Meninio skaitymo pamoka Ukrinuose

Meninio skaitymo pamokos dalyviai. Nuotr. iš bibliotekos archyvo

2020 m. rugpjūčio 7 d. Ukrinuose vyko meninio skaitymo pamoka, kurioje dalyvavo ukriniškiai ir visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Mažeikių padalinio Ukrinų vaiko dienos centro lankytojai. Pajausti meninio žodžio grožį ir įtaigiai perteikti jo turinį mokė įvairių skaitovų konkursų laureatas, muzikos pedagogas Ričardas Arnotas.

Dar senovės Graikijoje dalintis vaizdingu žodžiu, tai yra mokėti deklamuoti, buvo labai garbinga, o žodžio menas turėjo net valstybinę reikšmę. Kalbos kultūra – tai ne vien vaizdingai išsakytos mintys, bet ir pagarba žodžiui, gimtajai kalbai. Tokiais įžanginiais žodžiais pradėjusi pamoką, bibliotekininkė pakvietė susirinkusiuosius dalyvauti meninio skaitymo konkurse „Poezijos virusui siaučiant“ spalio mėnesį. Padėti ruoštis šiam konkursui ir buvo skirta pamoka, kurioje supažindinta su meninės raiškos priemonėmis, oratoriniu menu. O geriausiai apie tai papasakojo Ričardas Arnotas, žmogus, pats to mokęsis ir dalyvavęs įvairiuose skaitovų konkursuose. Jis parodė įvairių pratimų, padedančių lavinti balsą, pagerinančių burnos judrumą, kalbėjimo aiškumą bei įtaigumą. Svečias kalbėjo, kokia svarbi sceninė laikysena, kalbos taisyklingumas, intonacija, prisiminė smagių nutikimų iš studijų metų ir per praktikos atlikimą. Teorines žinias vaikinas grindė praktiniu pavyzdžiu – skaitymu. Raiškiam, meniniam skaitymui jis pasirinko Justino Marcinkevičiaus eilėraštį „Meilė“ ir buvo palydėtas gausiomis ovacijomis.

Ruošiamasi skaityti tekstą linksmai. Nuotr. iš bibliotekos archyvo

Į kitą pamokos dalį buvo įtraukti visi dalyviai. Pasiskirstę į dvi komandas, jie atlikinėjo smagias užduotis: tą patį tekstą vieni skaitė linksmai, kiti – dramatiškai, vaidino pasaką be žodžių, o priešininkai spėliojo, kokia ji. Skaitant Jūratės Norvaišienės eilėraštį „Būna pasakos. Būna gyvenimas“, reikėjo suskaičiuoti paminėtus personažus ir priskirti jiems pasakas.
„Poezija nėra vien jausmai. Tai kalba, kuri sukelia jausmus“, – tokiais žodžiais poeziją apibūdina italų rašytojas Umberto Eco. Iš tiesų, pamokos dalyviai patyrė įvairių jausmų: nuo meilės iki ašarų. Bibliotekininkė tikisi šia pamoka įkvėpusi ukriniškius atrasti dalelytę meilės poezijai ir paskatinusi dalyvauti meninio skaitymo konkurse.
Renginys organizuotas įgyvendinant projektą „Poezijos virusui siaučiant“, kurį iš dalies finansuoja Mažeikių rajono savivaldybė.
Valda MURAVJOVIENĖ,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*