Misija Afganistane mažeikiškiui padėjo pažinti save

Iš misijos Afganistano Goro provincijoje grįžo 8oji provincijos atkūrimo grupė, kurios pagrindą sudarė Krašto apsaugos savanorių pajėgų profesinės karo tarnybos kariai ir kariai savanoriai iš Klaipėdos, Telšių ir Tauragės apskričių. Tarp dalyvavusiųjų misijoje buvo ir mažeikiškis Rolandas Malakauskis.

NE IŠ KARTO APSISPRENDĖ
Apie 150 minėtos grupės karių Afganistano Goro provincijoje tarnavo nuo 2008ųjų lapkričio iki 2009ųjų gegužės pabaigos.
R. Malakauskis „Santarvei“ sakė, kad ne iš karto apsisprendė dalyvauti misijoje. Atlikus privalomąja karinę tarnybą iš savo vadų jis gavo pasiūlymą vykti į misiją, tačiau vaikinas nusprendė įgyti profesiją, todėl šio pasiūlymo atsisakė. Tik po kurio laiko, kai suprato, kad pasirinktieji mokslai ne jam, nusprendė grįžti į kariuomenę.
„Visada stengiausi palaikyti fizinę formą, todėl gana lengvai vyko pasiruošimas misijai. Mokymai vyko ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Teko lankytis Škotijoje, kur buvo organizuoti kariniai mokymai. Parsivežėme neišdildomų įspūdžių“, – pasakojo vaikinas. R. Malakauskio teigimu, jis negali atskleisti detalių ne tik apie pačią misiją, bet ir apie mokymus. Daugelis dalykų yra griežtai įslaptinta.
BUVO GANA RAMU
Anot taikdario, misijos laikas praėjo gana ramiai.
„Per pusę metų ypatingų susirėmimų su talibais nebuvo, todėl tarnyba nelabai skyrėsi nuo tarnybos Lietuvoje. Tačiau budrumo niekada negalima prarasti, nes esi atsakingas ne tik už save, bet ir už kitus kariuomenės draugus“, – aiškino R. Malakauskis.
Kariai galėdavo bendrauti su vietos gyventojais. Santykiai būdavę oficialūs, bet gana šilti. Be abejo buvę ir nemalonių susitikimų su talibais, kurie siekdavo išpešti informacijos ar kitokios naudos. Tokius kariai gindavo šalin.
„Gyvenime daug ko teko matyti, todėl pats Afganistanas nenustebino. Įsiminė tik keisti, iš molio drėbti namai ir gatvės, pilnos ginkluotų žmonių. Tačiau greitai pripratau prie aplinkos ir tai tapo kasdienybe“, – prisiminė R. Malakauskis.
PALAIKĖ ŠEIMA
Vaikinas prisipažino, jog šeima ne iš karto pritarė jo minčiai vykti į Afganistaną, tačiau vėliau mama nusileido ir nebeprieštaravo jo ketinimams.
„Visada buvau pakankamai savarankiškas, todėl nebuvo sunku įtikinti šeimą savo sprendimo teisingumu. Mama buvo įsitikinusi, kad man nieko blogo nenutiks ir galėsiu savimi pasirūpinti.
Baimės jokios nejaučiau važiuodamas į misiją. Iš tiesų kartais būdavo baisiau Lietuvoje naktį į miestą išeiti nei misijoje tarnauti“, – atviravo pašnekovas.
Kariai būdami misijoje gali bendrauti su namiškiais. Anot R. Malakauskio, internetinis ryšys nebūdavo labai geras, bet kas norėdavo, galėdavo pasiskambinti iš laidinio telefono į namus.
„Pats mėginau laišką rašyti, bet jis nepasiekė adresato“, – šypsodamasis prisiminė taikdarys.
Misijoje esą ne tik tarnyba, būdavę ir pramogų, tačiau jis nelinkęs būti viešumoje, todėl dalyvaudavo tik tiek, kiek oficialiai reikėdavo.
„Esu gana uždaro būdo, todėl ir draugų neturiu šimtais. Yra tik keli, kuriuos galiu pavadinti tikrais draugais. Porą jų sutikau tarnyboje. Su jais tikrai jaučiausi saugus ir žinojau, kad bet kuriuo momentu galiu jais pasitikėti“, – sakė R. Malakauskis.
ANTRĄ KARTĄ NEVYKTŲ
Misija vaikinui buvusi savęs išbandymas, kurį sėkmingai išlaikė. Tačiau taikdarys prisipažino, jog antrą kartą nebenorėtų važiuoti į Afganistaną.
„Tiesiog baigėsi vienas gyvenimo tarpsnis, dabar žadu pradėti kitą, susijusį su mokslais ir kitais siekiais. Žinoma, misija davė ir nemažai naudos, išryškino kai kurias charakterio savybes, tokias kaip ryžtingumas, atsakingumas“, – sakė R. Malakauskis.
Taikdarys neslėpė, jog už misijoje praleista laiką mokami nemaži pinigai. Eilinis karys su priedais per mėnesį gauna apie 8000 litų. R. Malakauskis – grandinis, tai jo alga buvusi šiek tiek didesnė.
„Niekada nesureikšmindavau pinigų, todėl ir dabar neteikiau jiems pirmenybės, man svarbiau buvo pats faktas dalyvauti misijoje ir sužinoti savo galimybes“, – sakė vaikinas.
MISIJA TĘSIASI
Grįžusius iš misijos karius patikrina medikų komisija. Po to jiems yra skiriama reabilitacija. Jei vaikinų sveikata yra tinkama, jie vėl gali vykti į misijas.
Šiuo metu Afganistane tarnauja devintoji Afganistano Goro provincijos atkūrimo karių pamaina, suformuota Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono pagrindu. Be Lietuvos, šioje misijoje taip pat dalyvauja Danijos, Gruzijos, Japonijos, Kroatijos, Ukrainos ir JAV atstovai.
Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupės misija Afganistano Goro provincijoje pradėjo veikti 2005ųjų birželio mėnesį. Pagrindinė šios grupės užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.
Nuotr. iš asmeninio albumo: R. Malakauskis sakė, kad grįžęs iš misijos kibs į mokslus ir pradės naują gyvenimo etapą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto