Mažeikiuose rinkimus laimėjo socialdemokratai

Į vieną rajono Savivaldybės tarybos kėdę pretendavo penkiolika kandidatų.

Mažeikiuose daugiausiai rinkėjų balsavo už socialdemokratus. Tačiau net ketvirtadalį mandatų Taryboje užsitikrino nepartiniai kandidatai, kurie aplenkė kai kurias tradicines partijas. Apskritai į Tarybą išrinkta trečdalis naujų veidų.
Jau vakar įvyko pirmosios derybos dėl kėdžių.

AKTYVUMAS DIDESNIS
Sekmadienį prie urnų atėjo 20,4 tūkstančio, arba beveik 41 proc., balsavimo teisę turinčių rinkėjų. Kaime aktyviausi buvo Lūšės, Dagių, Urvikių, Auksūdžio, Buknaičių, Sedos, Plinkšių gyventojai.
Čia balsavo beveik pusė arba dar daugiau rinkėjų.
Pasyviausi buvo Kapėnų, Purvėnų, Balėnų, Žemalės žmonės. Balsavimo teise pasinaudojo tik trečdalis rinkėjų. Šiuose rinkimuose, palyginti su 2007-ųjų metų rinkimais, rinkėjų dalyvavo 5 procentais daugiau.
Patys politikai padidėjusį rinkėjų aktyvumą sieja su dideliu kandidatų skaičiumi. Esą nauji kandidatai į rinkimus atsivedė ir juos palaikančių žmonių būrį.

RINKTIS BUVO IŠ KO
Mažeikiai šiemet išsiskyrė kandidatų gausa. Mūsų rajone norą dalyvauti savivaldos rinkimuose pareiškė 13 partijų (viena iškrito, kai buvo pašalinti teistumą nuslėpę kandidatai).
Šiemet pirmą kartą rinkimuose dalyvavo ir savarankiškai save išsikėlę nepartiniai kandidatai, kurių rajone buvo 86. Tarp jų – trys dalyvavo kaip atskiri fiziniai asmenys, kiti susibūrė į tris koalicijas.
Pagal Rinkimų įstatymą, kad savarankiškų kandidatų sąrašas galėtų pretenduoti į mandatus, jis turi įveikti 6 proc. barjerą, t. y. turi gauti tiek rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.
Partija, nepriklausanti jokiai koalicijai, Tarybos nario mandato galėjo siekti peržengusi 4 proc. balsavusių rinkėjų balsų barjerą.
Kandidatas, nesantis koalicijoje, į Tarybą patenka, jeigu surenka mandatui gauti reikalingą balsų skaičių. Jis nustatomas balsavusių žmonių skaičių dalijant iš tarybos narių skaičiaus.

LAIMĖJO TRADICINĖS PARTIJOS
Rajono gyventojai ir šį kartą daugiausiai balsų atidavė tradicinėms partijoms, iki šiol Taryboje turėjusioms daugiausiai mandatų. Daugiausiai – net aštuonis mandatus – gavo socialdemokratai. Už juos balsavo 4 440 mažeikiškių, arba 21,70 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių. Beje, socialdemokratus į rinkimus vedęs partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas Antanas Tenys iš visų kandidatų surinko daugiausiai – net 1 809 – rinkėjų balsus. Antrą ir trečią vietas pagal rinkėjų balsus taip pat pelnė socialdemokratai Jonas Jurkus ir Laima Nagienė.
Valstiečius liaudininkus ir „tvarkiečius“ Taryboje panoro matyti apie dešimtadalis rinkėjų. Jie Taryboje turės po keturis mandatus.
Po du mandatus gavo konservatoriai ir „darbiečiai“.

Į SAVIVALDĄ DELEGAVO NAUJOKUS
Nemažą rinkėjų pasitikėjimą pelnė nepartiniai kandidatai. Jiems turėtų atitekti ketvirtadalis mandatų.
Nepartiniai kandidatai iš savivaldos išstūmė iki šiol savo atstovų Taryboje turėjusią Naująją sąjungą (socialliberalus) bei Socialdemokratų sąjungą. Už borto liko ir ne pirmą kartą rinkimuose laimę bandę liberalai.
Iš politikos naujokų didžiausią pasitikėjimą pelnė nepartinių kandidatų koalicija „Kitaip“. Taryboje iki šiol neteko dirbti nė vienam šios koalicijos kandidatui. Rinkėjai jiems patikėjo net tris mandatus.
Vilhelmo Džiugelio jungtinė lyderių koalicija „Mums rūpi Mažeikių kraštas“ taip pat gavo tris mandatus, tačiau šiame sąraše yra žmonių, kuriems jau teko ragauti Tarybos nario duonos.

IR VIENAS LAUKE KARYS?
Mandato siekė jokiai koalicijai nepriklausantys trys savarankiškai save išsikėlę nepartiniai kandidatai: Daiva Šideikienė, šiuo metu Taryboje dirbantis ir neetatinio vicemero pareigas einantis Viktoras Bugnevičius ir politikoje iki šiol nedalyvavęs Vytautas Jasmontas.
Reikalingą rinkėjų balsų barjerą įveikė tik D. Šideikienė, į rinkimus ėjusi su šūkiu „Ir vienas lauke karys“. Ši aktyvi moteris mažeikiškiams žinoma kaip skundų dėl valdininkų darbo rašinėtoja. Kai kurie mažeikiškiai replikavo, kad už ją balsavę, norėdami suteikti galimybę įrodyti, kaip pati sugeba dirbti.
„Visiems geras nebūsi, bet bandysiu savo rinkėjų nenuvilti. Galbūt ir skambiai pasakysiu, bet į savivaldą ėjau tarnauti žmonės“, – teigė pašnekovė, kaip pati sako, kol kas ketinanti dirbti kaip nepriklausoma Tarybos narė.
D. Šideikienė patikino, kad priimdama bet kokius sprendimus, tarsis su rinkėjais. Ji replikavo pastebėjusi, kad dabar politikai gyventojams rūpestį demonstruoja tik prieš rinkimus.

TIKĖJOSI KITOKIŲ REZULTATŲ
Sekmadienio vakare „Santarvė“ aplankė rinkimų dalyvių štabus, domėjosi jų nuotaikomis. Koalicijos „Kitaip“ kandidatai nesiėmė didelių prognozių, tačiau išreiškė viltį, kad mažeikiškiai balsuos už permainas. Jie tikino į koaliciją ir susibūrę dėl to, kad savo žinias, patirtį panaudotų kitokio miesto kūrimui.
„Be abejo, vienareikšmiškai vertinti sunku. Naujai politinei jėgai gauti tiek mandatų yra didelis rinkėjų pasitikėjimas. Tačiau norėjosi tikėti, kad žmonės labiau ryšis permainoms. Nors šioks toks proveržis, progresas yra“, – rinkimų rezultatus komentavo koalicijos lyderis Rosvaldas Gorbačiovas, viešojoje erdvėje ne kartą įvardintas kaip vienas iš pretendentų į merus.
Būsimo Tarybos nario teigimu, jų koalicija atvira pokalbiams su visomis rinkimus laimėjusiomis politinėmis jėgomis.
„Pirmiausia – svarbu moralinės nuostatos, programa ir žmonės – ar jie nori dirbti, ar politikuoti.
Jei sutaps vizijos, norai ir siekiai, mes pasirengę dirbti drauge“, – teigė pašnekovas.

„VEIKLIEJI MAŽEIKIEČIAI“ TĘS VEIKLĄ
Sekmadienio vakare „Veikliųjų mažeikiečių“ koalicijos štabe vyravo geros nuotaikos. Į politiką pirmą kartą einantys žmonės prognozavo laimėsią bent tris mandatus. Koalicijos lyderis Saulius Rancas pripažino, kad jeigu pelnytų rinkėjų pasitikėjimą, keltų savo kandidatūrą ir į mero postą. O darbą Taryboje įsivaizdavo be valdančiosios koalicijos ir opozicijos.
Nors koalicija į rinkimus įsiveržė „veikliai“ ir įspūdingai, rinkimų agitacija mažeikiškių nesužavėjo. Koalicijai nepavyko peržengti šešių procentų barjero.
„Nepasakyčiau, kad už mus balsavo mažai. Esame politikos naujokai, o kai kurios partijos veikia dvidešimt metų. Kaip nauja politinė jėga, rinkėjų balsais aplenkėme Darbo partiją, Socialdemokratų sąjungą. Tačiau koją pakišo tai, kad partijoms ir nepartiniams kandidatams yra nevienodas procentinis barjeras“, – apgailestavo pašnekovas.
S. Rancas teigė, kad į koaliciją susibūrę bendraminčiai nutarė toliau tęsti savo veiklą ir būti miestui naudingi.
„Tapsime labiau žinomi ir dalyvausime kituose rinkimuose“, – planais pasidalijo koalicijos lyderis.

SVARBIAUSIA – ĮVEIKĖ BARJERĄ
Šie rinkimai nebuvo sėkmingi ir Savivaldybės merui Vilhelmui Džiugeliui. Politikas ne kartą yra aiškinęs, kodėl jis veržiasi į valdžią – esą norįs užbaigti pradėtus darbus. Dėl to jis buvo pasiryžęs užimti ir žemesnes – vicemero arba Savivaldybės administracijos direktoriaus – pareigas.
Politikas vylėsi, kad rinkėjai jį supras ir už jį balsuos, tačiau nei koalicija, nei pats jos lyderis populiarumo nesulaukė. Jeigu per praėjusiuosius rinkimus į savivaldą V. Džiugelis surinko daugiausiai rinkėjų balsų, tai šį kartą jis atsidūrė tryliktoje vietoje.
Sekmadienio vakare meras sunkiai slėpė savo nerimą. Jis buvo atviras – skaudėtų, jeigu koalicijai nepavyktų įveikti šešių procentų barjero.
„Galėjo būti ir geriau“, – vakar lakoniškai rezultatus komentavo politikas.
V. Džiugelis mano, kad tokius rezultatus nulėmė krizė. „Žmonės neskiria, kas už ką atsakingas. Dėl visko kaltas meras. Esi kaip žaibolaidis“, – samprotavo pašnekovas.
Meras nesiruošia siūlytis laimėjusiai partijai, nors neabejoja, kad jo patirtis praverstų.
„Nesiprašysiu. Arba reikalingas, arba ne. Arba pakvies, arba ne“, – svarstė politikas.
Valdančiosios koalicijos neteks formuoti ir konservatoriams. Nors dar šeštadienį jų lyderis Sigitas Kaktys „Santarvei“ prognozavo, kad gaus tiek vietų, jog dalyvaus naujos daugumos formavime. Politikas net turėjo ambicijų tapti Savivaldybės meru.

„TVARKIEČIAI“ ĮVYKDĖ REALISTINĮ PLANĄ
Per praėjusius savivaldos rinkimus daugiausiai mandatų – net šešis – buvo gavusi partija Tvarka ir teisingumas. Tačiau tapti meru Kęstučiui Bartkevičiui sutrukdė jam nepalankūs oponentų susitarimai.
„Pasimokėme iš klaidų, įgijome politinės brandos, tad antpečių, kėdžių iš anksto nesidalijame, prognozėmis neužsiimame. Tačiau derėtis pasiruošę su visomis politinėmis jėgomis. Turime ir ambicijų dėl kai kurių postų, tačiau apie tai anksti kalbėti“, – laukdami balsavimo rezultatų „Santarvei“ kalbėjo partijos lyderiai Saulius Šiurys ir Kęstutis Bartkevičius.
Po rinkimų dėl prarastų mandatų politikai nesikrimto.
„Įvertinant tokią konkurenciją, tai visai neblogai. Realistinis planas toks ir buvo, maksimalus – penki mandatai“, – komentavo K. Bartkevičius.
Politikas prisipažino su pergale pasveikinęs socialdemokratus. Ir neslėpė turįs vilčių, kad „tvarkiečiai“ bus pakviesti į valdančiąją koaliciją.
„Formuojant koaliciją privalai duoti – kad pririštum prie koalicijos. Jei nieko neduodi, partnerystės bet kada gali ir nebelikti“, – apie politinius žaidimus kalbėjo K. Bartkevičius.

PERSONALIJŲ ĮVARDINTI NESKUBA
Nors Taryboje dirbs nemažai ankstesnės kadencijos politikų, permainų joje ir valdžios struktūroje bus. Bent jas žada rinkimus laimėję socialdemokratai.
Šioje kadencijoje socialdemokratai buvo valdančiojoje koalicijoje su konservatoriais, nors tokiai „sąjungai“ su dešiniaisiais priešinosi ir partijos vadovybė. Dar sekmadienį laukdami rezultatų socialdemokratai žinojo, kad „klaidas taisys“.
Vakar nuo pat ryto prasidėjo derybos dėl valdančiosios koalicijos formavimo ir kėdžių pasidalijimo.
Socialdemokratų lyderis Antanas Tenys prisipažino, kad tenka vykdyti kolegoms ir rinkėjams duotus įsipareigojimus – trauktis nuo atsakomybės būtų neatsakinga. Todėl jeigu jau taip lems balsavimai, jis taptų naujuoju meru.
Po pietų jau buvo žinomi ir pagrindiniai valdančiosios koalicijos lyderiai. Į ją susijungė daugiausiai mandatų laimėjusios partijos: socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai ir „tvarkiečiai“. Tačiau, anot A. Tenio, durys neuždarytos ir kitoms politinėms jėgoms, turinčioms panašias programas.
Teigiamas atsakymas duotas Darbo partijai, į savo būrį ketinama priimti ir koaliciją „Kitaip“.
Pagal susitarimą, socialdemokratams turėtų atitekti mero ir administracijos direktoriaus postai, koalicijos partneriams – vicemerų ir direktoriaus pavaduotojų pareigybės. Personalijos turėtų paaiškėti penktadienį.

REZULTATUS PRAŠO PERSKAIČIUOTI
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, kalbėdamasis su „Santarve“, dėl kandidatų gausos Mažeikiuose prognozavo įtemptą rinkimų kovą.
Mažeikių rajono apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė pasidžiaugė, kad ši kova buvo pakankamai korektiška, rimtų pažeidimų nei per rinkimų kampaniją, nei rinkimų dieną neužfiksuota.
Daugiausia gyventojų nepasitenkinimo sukėlė „Veiklių mažeikiečių“ koalicijos priekabos su reklaminiais stendais – esą jos kliudė eismui.
Nuolatinės galimų papirkimo faktų tyrimo grupės vadovas Vytautas Valantis „Santarvę“ informavo, kad pradėti du tyrimai pagal tris skundus dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo. Kol vyksta tyrimas, nuo išsamesnių komentarų jis susilaikė. „Santarvės“ žiniomis, vienas skundas susijęs su „Sauridos“, kurios vadovas S. Rancas, degalinėse prieš rinkimus pasirodžiusiomis gerokai pigesnėmis dujomis.
Vakar rinkimų komisija sulaukė Socialdemokratų sąjungos prašymo perskaičiuoti balsus. Esą galbūt žmonės supainiojo Socialdemokratų sąjungą su Socialdemokratų partija.
„Veikliųjų mažeikiečių“ koalicija komisijai pranešė taip pat ketinanti parašyti pretenzijų raštą, nes kilę įtarimų dėl didelio sugadintų biuletenių kiekio (914 – B. R.) .
„Kad perskaičiuotume rinkėjų balsus, reikalingi rimti motyvai, arba turi būti nustatyti pažeidimai. Nei vieno, nei kito nėra. Spręsime, kai gausime pretenzijų raštus“, – paaiškino komisijos pirmininkė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos.: Šiemet rinkėjai buvo aktyvesni negu per 2007-ųjų savivaldos rinkimus.


Rinkimų komisijos nariai sekmadienio vakarą buvo apgulti rezultatų laukiančių politikų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto