Mero posto sieks aštuoni mažeikiškiai

Šiuose rinkimuose Savivaldybės tarybos nario kėdės sieks 254 kandidatai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pirmą kartą vyksiančiuose tiesioginiuose mero rinkimuose dėl svarbiausio savivaldos posto grumsis aštuoni kandidatai – ir Mažeikiuose gerai žinomi, ir politikos naujokai.
Tarybos nario kėdės sieks 254 kandidatai, arba šešios partijos ir du rinkimų komitetai.

Aštuoni sąrašai

Ketvirtadienį pasibaigė įstatymo nustatytas terminas, per kurį savivaldybių rinkimų komisijoms turėjo būti pateikti kandidatų sąrašai ir kandidatų pareiškiniai dokumentai. Kandidatus ar kandidatų sąrašus galėjo kelti politinės partijos ir rinkimų komitetai, o kandidatu į tarybos narius-merus buvo galima išsikelti ir pačiam.
Mūsų rajone pretendentų būti kandidatais į Savivaldybės tarybos narius sąrašus pateikė šešios tradicinės partijos ir du visuomeniniai judėjimai: „Mažeikių kraštas“ ir „Kitaip“.
Visos partijos ir judėjimas „Mažeikių kraštas“ iškėlė kandidatus ir į rajono Savivaldybės merus. Tik rinkimų komiteto „Kitaip“ sąrašo užmojai kuklesni – mero posto jie nesieks.

Konkurencija panaši

Per praėjusius rinkimus 2011 metais dėl Mažeikių rajono savivaldybės Tarybos narių mandatų grūmėsi 369 kandidatai. Į savivaldą tikėjosi patekti net dvylika partijų, dvi nepartinės koalicijos ir trys save išsikėlę kandidatai.
Pirminiais duomenimis, šiemet Tarybos nario mandato sieks 254 kandidatai – tik septyniolika mažiau negu 2007 metais. Konkurencija į vieną Tarybos nario kėdę išlieka panaši – dėl jos varžysis devyni kandidatai.
Tiesa, pretendentai taps kandidatais tik tada, kai bus pateikti juos remiančių rinkėjų parašai. Tai būtina padaryti iki sausio 20 dienos.

Dirbo arba dirba Savivaldybės taryboje

Politikai prognozuoja karštus rinkimus: vien mero posto siekia aštuoni pretendentai.
Į mero postą antrai kadencijai socialdemokratai siūlo dabartinį Tarybos vadovą Antaną Tenį, neseniai atšventusį savo 60-metį. Iki šių pareigų inžinieriaus mechaniko išsilavinimą turintis politikas ūkininkavo, vadovavo bendrovei „Taulidas“. Į savivaldą jis buvo renkamas keturias kadencijas.
Ne visi mažeikiškiai liko patenkinti partijos Tvarka ir teisingumas sąraše kandidatu į Savivaldybės tarybos narius-merus išvydę parlamentarą Kęstutį Bartkevičių. Šį politiką rinkėjai delegavo mažeikiškių reikalus spręsti Seime.
Ekonomisto išsilavinimą turintis 53 metų mažeikiškis turi ne tik gamybininko, bet ir darbo savivaldoje patirties. Tarybos narys jis buvo tris kadencijas, 2002–2007 m. ėjo Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotojo visuomeniniais pagrindais pareigas,  2011–2012 m. buvo etatinis mero pavaduotojas.
Valstiečių ir žaliųjų sąjungą į rinkimus vedantis 54-erių metų Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus taip pat pretenduoja tapti meru. Dirbti Taryboje jam yra tekę vieną kadenciją – 2003–2007 metais. Aukštąjį istoriko išsilavinimą turintis mažeikiškis, laimėjęs konkursą, Švietimo skyriui pradėjo vadovauti 2004 metais.
58 metų draudimo kompanijos Mažeikių skyriaus vadovė Laimutė Kačerauskienė mero kėdės sieks nuo „darbiečių“ partijos. Šiai partijai ji atstovauja ir šios kadencijos Taryboje.

Savivaldoje būtų naujokai

Partijos „Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai“ Mažeikių skyriaus pirmininkė Lina Rimkienė pirmą kartą pretenduoja patekti į savivaldą. Tačiau ji buvo tarp kitų kandidatų per praėjusius Seimo rinkimus.
Per šiuos savivaldos rinkimus 42 metų politikė sieks ne tik Tarybos nario, bet ir mero kėdės.
52-ejų metų UAB „Kvistija“ generalinis direktorius Virgilijus Eidimtas ne pirmą kartą liberalus ves į savivaldos rinkimus, tačiau ne visi jie buvo sėkmingi. Bent šiuo metu Savivaldybės taryboje nėra Liberalų sąjūdžio atstovų.
Nemažą gamybininko patirtį turinčiam verslininkui, skirtingai nei jo žmonai Virginijai, dar neteko būti išrinktam į Savivaldybės tarybą. „Tvarkiečiams“ atstovaujanti V. Eidimtienė jau porą kadencijų dirbo Taryboje – ir valdančiojoje daugumoje, ir opozicijoje.

Du pretendentai – nepartiniai

Rinkimų komiteto „Mažeikių kraštas“ kandidatė Daiva Šideikienė  jau antrą kadenciją sieks Tarybos nario mandato. 2011 metais ji į Tarybą išrinkta kaip nepartinė save išsikėlusi kandidatė.
Tačiau valdžiai kritikos niekada negailinti ir skundų rašymais garsėjanti mažeikiškė norėtų tapti ir savivaldos vadove.
41-erių metų kandidatė į merus vienintelė neturi aukštojo išsilavinimo ir vadovavimo patirties. Bent jau tokia išvada peršasi iš Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktos anketos.
Beje, D. Šideikienė iš kitų pretendentų išsiskiria trumpiausia rinkimų programa (joje tik trys sakiniai). Biografija taip pat sutalpinta į kelis sakinius. Mažeikiškė yra baigusi Kauno neakivaizdinio kooperacijos technikumo maisto prekių mokslo ir prekybos organizavimo specialybės kursą ir įgijusi prekių žinovo kvalifikaciją. Kuo dirbo Vilniaus miesto kavinių ir restoranų treste bei Mažeikių rajkoopsąjungos visuomeniniame maitinime, nutylima.
Pretenduojanti tapti mere Tarybos narė anketoje nenurodė nei savo pomėgių, visuomeninės veiklos, vaikų ar kitų rinkėjams rūpimų dalykų.
Kandidatu  į merus savarankiškai save išsikėlęs Zigmas Pakalniškis taip pat nepriklauso jokiai partijai. Inžinieriaus statybininko aukštąjį išsilavinimą turintis mažeikiškis iki šiol politikoje nedalyvavo. 1994–1996 metais jis yra dirbęs Mažeikių rajono savivaldybės valdybos patarėju, vyriausiuoju specialistu statybai.  Paskutinė jo darbovietė – mažoji bendrija „Zigar“, Z. Pakalniškis – jos vadovas ir savininkas.
55 metų Z. Pakalniškis savo anketoje nurodo, kad 2007 metais Palangos miesto apylinkės teismas jam buvo skyręs nuobaudą:  pusantrų metų su bausmės vykdymo atidėjimu (lygtinai) už būtinosios ginties peržengimą.

Narių skaičius nesikeitė

Šiemet, kaip ir ankstesniais kartais, į Mažeikių rajono savivaldybės Tarybą rinksime 27 narius.
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kiekvienoje šalies savivaldybėje nustatė ne tik renkamų savivaldybių tarybų narių skaičių, bet ir mažiausią bei didžiausią partijos, visuomeninio rinkimų komiteto kandidatų sąraše keliamų kandidatų į savivaldybės tarybos narius skaičių ir mažiausią visuomeninio rinkimų komiteto narių skaičių.
Mažeikiuose vienai partijai minimalus kandidatų skaičius yra 14, maksimalus – 54 kandidatai, rinkimų komitetą turėjo sudaryti 54 nariai.
Taip pat nustatyta, kiek kiekvienoje savivaldybėje reikia surinkti parašų, norint iškelti kandidatų, įskaitant kandidatą į savivaldybės tarybos narius-merus, sąrašą arba pačiam išsikelti kandidatu į savivaldybės tarybos narius-merus.
Mažeikiškiams jų reikės 350. Tačiau VRK rekomenduoja surinkti dvigubai tiek, nes patirtis byloja, kad nemažai parašų dėl vienokių ar kitokių priežasčių išbrokuojama.

Pretendentų sąrašai margi

Rinkėjai, balsuojantys už konservatorius, turės didžiausią pasirinkimą. Į šios partijos pretendentų būti kandidatais sąrašą įrašyta penkiasdešimt pavardžių. Tarp jų – per pusę vyrų ir moterų. Kituose sąrašuose, išskyrus rinkimų komitetą „Kitaip“, dominuoja vyrai.
Nedaug pretendentų skaičiumi atsilieka ir komitetas „Kitaip“ bei socialdemokratai, atitinkamai iškėlę 45 ir 44 pretendentus.  Savivaldybės tarybos daugumai atstovaujančių „tvarkiečių“ sąraše įrašytos 37 pavardės.
Kur kas kuklesni Valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei rinkimų komiteto „Mažeikių kraštas“ sąrašai – juose po 22 pavardes.  Devyniolika pretendentų įrašyta į Liberalų sąjūdžio sąrašą.
Trumpiausią pretendentų sąrašą iškėlė Darbo partija – jame tik penkiolika pavardžių.
Tik rinkimų komitetų iškeltus pretendentus į rinkimus ves jokiai partijai nepriklausantys politikai: „Mažeikių kraštą“ – šios kadencijos Tarybos narė Daiva Šideikienė ir „Kitaip“ – Tarybos narys, opozicijos lyderis Alvydas Balčiūnas.

Sąrašuose lyderiauja senbuviai

Tarp pretendentų į Savivaldybės tarybą – įvairaus išsilavinimo ir profesijų žmonės. Vis tik daugelis jų – turintieji aukštąjį išsilavinimą. Tarp pretendentų nemažai pedagogų, verslininkų, teisininkų, gydytojų.
Jeigu rinkėjai pasirinks partijas, iki šiol ne vieną kadenciją turinčias atstovus savivaldoje, gali nutikti taip, kad veidai Taryboje nelabai keisis. Nes politikos senbuviai daugelyje sąrašų užima pirmąsias vietas.
Iš 27 dabartinės Tarybos narių mandato nebesieks tik trys politikai, ne vienerius metus rinkti į Tarybą: vicemeras Jonas Siminkevičius, Rimantas Norkus ir Vilhelmas Džiugelis, 2003–2011 metais ėjęs rajono Savivaldybės mero pareigas.

Po rinkimų teks apsispręsti

Pastudijavus kandidatų sąrašus, peršasi išvada, kad rinkėjai vėl bus viliojami žinomomis pavardėmis, nors tų žmonių pareigos nesuderinamos su tarybos nario statusu.
(Štai ką teigia įstatymas: su savivaldybės tarybos nario pareigomis yra nesuderinamos Seimo, Europos Parlamento ar Vyriausybės nario, jos įstaigos ar įstaigos prie ministerijos vadovo, susijusio su savivaldybių veiklos priežiūra ir kontrole, pareigomis, su Vyriausybės atstovo apskrityje ar valstybės kontrolieriaus ir kai kuriomis kitomis pareigomis. Su jomis taip pat nesuderinamos tos kadencijos savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo, tos savivaldybės kontrolieriaus ar jo tarnybos valstybės tarnautojo, tos kadencijos savivaldybės administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo ar administracijos valstybės tarnautojo ir darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį, pareigos.
Apsispręsti, atsisakant savo einamų pareigų arba tarybos nario mandato, privalo ir tarybos sekretoriato karjeros valstybės tarnautojai ar pagal darbo sutartį dirbantys darbuotojai, tos savivaldybės biudžetinės ar viešosios įstaigos, arba tos savivaldybės įmonės vadovai ir kolegialaus valdymo organo nariai. – B. R.)
Konservatorių sąrašą papuošė bendrovės „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis, Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius, Ruzgų mokyklos direktorius Juozas Rozga, Šerkšnėnų daugiafunkcio centro vadovė Janina Karpinskienė.
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše net antruoju numeriu įrašytas Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas.
„Tvarkiečiai“ prisiviliojo Mažeikių autobusų parko vadovą Arvydą Šemetą, socialdemokratai –Mažeikių šilumos tinklų direktorių Joną Jurkų ir Mažeikių komunaliniam ūkiui vadovaujantį Andrių Noreiką.
Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojas Romualdas Milevičius pastebėjo, kad per šiuos rinkimus tokių kandidatų, kuriems dėl pareigų nesuderinamumo teks apsispręsti, ką rinktis, kur kas mažiau.
Tačiau jeigu mažeikiškis pasirinks iki šiol eitas pareigas ir laimėtą vietą Taryboje užleis kitam sąraše esančiam kandidatui, jis neteks užstato – 1364,69 euro.

Tarp kandidatų – du ne Lietuvos piliečiai

Vyriausioji rinkimų komisija buvo gavusi paklausimą, ar gali savivaldybės tarybos nariais tapti  Lietuvos pilietybės neturintys kandidatai.
Tarp mažeikiškių tokie pretendentai du: Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Elegijus Skauronas, turintis JAV pilietybę, ir Visuomeninio rinkimų komiteto „Mažeikių kraštas“ deleguojamas olandas Arie Cornelio Torcque Zaanen, turintis Ispanijos pilietybę.
R. Milevičius „Santarvei“ teigė, jog Vyriausioji rinkimų komisija išaiškino, kad jokio pažeidimo čia nėra.
Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas numato, kad tarybos nariais gali būti renkami ne tik Lietuvos Respublikos, bet ir kitų Europos Sąjungos valstybių piliečiai, taip pat kiti asmenys, kurie turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, turi šią teisę patvirtinantį dokumentą ir kurie savo gyvenamąją vietą pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus deklaravo šios savivaldybės teritorijoje.
Tačiau į savivaldybės mero postą gali pretenduoti tik Lietuvos piliečiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto