Mokinių rajone rekordiškai sumažėjo

Šiemet į rajono mokyklas susirinko beveik 750 mokinių mažiau nei pernai.

Susumavus į rajono mokyklas atėjusius mokinius, galima tvirtinti, kad šiemet netekome vienos gimnazijos arba beveik pusaštunto šimto vaikų.
Švietimo skyriaus vadovas sako, kad tokio pokyčio nėra buvę nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo.


RUGSĖJIS – BE MOKINIŲ
Švietimo skyriaus duomenimis, mokinių skaičius rajone kasmet sumažėdavo puse tūkstančio. Šiemet moksleivių „trūkumas“ dar dviem šimtais didesnis.
„Tokio mokinių skaičiaus sumažėjimo mūsų rajone dar nėra buvę. Sumažėjusiam gimstamumui to jau nebegalėtume suversti – jis jau keletą metų nesikeičia arba sumažėja tik vienur kitur.
Nebėra aukštesniųjų klasių mokinių, ir dėl to kaltinti galime tik Lietuvos ekonominę padėtį: nedarbą, perspektyvos nebuvimą, todėl į užsienį išvažiuoja ištisos šeimos“, – situaciją komentavo A. Stonkus.
Iš viso rajono mokyklose šiemet mokosi apie 9150 mokinių.
Blogiausia padėtis susiklostė „Ateities“ pagrindinėje mokykloje – rugsėjo 1-ąją ji pasitiko be mokinių, tad šią mokymo įstaigą teks uždaryti. Čia buvusios dešimt klasių su priešmokykline klase išsiskirstė po artimiausias mokyklas: Kalnėnų bei „Ventos“ pagrindines ir Kazimiero Jagmino pradinę. Į pastarąją mokyklą išėjo specialiojo ugdymo klasė.

DARBUOTOJAI ĮDARBINAMI
Kartu su savo klasėmis iš „Ateities“ pradinės išėjo ir jų buvusios mokytojos, mokykloje liko tik administracija ir aptarnaujantis personalas – 15 žmonių.
„Ateities“ pradinės mokyklos direktorė Zita Timinskienė įsitikinusi: kadangi į kitas mokyklas vaikai išėjo kartu su savo mokytojomis, jie neturėtų labai išgyventi permainų. Aptarnaujančiam personalui taip pat didelės bėdos neturėtų būti: jų įdarbinimu kitur rūpinasi Švietimo skyrius.
„Šiuo metu darbo neturi gal tik keletas buvusių darbuotojų. Esu labai dėkinga Švietimo skyriaus vedėjui, kad jis jais taip pasirūpino. Aš kaip motina savo vaikus išleidžiu, džiaugiuosi, šypsosi veidas, kad nors įdarbinti žmonės – apie save net nepagalvoju“, – tikino mokyklos vadovė.
30 metų pedagoginį darbą dirbanti moteris penkerius metus buvo mokytoja, vėliau pradėjo vadovauti „Ateities“ lopšeliui-darželiui, o paskui – tame pačiame pastate įsikūrusiai pradinei mokyklai.
„Kaip bus toliau, dar nežinau, tikiuosi kur nors įsidarbinti. Blogiausiu atveju – Darbo birža“, – gana ramiai kalbėjo Z. Timinskienė.
Kaip teigė Švietimo skyriaus vadovas, dėl „Ateities“ pradinės mokyklos uždarymo Savivaldybėje sudaryta likvidavimo komisija, mokyklos situacija pristatyta Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetui. Mokyklos uždarymo faktą turės patvirtinti Taryba, tada prasidės teisinės procedūros.
A. Stonkaus teigimu, tokios skubos nebūtų buvę, jei komitetas ir Taryba sprendimus apie mokyklos uždarymą būtų priėmę pavasarį, kai mokyklos likimas jau buvo aiškus.
„Tada dar visi tikėjo, kad padėtis pasitaisys ir mokykla išliks“, – paaiškino vedėjas.

NELIKO AUKŠTESNIŲJŲ KLASIŲ
Daugiausia mokinių šiemet neteko kaimo pagrindinės mokyklos. Tik dvi mokyklos – Ukrinų ir Balėnų – sugebėjo išlaikyti tą patį mokinių skaičių. Nėra nė vienos kaimo mokyklos, kuri turėtų 90 mokinių. Jų skaičius svyruoja nuo 70 iki 80.
Dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus teko atsisakyti Kalnėnų pagrindinės mokyklos Buknaičių skyriaus aukštesniųjų klasių. Čia lieka tik vienas pradinių klasių komplektas su dviem klasėmis.
Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorė Regina Arbatauskienė paaiškino, kad aukštesnėse klasėse nebeliko po 10 mokinių, tad jos ir nebebuvo formuojamos.
20 mokinių nuo šiol lanko Kalnėnų pagrindinę mokyklą. Į Buknaičius daug mokinių atvykdavo iš Mažeikių, tad didesnių problemų turės buknaitiškiai, kurie į mokyklą turės važinėti maršrutiniu autobusu.
Buknaičiuose dirbti liko tik viena pradinių klasių mokytoja, keliems pedagogams buvo pasiūlytas darbas toje pačioje Kalnėnų pagrindinėje mokykloje, kitiems tenka ieškotis darbo kitur.
„Visi mokytojai apie galimą mokyklos uždarymą buvo raštu įspėti dar pavasarį, tad galimas atleidimas nebuvo naujiena ir neturėjo būti skausmingas – jie galėjo pasiruošti ir psichologiškai, ir moraliai“, – kalbėjo R. Arbatauskienė.
Likęs tuščias pastatas, kuriame mokėsi vyresnieji mokiniai, bei turėtos mokymo priemonės artimiausiu metu bus perduoti Savivaldybės administracijos žinion.

DĖL SUMAŽĖJIMO NESISTEBI
Per devyniasdešimt mokinių turėjusi Ruzgų pagrindinė mokykla šiemet liko su septyniasdešimčia. Mokyklą paliko dvidešimt keturi mokiniai, vieni išėjo į Ukrinų pagrindinę, kiti – į Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinę mokyklą, dar kiti tęs mokslą mieste.
„Nieko mums neatsitiko: kaip ir kiekvienais metais, vyksta mokinių judėjimas – vieni ateina, kiti išeina. Mokinių turim, gyvenam pagal naujas krepšelių skaičiavimo metodikas, nes jei yra mažiau nei 80 mokinių, jie gauna didesnį krepšelį. Gyvename puikiai“, – paaiškino mokyklos direktorius Juozas Rozga.
Pašnekovo žodžiais, mokinių skaičius sumažėjo ir dėl to, kad išėjo didelė, 14-kos dešimtokų, klasė, o atėjo tik penki pirmokai. Šiemet dešimtokų esą 12, o priešmokyklinukų – taip pat penki.
„Taip mokinių skaičius kasmet ir mažėja. Ką gali padaryti direktorius? Vaikai išeina ten, kur jiems gal bus geriau“, – teigė mokyklos vadovas.
Jis informavo: šiek tiek sumažėjo darbo krūviai mokytojams: šiemet jungtinėmis tapo penktos ir šeštos klasės.
A. Stonkus „Santarvei“ vakar sakė sulaukęs signalų iš kai kurių mokyklų vadovų, kad naujokų tėvai skundžiasi, jog J. Rozga neatiduoda dokumentų iš Ruzgų į jų mokyklas norintiems pereiti mokiniams.
„Norėdamas taip prievarta išlaikyti mokinių skaičių, direktorius daro negerai. Šiandien pat bandysiu padėtį išsiaiškinti“, – tvirtino vedėjas.

PASIGENDA NUOTOLINIO MOKYMO
A. Stonkus stebėjosi, kad šiemet daugiau nei šimtu sumažėjo besimokančiųjų Sodų vidurinės mokyklos suaugusiųjų klasėse.
Mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė informavo, jog praėjusiais mokslo metais buvo suformuota 14 suaugusiųjų klasių, šiemet – trimis mažiau.
„Manau, kad daug mažeikiškių patraukė į užsienį – tai pagrindinė mokinių skaičiaus mažėjimo priežastis. Be to, bendrojo lavinimo mokyklose dabar be problemų gali mokytis būsimos mamos – anksčiau jos ateidavo pas mus. Kita vertus, per tą daugelį metų gal sumažėjo ir vidurinio išsilavinimo neturinčių mokinių, tad nebėra tokio poreikio eiti į suaugusiųjų klases“, – svarstė mokyklos vadovė.
B. Liutkuvienė apgailestauja, kad mokykloje nėra nuotolinio mokymo klasės, kur suaugusieji galėtų tęsti mokslą ir būdami užsienyje – užtektų tik susisiekti su jais internetu. Kaip pavyzdį direktorė pateikė Akmenės rajoną, kur tokia klasė yra ir moksleiviai puikiausiai bendrauja su mokytojais.

TEKS TRAUKTIS IR MOKYTOJAMS
Mažiau mokinių šiemet Viekšnių bei Sedos Vytauto Mačernio gimnazijose, toks pat skaičius išsilaikė Gabijos gimnazijoje, o Merkelio Račkausko gimnazijos mokinių skaičius šoktelėjo 30-čia.
Beveik 15 mokinių mažiau šiemet turi ir vienintelė rusakalbių mokykla rajone – „Jaunystės“ vidurinė.
Kaip visame rajone, panaši padėtis ir miesto pradinėse mokyklose: beveik keturiasdešimčia pradinukų mažiau šiemet atėjo į K. Jagmino mokyklą, keletu mokinių sumažėjo „Žiburėlio“ pradinės mokyklos klasės.
„Vyturio“ pradinė mokykla šiemet neteko 20 mokinių. Jos direktorė Rasa Uščinienė paaiškino, kad mokiniais teko pasidalinti su kitomis pradinėmis mokyklomis.
Šiemet įvyko ir nedidelė mokyklų pertvarka: Plinkšių pagrindinė mokykla tapo Sedos V. Mačernio gimnazijos, Kapėnų pagrindinė – Viekšnių gimnazijos skyriais, Auksūdžio pradinė mokykla perėjo Laižuvos Antano Vienažindžio pagrindinės mokyklos žinion.
A. Stonkus neslepia, kad kai kuriose mokyklose reikės atsisakyti mokytojų paslaugų, bet kiek jų teks atleisti šiemet, dar neaišku – kol kas mokyklose tebevyksta klasių formavimas ir pamokų krūvio paskirstymas.
Nuotrauka Sigito STRAZDAUSKO.: Ruzgų pagrindinėje mokykloje šiemet mokosi 24 mokiniais mažiau, dalis jų pasirinko kitas mokyklas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto