Mažeikiuose atlikta tūkstantoji artroskopijos operacija

Mažeikių ligoninės gydytojai ortopedai-traumatologai atliko tūkstantąją artroskopijos operaciją. Tokio pobūdžio operacijų mažeikiškiai ėmėsi prieš trylika metų.
TURI NEMAŽĄ PATIRTĮ
Mažeikių ligoninė viena pirmųjų šalyje ėmėsi artroskopijos. Tokių operacijų pradininkas buvo tuo metu ligoninei vadovavęs gydytojas Eugenijus Zalagėnas. Iš jo artroskopijos mokėsi Jonas Žulpa.
„Buvau „fuksas“, po studijų tik pradėjęs dirbti. Iš pradžių tik stebėdavau, kaip Zalagėnas atlieka artroskopines operacijas“, – prisimena J. Žulpa ir priduria, kad dabar jo sąskaitoje bene trečdalis Mažeikiuose atliktų tokių operacijų.
Ne mažesne patirtimi galėtų pasigirti ir kolega Ridas Egidijus Aleksa, su artroskopija susipažinęs dar dirbdamas Kaune.
Be šių gydytojų, artroskopijos operacijas atlieka ir gydytojas Sigitas Kaktys.
Skyriaus vedėjas Vladimiras Magrinas paaiškino, kad pacientai turi teisę rinktis, kuris gydytojas operuos.
Pacientus pagal grafiką kasdien konsultuoja ne tik artroskopines operacijas atliekantys gydytojai, bet ir skyriaus vedėjas V. Magrinas bei gydytojas Kęstutis Gricius.

PAŽANGUS GYDYMO BŪDAS
Artroskopija yra minimali invazinė operacija. J. Žulpa paaiškino, kad operuojant padaromi du maži – nuo pusės iki centimetro – pjūveliai, per kuriuos į sąnarius įvedamas optinis teleskopas. Monitoriuje matant vaizdą diagnozuojamas pažeidimas, atliekama operacija.
Anot gydytojų ortopedų, artroskopijos operacijos yra sudėtingos. Jos atliekamos miniatiūriniais, labai preciziškais instrumentais.
Artroskopijos operacijos daromos neaiškiais atvejais, kai kitais būdais sunku nustatyti tikslią diagnozę. Apie 60 proc. tokių operacijų priežastis – kelio meniskų plyšimai.
Invazinė operacija atliekama ir plyšus raiščiams, atplyšus kremzlėms, kai laisvi sąnario kūnai, kitų pažeidimų atvejais.
„Artroskopija yra labai pažangus metodas. Jis pasižymi didelėmis diagnostikos ir chirurgijos galimybėmis, gerina gydymą. Po artroskopijos kelis kartus sutrumpėja hospitalizacijos ir reabilitacijos laikas, greitai grįžta darbingumas“, – pasakojo ortopedai.

MOKĖSI VIENI IŠ KITŲ
Artroskopijos operacijos mūsų šalyje pradėtos daryti tik 1991 metais. Ortopedams teko mokytis vieniems iš kitų, literatūros, užsienio medikų patirties.
V. Magrinas parodo artroskopijai skirtos konferencijos pranešimų rinkinį. Jame yra ir Mažeikių ligoninės gydytojų E. Zalagėno, V. Magrino, J. Žulpos pranešimai.
Nuo pat pradžios artroskopijos operacijas atliekantis J. Žulpa pasidžiaugia, kad medikai gerai perprato naujovę – dėl medikų kaltės nėra buvę komplikacijų.
Kai kurios šalies ligoninės daug vėliau ėmė taikyti artroskopiją. Tad nieko keisto, kad į Mažeikius patirties važiavo kolegos iš kai kurių kaimyninių rajonų.
Nors šiandien artroskopijos atliekamos ir kitose apskrities ligoninėse, iki šiol mažeikiškiai ortopedai sulaukia pacientų iš Akmenės, Skuodo, Plungės.

ARTROSKOPIJA – KASDIENIS DARBAS
Šiuo metu Mažeikių ligoninėje kasdien atliekama po vieną dvi artroskopijos operacijas. Planinei operacijai eilės tenka laukti apie tris savaites. Iš karto į ligoninės traumatologijos skyrių guldoma tik tada, kai pacientą reikia skubiai operuoti.
„Sveikatos priežiūra, kaip ir visa kita, yra orientuota į Europos Sąjungos reikalavimus ir patirtį. O ten tokių operacijų tenka laukti mažiausiai pusmetį“, – palygino mažeikiškiai gydytojai.
J. Žulpa informavo, kad ortopedų-traumatologų konsultacijai ligonį siunčia bendrosios praktikos gydytojas. Po konsultacijų pacientai, kuriems reikalinga operacija, įrašomi į eilę ir vėl siunčiami pas bendrosios praktikos gydytoją, nes reikia atlikti tyrimus.

SKYRIAUS DARBAS EFEKTYVUS
Mažeikių ligoninės traumatologijos skyrius stengiasi neatsilikti nuo modernių technologijų taikymo gydant ir operuojant pacientus. Todėl sveikatos priežiūros reforma skyriui nebuvo itin skausminga.
Traumatologijos skyriaus ligonių per pastarąjį dešimtmetį nuolat mažėja, tačiau operacijų daugėja.
„Tai byloja, kad gerėja gydymo technologijos, metodai, efektyvumas ir gydytojų patirtis“, – pastebėjo J. Žulpa.
Medikai pasidžiaugia, kad skyriaus vedėjas V. Magrinas jaučia laikmečio pulsą ir yra naujovių šalininkas.
„Deja, geras iniciatyvas dažniausiai riboja pinigai“, – apgailestavo gydytojai.

RUOŠIAMASI KITOMS NAUJOVĖMS
Mažeikiškiai gydytojai ortopedai-traumatologai turi septynerių metų patirtį protezuojant klubo sąnarius. Per metus atliekama po 50–60 tokių operacijų.
Neseniai atnaujintas prieš trejus metus pradėtas kelio sąnarių protezavimas. Jau padaryta dešimt tokių operacijų. Ligonių kasos šiemet skyrė lėšų 25 tokiems protezams.
Traumatologijos skyrius ruošiasi imtis naujų gydymo metodų. Vienas iš jų – osteosintezė, t.y. lūžusių kaulų sujungimas. Ligoninė yra įsigijusi reikalingą aparatūrą. Liko nusipirkti nemažai kainuojantį specialių instrumentų ir vinių komplektą. Medikai viliasi, kad dar šiemet bus išspręstas finansavimo klausimas.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto