiai visų siūlytojų sąlyga – V. S.).
Daugiausia siūlyta trijų kambarių butų. Visi suremontuoti, apstatyti baldais, yra reikalinga buities technika. Pageidaujamos nuomos kainos svyravo nuo 1,5 iki 2 tūkst. litų.
Už nuosavo namo pirmąjį aukštą (2 kambariai, virtuvė, tualetas) šeimininkė prašė 2 tūkst. litų. Voverių kaimo gyventojas siūlė išnuomoti visą namą už 4,5 tūkst. litų. Vyriškis sakė, kad už papildomą mokestį jis galėtų rūpintis namo tvarkymu – jam tai būsią visai patogu, nes su šeima gyvensiąs ūkiniame pastate.

PASIRENGĘ MOKĖTI DAUG
AB „Mažeikių nafta“ komunikacijos skyriaus vadovas Giedrius Karsokas „Santarvei“ sakė nežinąs, kiek šiuo metu įmonėje dirba iš kitų Lietuvos miestų ar užsienio atvykusių specialistų. Jų apgyvendinimu esą užsiima patys darbus organizuojantys rangovai.
Priminus, kad „Santarvėje“ buvo išspausdintas skelbimas, kuriame teigiama, jog AB „Mažeikių nafta“ savo darbuotojams bei užsienio svečiams apgyvendinti ketina nuomoti gyvenamąjį plotą Mažeikių mieste arba jo prieigose, G. Karsokas paaiškino, kad šio skelbimo iniciatoriai esą lenkų bendrovės „PKN Orlen“ atstovai.
UAB „Rudesta“ vadovas Valdas Kumpys „Santarvei“ patvirtino, kad rangovai patys ieško, kur apgyvendinti darbuotojus.
„Visokiais būdais jie čia blaškosi. Pavyzdžiui, mūsų įmonės subrangovai yra vilniečiai. Jie apgyvendinimo problemą išsprendė patys: anksčiau yra dirbę Mažeikiuose, todėl susitarė su tais pačiais žmonėmis dėl butų nuomos. Užsieniečiai dažniausiai prašo jiems vertėjaujančių žmonių pagalbos, ieško įvairiausių tarpininkų“, – sakė „Rudestos“ vadovas.
V. Kumpio nuomone, verslumo gyslelę turintys mažeikiškiai sugebėjo pasinaudoti šia situacija. Prieš kelerius metus žmonės išnuomodavo butus be jokio nuomos mokesčio, reikėdavo mokėti tik už komunalines paslaugas, dabar už butą prašoma 600–800 eurų per mėnesį.
„Žinoma, nuomos kaina priklauso nuo buto kokybės. Užsieniečiai nori, kad būtų visi baldai, buitinė technika, internetas. Už geras paslaugas jie pasiruošę mokėti daug. Tačiau tokių gyvenamųjų patalpų nėra lengva surasti“, – teigė V. Kumpys.
UAB „Rudesta“ darbuotojai dirba ir Vilniuje, ir Klaipėdoje. Jų apgyvendinimui įmonė nuomoja gyvenamąjį plotą. Pasak V. Kumpio, didmiesčiuose už nuomą mokama kur kas mažiau, nei tektų mokėti Mažeikiuose.

TVARKINGI NUOMININKAI – NE VISI
Individualios įmonės „Mažeikių nekilnojamasis turtas“ savininkas Saulius Maskaliūnas priminė, kad „Mažeikių naftos“ remontas turėtų baigtis vasaros pradžioje. Tada turėtų kristi ir nuomos kainos.
Nekilnojamojo turto prekyba užsiimanti įmonė yra išnuomojusi 20 butų – daugiausia „Mažeikių naftos“ administracijoje dirbantiems užsieniečiams. S. Maskaliūnas nesutiko atskleisti nuomos kainos, nes tai – komercinė paslaptis.
„Nuomos plėsti neketiname, mums užtenka ir tiek. Į dabartinį „Mažeikių naftos“ skelbimą žiūriu skeptiškai – nemanau, kad lenkai sutiktų daug mokėti. Be to, reikia prisiminti, kad, išvykę į komandiruotę, žmonės mėgsta atsipalaiduoti. Tikrai negalėčiau pasakyti, kad jie visi yra tvarkingi nuomininkai. Tikrai visko būna“, – sakė verslininkas.
Anot S. Maskaliūno, pastaruoju metu sumažėjo parduodamų butų pasiūla, nors nuo rudens kainos išaugo beveik 20 proc.
„Visada sakiau, kad nekilnojamojo būsto kainos augo, auga ir augs. Esu įsitikinęs, kad pinigus reikia dėti ne į kojines ar bankus, o investuoti į nekilnojamąjį turtą“, – teigė S. Maskaliūnas.

PRIVALO ĮTEISINTI VEIKLĄ
Gyvenamąjį būstą išnuomojantis savininkas privalo įteisinti šią veiklą ir mokėti mokesčius. Nelegalizavusiems šios veiklos gresia dideli nemalonumai.
Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos švietimo ir konsultavimo skyriaus darbuotojos „Santarvei“ paaiškino, kad jei gyventojas nori išnuomoti namą ar butą fiziniam asmeniui, turi įsigyti verslo liudijimą.
Kitas būdas legaliai išnuomoti būstą – įregistruoti individualią veiklą. Vykdydamas tokią veiklą, žmogus turi kartą per metus sumokėti mokesčius. Mokama 15 proc. visų pajamų.
Jeigu patalpos yra išnuomojamos bendrovėms ar organizacijoms, turi būti sudaryta nuomos sutartis. Pagal ją pati įmonė iš sutartos sumos sumoka 15 proc. į biudžetą. Pavyzdžiui, pagal nuomos sutartį įmonė gyventojui už patalpų nuomą įsipareigojo mokėti 1000 litų per mėnesį. Sumokėjusi 15 proc. pajamų mokestį, įmonė savininkui perves 850 litų.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Verslumo gyslelę turintys mažeikiškiai sugebėjo pasinaudoti „Mažeikių naftoje“ įvykusiu gaisru – iš karto pakėlė
butų nuomos kainas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content