Mirusiųjų pagerbimo esmė – ne dirbtinis „grožis“

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Visų šventųjų ar Vėlinių dieną akis patraukia žvakių liepsnelėmis spindintys, sutvarkyti, įvairiomis puokštėmis papuošti kapų kauburėliai. Tačiau toks grožis sąlyginis: praėjus kelioms dienoms visas tas „gėris“ – kalnai žvakių, iš dirbtinių augalų sukomponuotų puokščių – tampa šiukšlėmis.
Todėl artėjant lapkričiui, dvasininkai, aplinkosaugininkai, už švaresnę aplinką pasisakantys kitų sričių specialistai jau ne vienus metus mus ragina meilę ir pagarbą savo mirusiems artimiesiems demonstruoti ne kalnais žvakių ir gėlių.

Ragina rinktis natūralius dalykus

Šiemet lapkričio šventės bus kiek kitokios. Dėl koronaviruso pandemijos didelėje dalyje Lietuvos rajonų paskelbus karantiną, žmonės yra raginami artimųjų kapų lankymą atidėti ateičiai. Arba bent jau kapinėse laikytis distancijos – nesibūriuoti, nesiglėbesčiuoti, kad ir su seniai matytais artimaisiais.
Pagrindinė mums skirta gamtininkų, floristų, atliekų tvarkymo specialistų žinutė yra apie tai, kad Visų šventųjų ir Vėlinių metu susidaro didžiuliai atliekų kiekiai. Todėl visi jie ragina visuomenę rinktis natūralias dekoracijas, į kapines jų nešti mažiau.
Gėlių salono „Skinta“ vadovė Birutė Lekavičiutė prieš kurį laiką savo paskyroje „Facebooke“ parašė: „Kviečiu per šias Vėlines pasiremti koncentruočiausiais liturgijos žodžiais – „Suteik mums ramybę“ ir suteikti ramybę kapams. Kviečiu kurti tvarių Vėlinių tradiciją: be plastiko, be perteklinio konkuravimo ir siekio į kapus nešti dirbtinių gėlių puokštes ir sudeginti šimtus žvakių. Galėtume tai pavadinti, kad ir „Vėlinės pagal hygge“, juk šio skandinaviško žodžio reikšmė – tai buvimas sezone, jo natūralus priėmimas, ramybė, susimąstymas, lėtumas, graži ir jauki estetika, taurinanti sielą.“

Valdžia neturi pozicijos

„Santarvei“ susisiekus su šio įrašo autore, floristė pasakojo, kad jau ne vienus metus šią temą, kiek galėdama, „kelia į paviršių“ – kalba apie besaikį stiklinių, plastikinių žvakių, dirbtinių gėlių pirkimą ir dėjimą ant kapų, taip pat dalijasi idėjomis, kaip subtiliai ir be plastiko galima papuošti kapelius.
„Turime atskirti du dalykus – žmonių iniciatyvas ir valdžios atstovų pozicijos nebuvimą. Kai turiu progą bendrauti su valdžios atstovais, vis pasiūlau idėją apie tai, kad galėtų pradėti rastis kapinių, kurių taisyklėse būtų numatyta: neneškite ir nedėkite ant kapų plastiko. Tačiau tokio dalyko Lietuvoje kol kas nėra“, – kalbėjo B. Lekavičiutė.
Pasak jos, galėtų rastis ir dar viena valdžios pozicija – neleisti miestų bei miestelių įvairiuose kampuose bei pakampėse prekiauti plastikiniais, spalvingais, bet beverčiais dalykais.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.

2 Atsakymai į “Mirusiųjų pagerbimo esmė – ne dirbtinis „grožis“”

  1. tautietis parašė:

    O man atrodo kad laisvoj visuomenej neturetu buti draudimu. Reikskit savo nuomone. Apsvieskit, auklekit. Bet jei yra paklausa tai bus ir pasiula. laisvos rinkos desnis. Ne valdzios reikalas ka kiekvienas des ant kapo. Ir man negrazu dirbtines geles. Bet kas as toks reguliuoti kitiems?

    1. Anonimas parašė:

      Ir ypac negraziai atrodo kai pries plasikinius puosmenis agituoja ir draudimus siulo gyvu geliu pardaveja. Conflict of interest, kaip sako ciukciai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*