
Nuo vasario iki balandžio taurieji elniai meta ragus. Tuo metu pagyvėja ir ragų ieškotojų žygiai po miškus.
Šis pomėgis nedraudžiamas, tačiau medžiotojai ragina žmones gamtoje elgtis atsakingai.
Ragai priklauso radėjui
Tauriųjų elnių numestų ragų dažniausiai galima rasti miškuose ar ūkininkų laukuose. Šių gamtos gėrybių paieška vis dažniau tampa azartišku laisvalaikio užsiėmimu.
Medžiotojai pažymi, kad numesti elninių gyvūnų ragai, pagal Lietuvos teisės aktus, priklauso juos radusiam asmeniui, tačiau jų ieškotojams, kaip ir kitiems gyventojams, galioja Lankymosi miške taisyklės, kurios įpareigoja ir draudžia lankantis miške triukšmauti ar kitaip trikdyti laukinius gyvūnus.
Ilgametis mažeikiškis medžiotojas Pranas Noreika pastebėjo: „Viskas normalu, kai miškuose ar pamiškėse elgiamasi protingai. Būtina prisiminti, kad pavasarį atsiranda pirmoji šernų vada, po žiemos paukščiai suka lizdus ir pradeda perėti, todėl būtina su gamta elgtis gražiai ir atsakingai.“
Piktina vandalai
Medžiotojai pažymi, kad negalima miškuose ar laukuose specialiai persekioti, vaikyti laukinių gyvūnų. Pasitaiko, kai tai darome naudodami transporto priemones, dronus.
Pasak P. Noreikos, jį piktina, kai toks ragų ieškotojas, norimą trofėjų per žiūronus pastebėjęs lauko viduryje, ne pėsčias nueina jo pasiimti, o lekia važiuotas, dažniausiai keturračiu. Taip išvažinėja ūkininkų pasėlius… Apmaudu, kad tokius gamtos vandalus sunku nubausti, nes neretai keturračiai – be valstybinių numerių, o pats ragų ieškotojas – su šalmu, jo neįmanoma identifikuoti.
Medžiotojas yra radęs ragų ir medžioklės metu. Vieną savaitę rado vieną ragą, po mėnesio medžioklės vadovo paprašė paskirti jį į tą pačią vietą, tad pavaikščiojęs bei gerai apsidairęs aptiko to paties elnio antrąjį ragą.
Ne vienas Purvėnų medžiotojų būrelio narys randa ragų, dažniausiai jie aptinkami ten, kur yra elnių keliai, – Duobgirių miško kvartale arba laukuose prie šio kvartalo, perėjimuose į kitas pamiškes.
Vyksta trofėjų apžiūros
Nors elnių numesti ragai priklauso juos radusiam asmeniui, tačiau Medžioklės taisyklėse pažymima, kad medžioklės plotų vieneto teritorijoje rastos gyvūno galvos su ragais priklauso medžioklės plotų naudotojui.
Medžiotojams tenka ir kita prievolė. Vadovaudamasis Medžioklės taisyklėmis, asmuo, sumedžiojęs elninį gyvūną, jų ragus su kaukole ir apatiniu žandikauliu, o sumedžiojęs vilką, – jo kaukolę po medžioklės sezono turi pristatyti medžioklės trofėjų apžiūrai.
Medžioklės sezono metu sumedžiotų trofėjų apžiūros Medžiotojų ir žvejų draugijose vyksta balandžio–birželio mėnesiais. Šiose apžiūrose ir radiniai, ir trofėjai įvertinami pagal patvirtintą metodiką.