Medikai baiminasi galimo moksleivių antplūdžio

Nuo šio rudens į mokyklą su sveikatos būklę liudijančiu pažymėjimu turės ateiti ne tik pirmokėliai, bet visi moksleiviai.
Pirmaklasiai šį dokumentą turės pristatyti iki rugsėjo 1-osios, kiti – iki rugsėjo 15-osios.
Mažeikių poliklinikos koridoriai kol kas apytuščiai. Medikai sunerimę dėl galimo moksleivių antplūdžio paskutinėmis rugpjūčio ir pirmomis rugsėjo mėnesio dienomis.
MOKSLEIVIAI NESKUBA
Vaikų ligų skyriaus koridoriuje kabo skelbimas, kad iki rugsėjo 1-osios dienos moksleiviai turi pasitikrinti sveikatą. Apie tai pastaruoju metu informuojama per spaudą, radiją, televiziją. Tačiau, kaip pastebėjo poliklinikos registratūros darbuotojos, mažeikiškių aktyvumas beveik nepadidėjo.
„Nors ministro įsakymas išleistas tik birželio mėnesį, tačiau tai, kad per vasarą visi moksleiviai turės pasitikrinti sveikatą, buvo kalbama ir anksčiau. Visos mokyklos apie tai žinojo. Ministras tik sukonkretino datą“, – „Santarvei“ sakė pediatras Rimantas Piesliakas.
Gydytojas pagyrė „Gabijos“ gimnazijos direktorių. Iki šiol dėl sveikatos pažymėjimų daugiausia kreipėsi šios mokymo įstaigos moksleivių. Ateidami jie atsineša ir direktoriaus pasirašytą lapelį.
Medikai apgailestauja, kad mokyklinio amžiaus vaikai ir jų tėveliai per atostogas neranda laiko ateiti į polikliniką. Jie baiminasi, jog paskutinę rugpjūčio savaitę plūstelės ne dešimtys, o šimtai vaikų ar jų tėvelių. (Švietimo skyriaus duomenimis, rajone yra apie 12 tūkst. mokyklinio amžiaus vaikų.)

VIENO VIZITO NEPAKANKA
Kita bėda, kad ne visi mažeikiškiai gali suspėti laiku gauti vaiko sveikatos pažymėjimą, nes šiuo metu atostogauja ne vienas gydytojas.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius „Santarvei“ sakė, kad atostogaujančius pediatrus pavaduoja jų kolegos. Tačiau moksleivių tėvai skundėsi, kad šie atsisako „svetimus“ vaikus tikrinti profilaktiškai.
„Savo pacientus užsiauginame nuo jų gimimo, žinome visas jų sveikatos problemas, patologijas. Profilaktinis patikrinimas – galimybė dar kartą įvertinti savo paciento būklę“, – tokio atsisakymo priežastis išdėstė R. Piesliakas.
Nuo 7 iki 15 metų vaikų sveikatos būklę įvertina pediatrai, nuo 16 iki 18 metų – pediatras arba bendrosios praktikos gydytojas. Tačiau vieno vizito gali nepakakti. Kai pastebimos indikacijos, vaikai siunčiami pasitikrinti pas kardiologą, pulmonologą, neurologą, gastroenterologą, okulistą, traumatologą, chirurgą ar kitą specialistą.

KONSULTACIJŲ GALI TEKTI ILGAI LAUKTI
Mažeikiuose nėra vaikų pulmonologo, visi okulistai dirba tik privačiai.
A. Stankevičius paaiškino, kad už vaikų, turinčių pediatro siuntimą, konsultaciją sumoka Ligonių kasa. Tačiau kita problema: pas kai kuriuos specialistus yra didelės eilės, o pulmonologo tenka ieškoti kitur.
Tai patvirtino ir ligoninės, kuriai priklauso antrinio lygio specialistai, registratūros darbuotojai. Pavyzdžiui, konsultacijos pas vaikų chirurgą Viktorą Indrašių tenka laukti tris mėnesius. Vakar pas gydytoją neberegistravo, nes nuo rugpjūčio 22 dienos jis atostogaus.
Vakar nebuvo galima užsirašyti ir pas oftalmologę Ritą Kindurienę.
„Nežinau, ar kitą savaitę gydytoja dirbs“, – trumpai paaiškino telefonu atsiliepusi slaugytoja.
Mažiausiai savaitę tektų laukti ir konsultacijos pas oftalmologą Vitalijų Šeškaitį.

NAUJI REIKALAVIMAI
Iki šiol prasidėjus mokslo metams dokumentą apie vaiko sveikatos būklę turėdavo pateikti tik pirmos klasės moksleiviai. Kartą per metus būdavo tikrinama ir kitų moksleivių sveikata. Skirtumas tas, kad anksčiau tėveliai galėdavo rinktis, kuriuo metu nuvesti atžalą pas gydytoją profilaktiškai patikrinti.
Nauji reikalavimai yra nuo praėjusių mokslo metų pabaigos, birželio mėnesį įsigaliojus naujai higienos normai dėl mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos priežiūros.
Anksčiau moksleiviai buvo skirstomi į tris sveikatos grupes – visiškai sveikų, silpnesnės funkcinės būklės ir jau turinčių rimtų sveikatos sutrikimų. Pagal naująją higienos normą šių grupių atsisakyta, nes to reikalauja ES direktyvos.

PAŽYMĖJIMUOSE – MEDIKŲ REKOMENDACIJOS
Naujose vaiko sveikatos pažymėjimo formose medikai įrašys sveikatos būklės įvertinimą, patologijų atvejais – ir rekomendacijas. Pavyzdžiui, kad vaikui reikalingas dietinis maitinimas, kad dėl alergijos kai kurioms cheminėms medžiagoms jis negali dalyvauti chemijos pamokose, kai jos naudojamos ir kitas.
Rekomendacijose gydytojai nurodo, ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar jis per kūno kultūros pamokas gali atlikti visus pratimus, pažymi, koks jo regėjimas, laikysena.
„Gabijos“ gimnazijos direktorius Stasys Šiurkus, Viekšnių vidurinės mokyklos direktorius Rimantas Gricius teigiamai vertina tai, kad atsirado ministro nurodymas iki rugsėjo 15-osios dienos visiems moksleiviams pasitikrinti sveikatą.
„Iki šiol būdavo betvarkė, nes moksleiviai per mokslo metus galėdavo bet kada pateikti sveikatos pažymėjimą.
Jie, nesiskubindavo pas medikus ir mokyklai užkraudavo nemažai atsakomybės“, – samprotavo direktorius.
S. Šiurkus dar prieš ministrui išleidžiant įsakymą buvo nurodęs visiems moksleiviams iki rugsėjo 1 dienos pasitikrinti sveikatą. Baigiantis mokslo metams, jiems buvo išdalyti ir sveikatos pažymėjimo lapeliai.

TĖVAI NESIRŪPINA VAIKAIS
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius A. Stankevičius sakė, kad ne tik medikams, bet ir tėvams labiau turėtų rūpėti vaikų sveikata. Per pastaruosius 15 metų ji gerokai suprastėjo.
Pediatrai pastebi, kad daugeliui vaikų yra sutrikęs regėjimas. Daugėja mažamečių, kurių netaisyklinga laikysena.
Vis daugiau vaikų dėl netinkamos mitybos ir nejudraus gyvenimo būdo serga virškinamojo trakto ligomis.
Vyresniųjų klasių moksleiviai kenčia dėl iškrypusio stuburo, neurologinio pobūdžio negalavimų. Daugeliui paauglių yra regos sutrikimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content