Valdžios sprendimą vaikus nemokamai vežti tik iki artimiausios mokyklos kritikuoja kelios institucijos.
Rajono politikams per dvejus metus neišsprendus mokinių pavėžėjimo problemos, Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje kreipėsi į teismą. Sprendimui mokinius nemokamai vežti tik iki artimiausios mokyklos prieštarauja ir vaiko teisių apsaugos kontrolierė.
Vietos valdžia, net ir spaudžiama kontroliuojančių įstaigų, papildomų lėšų mokiniams pavežti ieško nenoriai.
PAŽEIDŽIA VAIKŲ TEISES
„Santarvė“ ne kartą rašė apie rajono mokinių tėvų nepasitenkinimą vietos politikų sprendimais.
Sunkmečiu rajono valdžia pasinaudojo įstatymų kolizija ir nusprendė sutaupyti. Jau praėjusiais metais kaimo vaikai, gyvenantys nuo mokyklos toliau nei trys kilometrai, nemokamai buvo vežami tik iki artimiausios švietimo įstaigos.
Toks sprendimas priimtas, remiantis Švietimo įstatymu.
Tačiau dėl tokių veiksmų mažeikiškiams politikams priekaištų išsakė Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys.
Savivaldybės priimtų teisės aktų administracinę priežiūrą vykdanti įstaiga nustatė, kad mažeikiškių priimtas sprendimas prieštarauja Transporto lengvatų įstatymui. Jame numatoma, kad savivaldybės turi kompensuoti visas važiavimo išlaidas iki švietimo įstaigos – keturiasdešimties kilometrų atstumu.
Tąkart A. Čepys „Santarvei“ akcentavo, kad vietos valdžios sprendimas pažeidžia vaikų teisę laisvai pasirinkti norimą mokyklą.
Vyriausybės atstovas birželio pradžioje „Santarvę“ patikino: jeigu politikai nepakeis savo sprendimo, jis kreipsis į teismą.
KREIPĖSI Į TEISMĄ
A. Čepys savo žodžio laikėsi: vietos valdžiai neišsprendus pavėžėjimo problemos, jo vadovaujama institucija kreipėsi į Šiaulių apygardos administracinį teismą.
Tiesa, Vyriausybės atstovo Telšių apskrityje tarnybos vyriausioji specialistė Loreta Bagdonavičienė „Santarvę“ informavo, kad iki šiol iš teismo jokio pranešimo negauta.
Sugrįžti prie šio klausimo mažeikiškius politikus paragino ir vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė. Savivaldybės administraciją pasiekusiame rašte pabrėžiama, kad pirmiausia derėtų atsižvelgti į vaiko gerovės užtikrinimo svarbą. „Tinkamas vaiko teisės į mokslą įgyvendinimas, galimybės vaikui gauti geriausiai jo poreikius tenkinantį išsilavinimą sudarymas leidžia išugdyti savarankiškus, atsakingus ir daugiakultūrės visuomenės nariui būtinus gebėjimus bei patirtį turinčius asmenis,“ – savo nuomonę išsakė vaikų tieses ginančios institucijos vadovė.
POLITIKAI „NĖRA PRIEŠ“
Tačiau kontroliuojančių įstaigų pasisakymai rajono politikų kol kas neįtikino. Ar vis tik vaikai bus vežami nemokamai ir į tolimesnes mokyklas, penktadienį į Tarybos komitetus susirinkę ir to klausę tėvai konkretaus atsakymo neišgirdo.
„Mažeikių rajonas vienintelis Lietuvoje turi tokią problemą. Nuvažiavęs į kitą rajoną tas lengvatas rasiu,“ – teigė laižuviškis Gintaras Beržanskis, dėl tokio „apriboto“ pavėžėjimo kreipęsis į įvairias institucijas.
Į komitetą atėjusios moterys apgailestavo, kad į Mažeikius mokytis važiuojantys vaikai po pamokų turi bastytis po miestą. Kol sulaukia vakaro, kada tėvai baigia darbą, jie neturi kur dėtis…
Po diskusijų Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Sigutė Bernotienė pabrėžė, jog politikai nėra prieš vaikų pavėžėjimą, tačiau tam trūksta lėšų…
„Jeigu mes, sakykime, nutartume, kad nepavėžėjame, mes nenusižengiame jokiems normatyviniams aktams. Kadangi Švietimo įstatyme yra parašyta, kad nemokamas pavėžėjimas galimas iki artimiausios mokyklos. O toliau yra parašyta: jeigu tėvai nori geresnio ugdymo, kokį jie įsivaizduoja, turėtų patys remtis savomis lėšomis ir vežti vaikus į jų pageidaujamą mokyklą. Taip, kad čia persipina keli įstatymai ir baigiasi žmogiškumu,“ – apibendrino S. Bernotienė.
SIŪLĖ NESIPYKTI
Vakar švietimo problemas sprendžiantys politikai šį klausimą „nustūmė“ tą pačią dieną susirinkusiam Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komitetui. O šis problemą grąžino aiškintis Savivaldybės administracijai – suskaičiuoti, kiek yra vaikų, važiuojančių už tėvų lėšas, ir kiek jų pavėžėjimas atsieitų rajono biudžetui.
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus politikus patikino, kad važiuojančių vaikų nebėra tiek daug. Nemaža dalis pageidavusiųjų lengvatų mokslus jau baigė.
„Finansai gal padidėtų, bet užtai nesusipyktume su visomis institucijomis. Dabar mes susipykstame su Vyriausybės atstovu, su vaiko teisėmis. Tos savivaldybės, kurios buvo priėmusios panašų sprendimą, po visų diskusijų palengva juos atšaukė. Padarykime žmoniškai, o paskui žiūrėsime,“ – savo nuomonę išdėstė vedėjas.
Praėjusių mokslo metų skaičiavimais, tolimesnę mokyklą pasirinkusiems vaikams pavėžėti reikėtų apie 60 tūkst. litų. Tuo laikotarpiu nemokamai iki švietimo įstaigų buvo vežama arti 2 tūkst. rajono vaikų. Kelionių kompensacijoms buvo skirta apie pusantro milijono litų.
ŽADA NAUJOVIŲ
Spręsdami mokinių pavėžėjimo klausimą, politikai savo sprendimą dažnai teisindavo siekiu išsaugoti tuštėjančias kaimo mokyklas.
Tokios pozicijos griežtai laikosi kaimiškųjų vietovių gyvenimą kuruojantis mero pavaduotojas Jonas Siminkevičius.
„Turime viską daryti, kad jas išlaikytume, o ne silpninti, išvesti vaikus ir uždaryti. Kad parašė mums šitą rekomendaciją vaiko teisių apsaugos kontrolierė – tai jos problema. Ji turėjo kreiptis į Švietimo ministeriją: kodėl ji turi du savo nutarimus, kurie vienas kitam prieštarauja,“ – kategoriškas buvo vicemeras.
J. Siminkevičius pastebėjo, kad pavėžėjimo problemą kelia vienintelis G. Beržanskis – tik dėl savo vaikų.
„Mes turime ir Sedą, ir Plinkšes, ir Židikus. Važiuoja ir nekelia problemų,“ – teigė politikas.
Tai patvirtino ir Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus. Pasak vedėjo, šiemet švietimo įstaigos savo kontingentą jau turi susikūrusios, tad politikų sprendimas nelabai ką pakeistų.
„Kai mes apsitvarkėme, viskas „susistygavo“. Gal atsirastų vienas kitas vaikas, kuris pajudėtų. Yra labai paprastas dalykas. Turime naują Vyriausybės nutarimą: pagal jį mes pradėsime tvarkytis visiškai kitaip, tada ir įstatymai tikriausiai pasikeis, nebeliks dviprasmybės“ – paaiškino A. Stonkus.
Nuotr. iš redakcijos archyvo.: Politikų sprendimas mokinius nemokamai vežti tik iki artimiausios mokyklos sukėlė ne tik tėvų nepasitenkinimą, bet ir kontroliuojančių įstaigų reakciją.