Mezgimas – lyg nesibaigiantys pokalbiai su savimi

Zinaidos Bružienės rankinėje šalia būtiniausių daiktų galima rasti ir vąšelį su siūlais. Moteris paaiškina: nežinosi, kada atsiras laisvesnė minutė. Jei galėtų, ji megztų dieną naktį ir visą savo laisvalaikį. Nėrimas Zinai – vaistas nuo streso bei nerimo. Galimybė svajoti ir apmąstyti savo gyvenimą. Būdas nėrinių raštais išsakyti jausmus.
NAUJAS RAŠTAS LYG IŠBANDYMAS
Zinos darbų apžiūra prasidėjo vos pravėrus buto duris, virš kurių įsitaisęs nertas pelėdžiukas, šalia – skrybėlaitė. Moteris veda į kitą kambarį, kur prie interjero spalvų priderintos įvairiaspalvių skirtingų gėlių puokštės. Reikėtų patikslinti – nertų gėlių. Šalia šventinto paveikslo – nerti drugeliai. Mezgėja paaiškina, kad raštas sudėtingas. Ne taip paprasta esą jį perprasti tik žvilgtelėjus į žurnalą. Mezginio ji tol nepadeda į šalį, kol neįveikia rašto.
Pirma gimsta mintis, o vėliau jau ir pats darbas, pasakoja pašnekovė. Kartais, bebaigiant vieną darbą, mintyse jau nešiojasi kito kontūrus.
Rodydama savo darbais puoštą butą Zina dalijosi jau kitais sumanymais: štai ten kampe turėtų būti didelis baltas angelas. Gyvenimo draugas Vladas antrina, kad ne pro šalį šalia dviejų nertų dekoratyvinių skrybėlaičių ant sienos pakabinti dar vieną – jo mėgstamiausios oranžinės spalvos. Moteris jau gyvena Kalėdų nuotaikomis – švenčių laukia megztas besmegenis ir praėjusiais metais eglės šaką puošusios pačios nertos snaigės.
Zina prisiminė, kaip buvo sužavėti jubiliejaus svečiai, vietoj įprastų medalių gavę nertus. Svarbiausia, kad nė vieno jų raštas nesikartojo. Nukopijuoti šitiek raštų sudėtinga, tikino pašnekovė. Juos kūrusi pati, iš savo galvos.
Raudona Zinos rankų darbo suknelė primena vestuves, kuriose suknia už grožį ir originalumą įvertinta svočios prizu. Draugo dukrai megztas kostiumėlis mokyklos baigimo proga buvo tikra staigmena. Mergina nusprendė juo pasipuošti ir išleistuvių vakarą. Vėliau peržiūrėjusi šventės nuotraukų albumą Zina pripažino, kad jaunatvišku rankų darbo kostiumėliu mergina išsiskyrė iš bendramokslių, daugiausia vilkėjusių nuomotas sukneles.

„MEZGA“ PRISIMINIMUS IR SVAJONES
Mokykloje Zinos niekas nemokė nei megzti, nei nerti. Virbalų ir vąšelio ji ėmėsi gimus vienturtei dukteriai. Iš neturėjimo ką veikti pati nusprendė išmokti megzti. Pirmasis mezginys – megztinis buvo skirtas pirmajam vyrui. Moteris neslepia, jog imtis rankdarbių paskatino ir pinigų stoka. Tuomet už mezginius gautus pinigus galėjai nusipirkti daugiau nei dabar. Rodydama minkštąjį kampą, ant kurio buvome įsitaisę, moteris paminėjo, kad šis taip pat nupirktas už mezgimą naktimis. Tuomet šeimoje ji buvusi ir šeimininkė, ir santechnikė, žodžiu, visų keturių kampų laikytoja.
Zina pasidžiaugė, jog mezgant drabužius kitiems retai kada prireikia darbą ardyti, nors ji reikli sau ir kruopšti mezgėja. Pati iš savęs reikalauja, kad galutinis rezultatas būtų idealus. Gal dėl to iš vienos moters kartą sulaukusi komplimento, jog turinti velnio rankas. Zina mano, kad gebėjimas kurti gražius dalykus virbalais bei vąšeliu – Dievo dovana. Neatsitiktinai jų namuose šventųjų paveikslus puošia moters rankdarbiai.
Zina nevertina virbalais megztų drabužių. Mano, kad šie jau po poros kartų pabosta. Tad dabar daugiau dėmesio skiria širdžiai mieliems darbeliams. Juos nerdama ji ne tik paskęsta kūrybinėse idėjose, bet ir prisimena praeitį, apmąsto savo gyvenimą. Būna, į prisiminimus nugrimzta taip, kad draugo prašo nepalikti jos vienos – pernelyg sunku likti su savo mintimis. Tiesa, pripažįsta, kad kartais Vladas pats ją pradeda šnekinti, nebeištvėręs namuose tvyrančios tylos.

MEILĖ PAŽADINO KŪRYBAI
Pašnekovė prisiminė, kaip prieš kelerius metus, deficitų laikais, iš Liepojos parsivežė siuvamąją mašiną. Ir ne vieną, o dvi, nors jos buvo skirtos karo veteranams. Zina sakė, kad savo mezginiais gerai užsirekomendavo, tad po pusmečio darbo gavusi mezgamąją mašiną, o vėliau ir siuvamąsias. Nors neslepia davusi ir kyšį. Tačiau ir šiandien nesigailinti.
„Gyvenimas išmokė atkaklumo ir užsispyrimo“, – sakė žemaitė, bendrine kalba prabylanti su akcentu. Pašnekovė įsitikinusi, kad moteriai būtina siuvamoji bei mezgamoji mašinos, nors pačios niekas nemokė su jomis dirbti. Talentų netrūko, pripažįsta Zina, trūko įkvėpimo ir galimybės save realizuoti.
Zinos gyvenime buvo ilgas laikotarpis, kai negalėjo nei megzti, nei nerti. Tuomet nieko nesinorėjo. Iš stingulio pažadino netikėta gyvenimo permaina. Meilė Ziną paskatino imtis kitokių darbų. Kur yra meilė, yra ir kūryba, įsitikinusi 44 metų moteris.
Naują gyvenimo laikotarpį moters gyvenime įprasmina buitį puošiantys darbai. Jos rankdarbiuose – visi jausmai. Gal dėl šios priežasties Zina dabar atsisako megzti pagal užsakymą. Širdžiai mielus rankdarbius ji vertina labiau nei megztus drabužius.
Paprašyta parduoti rankdarbius Zina atsako neigiamai, nes šitie darbai neįkainojami. Ji juos vertina pagal tai, kiek į juos įdedama minčių, kūrybos ir svajonių. Geriau pamatyti nuostabą ir susižavėjimą brangaus žmogaus akyse, nei parduoti darbą už kelis litus. Zina mano, kad darbų pardavimas žemina.
Labiau branginti savo triūsą galbūt privertė karti patirtis. Zina prisiminė, kaip kurį laiką jos rankdarbiai keliavo į Norvegiją. Iš pusantro šimto mokančių nerti moterų atsiliepusių į skelbimą laikraštyje buvo atrinktos tik dvi. Zina spėjo, kad darbdaviui, matyti, patikę jos standūs (nustebau sužinojusi, kad nėrėja nenaudoja standiklių savo darbams, – S.L.) ir kruopštūs darbai. Tik vėliau ji susivokė, kad čia vos keletu litų apmokamas jos darbas užsienyje vertinamas keleriopai brangiau.

DRAUGAS NEGAILĖJO KOMPLIMENTŲ
Vladas savo gyvenimo moteriai negaili komplimentų. Džiaugiasi ir didžiuojasi jos darbais. Vyriškis neslepia ir pats mokąs megzti. Tiesa, tik kojines. Bet jei neturėtų darbo, gal ir susigundytų imtis virbalų, juokavo jis.
Anot Zinos, pagal taip, kaip neriama, galima daug pasakyti apie patį žmogų. Jos darbai standūs ir tvirti – tai atspindi sunkaus gyvenimo patirtį. Vladas antrino: ji tvirta ir užsispyrusi. Neria ne bet kaip, jai viskas turi būti idealu. Ir pamini, kaip, žiūrėk, prie pabaigos artėjantis darbas akimirksniu nuardomas dėl vienos netikusios akies, kurią galbūt pastebi tik pati nėrėja.
Zina į Mažeikius iš Skuodo persikėlė prieš penkerius metus. Moteris neįgijusi jokio diplomo, tačiau tikino niekada neturėjusi problemų įsidarbinti. Sugebėdavo užsirekomenduoti sąžiningumu ir geru darbu.
Dukart per savaitę Zina važiuoja į darbą Skuodo meno mokykloje. Įsimeta ir vąšelį. Kartą bilietus tikrinusi kontrolierė ją neriančią aplenkė. Moteris buvo taip įsijautusi į darbą, kad kontrolierę pastebėjo tik šiai išlipant iš autobuso.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto