Mažeikiuose jau yra nukentėjusiųjų nuo šalčio

Atšalus orams, Mažeikių ligoninės specialistams kartą jau teko gydyti nušalusį mažeikiškį.
Medikai mano, kad nušalusių turėtų būti ir daugiau, tik ne visi kreipiasi, ir skuba priminti, kad savimi reikia pasirūpinti atidžiau: šilčiau rengtis, saugoti atviras kūno vietas.


NUŠALUSIŲJŲ
YRA DAUGIAU
Mažeikių ligoninės gydytojas traumatologas Jonas Žulpa „Santarvę“ informavo, kad jau buvo vienas nušalimo atvejis.
„Nušalusiųjų, be abejo, yra daugiau. Tik po poros savaičių, kai pradės pūti, smirdėti, jie kreipsis pagalbos,“ – tikino traumatologas.
Kad tokių nelaimių nebūtų, medikai primena, jog einant į lauką reikia šiltai apsirengti.
Ypač tai rekomenduojama tiems, kurie ilgai būna lauke – statybininkams, turgaus prekeiviams, sargams.
Apranga ir avalynė turi būti patogi. Net esant nulinei temperatūrai, vėjuotam orui, nušalti galima avint nepatogius, per ankštus batus ar neužsimovus kepurės ar pirštinių. Kaip liaudies patarlė sako: šiluma kaulų nelaužo. Svarbu ne per daug aprengti vaikus, kurie belakstydami lauke sušyla ir gali peršalti.
Nušalimai būna keturių laipsnių. Mažiausiai pavojingas pirmasis, kai oda pabąla, o ją sušildžius lieka rusva dėmė. Antrajam nušalimo laipsniui būdinga tai, kad nušalusiose vietose atsiranda pūslių, trečiajam – kai oda pamėlsta, tampa tarsi marmurinė, o atšildžius atsiranda kraujingų pūslių ar žaizdų. Pavojingiausias ketvirtasis nušalimo laipsnis, kai nuo šalčio nukentėjusios vietos apmiršta.
GERTI
KUO DAUGIAU
SKYSČIŲ
Medikai perspėja, kad patyrus šalčio traumas, jokiu būdu negalima trinti nušalusios vietos, ypač vilnone pirštine ar sniegu.
Nušalusi oda labai greitai pažeidžiama, tad galima pratrinti ir infekuoti odą.
Jei nušąla nosis, skruostai, ausys, geriausia juos sušildyti priglaudus delnus, o nušalusias rankas – kišti į pažastis.
Mažeikių ligoninės gydytoja dermatovenerologė Adelė Petrošienė pataria nušalusią vietą aprišti šildomuoju tvarsčiu, pavyzdžiui, šilta skara ar šaliku. Jei turite, ant žaizdos prieš rišdami galite uždėti sluoksnį vatos ar keletą sluoksnių polietileno. Tai padės greičiau atsigauti nušalusiems audiniams.
Tvarstį derėtų nurišti po kelių valandų, odą švelniai patrinti degtine ar spiritu suvilgyta vata. Po to nuo šalčio nukentėjusią vietą vėl aprišti ir užkloti šilta antklode.
Atšalus visam organizmui, medikė pataria žmogų kuo greičiau įnešti į šiltą patalpą ir duoti jam kuo daugiau skysčių: saldintos arbatos – ir kad sušiltų, ir kad energijos atsirastų, karštos kavos, šilto citrinų gėrimo.
SAUGOTI VEIDĄ
IR PLAUKUS
Paraudusioms nuo šalčio rankoms atgaivinti tinka kontrastinė karšto ir šalto vandens vonelė su garstyčiomis ar vaistažolėmis. Plaštakas pirmiausia derėtų panardinti į karštą, o po to – į šaltą vandenį. Taip kartojama 10–20 kartų ir baigiama šalto vandens vonele. Nusausintas rankas tepti maitinamuoju kremu.
Dermatovenerologė A. Petrošienė priminė, kad prieš einant į šaltį, atvirus odos plotelius galima patrinti ledo gabalėliais, patepti kamparo, šaltalankio ar eukalipto aliejumi.
Medikė taip pat akcentavo, kad reikia saugoti ir plaukus, nes dažnai pamirštame, kad ir jie gyvas organizmas.
„Nukentėję nuo šalčio plaukai gali pradėti lūžinėti, slinkti, trupėti, taip pat gali pradėti pleiskanoti galvos oda,“ – nušalimo pasekmes vardijo medikė.
Kosmetologė Liudmila Seliokienė akcentavo, kad veidą apsaugo dvi priemonės: kremas ir kreminė pudra.
„Šios dvi priemonės visada apsaugos nuo šalčio ir nuo vėjo. Kremą siūlau naudoti su apsauginiu filtru nuo šalčio. Nesvarbu, kokį kremą pasirinksite, maitinamąjį ar drėkinamąjį, svarbu, kad jis tiktų jūsų odai,“ – patarė kosmetologė.
ALKOHOLIS
NEPADĖS
Medikų teigimu, dažniausiai nuo šalčio nukenčia neblaivūs asmenys, praradę jautrumą šalčiui. Veikiamos šalčio siaurėja kraujagyslės, tad dažnai žmonės, kad, liaudiškai tariant, praplėstų tas kraujagysles, išgeria stikliuką degtinės.
Dermatovenerologė A. Petrošienė to daryti nepataria, nes toks sušilimas esąs trumpalaikis, o alkoholiui praplėtus kapiliarus, žmogus kaip tik labiau rizikuoja nušalti.
Be to, alkoholis malšina drebulį – natūralią organizmo apsaugą nuo šalčio.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Medikai pataria per šalčius šiltai apsirengti ir specialiomis priemonėmis apsaugoti odą, kuri lieka neuždengta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto