Mėgstamą fiziką gydytojas iškeitė į mediciną

Nenusisekus stojamiesiems egzaminams į fizikos studijas, Avgustas Pikevičius po kelerių metų pasirinko Tomsko medicinos institutą. Jau 36 metai praėjo nuo to laiko, kai daktaras savo gyvenimą paskyrė vienam kilniausių tikslų – gydyti žmones.
Šiuo metu A. Pikevičius Mažeikių ligoninės priėmimo-konsultaciniame skyriuje dirba otorinolaringologu, t.y. ausų, nosies ir gerklės ir nosies (LOR) ligų gydytoju.
PRISIMENA VAIKYSTĖS KALNĄ
Iš savo vaikystės dienų, kai dar buvo trejų su puse metų, gydytojas prisimena Akmenės rajone, prie Ventos upės esantį kalną. Likimas A. Pikevičiaus šeimai nebuvo gailestingas: 1948-aisiais, per pat Naujuosius metus, jų šeima buvo išvežta į Sibirą. Ten amžinojo poilsio liko gydytojo mama, sesuo, į Lietuvą po daugelio metų grįžo tik tėvas, senelis ir jis pats.
Pirmoji Pikevičių tremties vieta – Tomsko srities Pobiedos gyvenvietė. Medikas prisimena, kad ten, be lietuvių ir vietinių rusų, gyveno nemažai latvių ir ukrainiečių.
Sibire A. Pikevičius pradėjo lankyti pirmąją klasę. Nuolat žemaitiškai kalbėjusiam vaikui mokslus teko eiti rusų kalba.
Gydytojas prisimena, kad net jo per septyniasdešimt metų perkopęs senelis išmoko vietos kalbą.

ĮGYVENDINO TĖVO NORUS
Šeima negyveno vienoje vietoje. Nuo antros iki septintos klasės Avgustas su šeima jau gyveno kitur, vėliau dar ne kartą kėlėsi iš vienos vietos į kitą. Įsiminė gyvenimas Mariakopkos gyvenvietėje, kai lietuviams, jam mokantis devintoje klasėje, buvo leista pasirinkti gyvenimo vietą. Tai buvo 1958-aisiais – metai po to, kai mirė gydytojo mama.
Praėjus trisdešimčiai su viršum metų, draugų padedamas, daktaras jos palaikus iš Sibiro parsivežė ir perlaidojo šalia jos vyro Šiauliuose.
Vidurinę mokyklą A. Pikevičius baigė 1961 metais Tomske. Šiame pusę milijono gyventojų turinčiame mieste gyveno daug lietuvių. Visi jie buvo tokio pat likimo kaip ir Pikevičių šeima.
Viena Avgusto svajonių – studijuoti Tomsko universitete fiziką – neišsipildė: pritrūko šiek tiek balų. Jis tada nenusiminė.
Prisimena atvejį, kad į tą patį universitetą neįstojo net aukso medaliu vidurinę mokyklą baigusi mergina. Po to vaikinas nusprendė įgyvendinti tėvo svajonę ir įstojo į Tomsko medicinos institutą. Konkursas taip pat nebuvo mažas: į vieną vietą – septyni pretendentai.

PASIŪLĖ SPIRITO
Po ketvirtojo kurso 24 dienas gydytojui teko tarnauti sovietinėje armijoje. Jis prisimena, kaip per tas dienas teko atlaikyti visus karinius apmokymus. Institutą kaip diplomuotas vaikų gydytojas A. Pikevičius baigė 1963-iaisiais ir gavo paskyrimą Urale, Permės srityje, dirbti vaikų tuberkuliozės sanatorijoje.
Kai kuriems kolegoms pabaigus mokslus teko tarnauti armijoje, bet nebuvo kas dirba sanatorijose, tad nuo armijos pasisekė išsisukti.
Pirmieji gydytojo praktikos prisiminimai – sanatorijos vyriausiasis gydytojas per pirmąjį susitikimą pasiūlė išgerti spirito.
Daktaras prisimena, kad Sibire žmones kankino sunkios gyvenimo sąlygos, todėl tuberkuliozė buvo viena iš labiausiai paplitusių ligų. Sanatorijoje tada buvo gydoma net trys šimtai vaikų.
Permėje tris mėnesius gydytojas specializavosi vaikų tuberkuliozės (ftiziatrijos) srityje.
Vėliau gavo pasiūlymą dirbti toliau, bet nesutiko, kadangi būtų atsidūręs vietovėje, kur nėra net geležinkelio.

TRUKDĖ KALBA
Taip gydytojas atsirado Kungure. Iš šio miesto liko gražūs prisiminimai: nuostabios vandens iš kalkių išplautos Kunguro uolos: savotiškas stalaktitų ir stalagmitų muziejus.
Šiame gražiame mieste buvo daug bažnyčių, paverstų sandėliais arba kultūros rūmais.
Savo tautiečių lietuvių gydytojas čia jau nebesutikdavo.
Po instituto baigimo išdirbęs trejus privalomus metus, 1972-aisiais gydytojas grįžo į Lietuvą, į savo gimtąjį Akmenės rajoną, ir pradėjo dirbti tada dar visiškai jauno miesto – Naujosios Akmenės neseniai pastatytoje ligoninėje vaikų gydytoju.
Avgustas prisimena, kad dirbti nebuvo lengva: seniai bebuvo kalbėjęs lietuviškai, visi mokslai baigti rusų kalba, tad turėjo problemų su terminologija.
Gydytojas džiaugėsi tik tuo, kad tais laikais nebuvo draudžiama rašyti rusų kalba. Vėliau gydytojas buvo paskirtas ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėju.

GRĮŽO Į NEPRIKLAUSOMĄ LIETUVĄ
Į Lietuvą A. Pikevičius parvažiavo su rusaite žmona, kuri nuolat ragino grįžti į jos tėviškę. Taip gydytojas vėl atsidūrė Tomske ir apskrities ligoninėje gavo vaikų ligų skyriaus vedėjo vietą.
Tuo metu Tomske trūko LOR gydytojų, tad daktaras išvažiavo trims mėnesiams specializuotis į Kemerovo srities Novokuznecko miestą. Planavo Rusijoje prabūti ne daugiau kaip penkerius metus, bet grįžo tik po aštuonerių.
Prasidėjus Sąjūdžio įvykiams ir Lietuvai vėl pareiškus norą tapti nepriklausoma, gydytojas buvo kursuose Rusijoje ir matė kai kurių dėstytojų reakciją į tai: viena katedros vedėjų apie tai kalbėjo tik teigiamai, o filosofijos dėstytojas lietuvių išsilaisvinimo idėjos nepalaikė ir ją stipriai kritikavo.
Iš kursų A. Pikevičius tada grįžo jau į nepriklausomą Lietuvą.

DARBAS NĖRA LENGVAS
Dirbti į Mažeikių ligoninę medikas atvyko prieš 16 metų.
Ligoninės vyriausiasis gydytojas tada buvo Salvijus Juodka. Tuo pat metu LOR gydytoju teko dirbti ir senojoje poliklinikoje.
Anksčiau budėdavo ir ligoninės vaikų ligų skyriuje, bet, sutrikus sveikatai, to darbo atsisakė.
Paklaustas, ar nepasvajoja dabar, kad būtų kurios nors kitos srities gydytojas, daktaras sako, kad keisti specializacijos nebenorėtų, mano esąs jau ne to amžiaus.
Gydytojas džiaugiasi, kad šiais laikais žmonės turi galimybę įsigyti visokiausių vaistų, kurių anksčiau trūkdavo.
Visų geriausia, pasak A. Pikevičiaus, dirbti gydytoju valdininku, o paprastam gydytojui nėra lengva. Nepatenkintas jis ir mažais gydytojų atlyginimais, stebisi, kad „Mažeikių naftoje“ net valytojos uždirba daugiau, todėl jam suprantama, kad gydytojai užsiima privačia praktika.
Lietuvą A. Pikevičius linkęs vadinti valdininkų valstybe, čia, pasak jo, leidžiami įstatymai, kurie nepateisina žmonių lūkesčių, o valdininkams jie palankūs.
Gydytojas cituoja A. Paulausko žodžius „nusipelnėme gyventi geriau“ ir juokauja, kad Seimo nariai tikrai gyvena geriau.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto