Moksleiviai iš Laižuvos – lyg profesionalai gelbėtojai

Penktadienį užsiliepsnojo iš Laižuvos mokyklos mokinius vežęs autobusas, tačiau mokyklos vadovai, Švietimo skyrius apie šią nelaimę sužinojo tik po dviejų dienų ir atsitiktinai. Švietimo skyrius įtaria, kad Autobusų parkas bandė šį įvykį nuslėpti. Gal todėl, kad, kaip pasakoja vaikai, autobuso vairuotojas pirmiausia puolė gelbėti kasos aparato, o ne jų…


PAGRINDINIAI
GELBĖTOJAI –
MOKSLEIVIAI
Nelaimė įvyko apie trečią valandą po pietų autobusui „PAZ“ su moksleiviais grįžtant iš Laižuvos. Pavažiavus apie du kilometrus nuo Laižuvos, į autobuso saloną nuo tos pusės, kur yra variklis, pliūptelėjo ugnis. Toliau įvykiai, kaip juos pasakoja nelaimės liudininkai, rutuliojosi labai greitai.
Vaikai, pastebėję, kaip vairuotojas, pasičiupęs kasos aparatą, iššoko iš autobuso, išsigando. Dar didesnė panika tarp mažųjų kilo tada, kai vienam iš vyresnių keleivių devintokui Audriui nepasisekė atidaryti autobuso durų, o liepsna smarkiai veržėsi į autobuso vidų.
Nesutriko tik vyresnieji moksleiviai dešimtokas Tomas Karpis ir devintokas Audrius Paulauskas. Jie išdaužė atsarginį langą, vienas iššoko pro jį, kitas liko viduje ir taip padėjo bendrakeleiviams.
Mažesnieji vaikai išsigando, kad autobusas gali sprogti, o Tomas ir Audrius dar bandė padėti ir sutrikusiam vairuotojui. Tomas surinko ugniagesių tarnybos numerį, ir savo telefoną įdavė vairuotojui Egidijui Drazdauskui.
NESIJAUČIA
NUSIPELNĘ
DĖMESIO
Tomas ir Audrius „Santarvei“ prisipažino keistai besijaučią dėl dėmesio. Esą nieko ypatingo jie nepadarė, viskas vyko staiga, nebuvę laiko svarstyti savo veiksmų.
„Mažieji vaikai tai labai išsigando, nes autobusas ne tik užsiliepsnojo, bet ir atsidūrė griovyje. Šiek tiek dėl šito sutrikome ir mes. Ypač kai pamatėme, kaip vairuotojas paliko autobusą ir spruko į dirvonus. Pamanėme, kad autobusas gali sprogti“, – prisiminė jaunuoliai, kuriems teko gelbėtojų vaidmuo.
Tomas ir Audrius replikuoja, kad, ko gero, labiausiai iš visų sutrikęs buvo pats vairuotojas.
„Jeigu kitaip negalėjo padėti, bent galėjo duris atidaryti“, – teigė jie.
Tiesa, vėliau vairuotojas bandęs gelbėti autobusą, tačiau ar vaikams nieko nenutikę, nepasidomėjęs.
SUDOMINO
SEIMO NARĮ
Pirmadienį neseniai susikūrusios bendruomenės kvietimu Laižuvoje lankėsi Seimo narys Jonas Stanevičius. Išgirdęs apie Tomo ir Audriaus poelgį, parlamentaras prasitarė jaunuolius pasiūlysiąs kandidatais Prezidento rūmuose rengiamiems apdovanojimams Gelbėjimo kryžiumi.
Laižuvos Antano Vienažindžio pagrindinės mokyklos direktorius Antanas Vasiliauskas, Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus pasidžiaugė, kad Tomas ir Audrius, patekę į stresinę situaciją, elgėsi profesionaliai. Svarstoma, kaip reikėtų rajone pagerbti jaunus žmones, pademonstravusius drąsą.
Ar Tomas ir Audrius nenusipelnė ir Autobusų parko dėmesio?
„Šaunuoliai. Kai įvykis bus baigtas tirti, gal ką ir sugalvosime“, – lakoniškai atsakė įmonės direktorius Juozas Kelmelis.
APIE NELAIMĘ
NEPRANEŠĖ
Švietimo skyriaus duomenimis, Autobusų parkas už moksleivių vežimą kasmet gauna per milijoną litų.
„Mes, galima sakyti, įmonę išlaikom. Esame sudarę sutartį ir turime teisę prašyti kokybiškos paslaugos“, – „Santarvei“ sakė A. Stonkus.
Vedėjas pasidžiaugė, kad nelaimė neįvyko keliolika minučių anksčiau, kai autobusas buvo pilnas mokinių. Auksūdyje dauguma išlipo, kelionę tęsė tik septyni.
Nei A. Stonkus, nei A. Vasiliauskas nieko nekaltina dėl nelaimės, tačiau jie piktinosi, kad apie tai sužinojo iš kitų, o ne iš Autobusų parko vadovų. Dėl to susidaręs įspūdis, kad įvykį ketinta nuslėpti.
„Niekas iš Autobusų parko nepasidomėjo, kaip po tokio streso jaučiasi vaikai. Didieji gal ir greitai atsigavo, tačiau šešiametis Deivydas ir dabar bijo važiuoti autobusu. Jam sutrenktas šonas, reikėjo gydytojo pagalbos“, – pasakojo mokyklos direktorius A. Vasiliauskas.
Ikimokyklinę grupę lankantis mažametis po nelaimės liko be kuprinės ir mokyklos reikmenų. Mokykla ieško galimybių, kaip paremti šeimą.
ĮVYKĮ AIŠKINASI KOMISIJA
Direktorius J. Kelmelis „Santarvei“ paaiškino, kad penktadienį, kai įvyko nelaimė, jis buvo išvykęs į Vežėjų asociacijos pasitarimą. Apie įvykį telefonu jis sužinojęs iš direktoriaus technikai Jono Čekio.
J. Kelmelis nieko bloga nemato, kad apie nelaimę nebuvo pranešta mokyklai – esą niekas labai nenukentėjo, viskas baigėsi pakankamai gerai (greitosios medicinos pagalbos prireikė tik vairuotojui – B. R.).
Gaisro aplinkybes, galimas priežastis, patirtus nuostolius (1999 metų autobuso likutinė vertė tik litas – B. R.), vairuotojo elgesį aiškinasi direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė. Išvadas ji turi pateikti iki balandžio 3 dienos. Spėjama, kad liepsna užsiplieskė nuo kuro. Važiuojant duobėtu keliu galėjo atsikratyti kuro šlangelė, o kuras, užbėgęs ant karšto variklio, užsidegė.
„Kas pusę metų atliekame techninę apžiūrą, kiekvieną rytą ant kelionės lapo savo parašais, kad transportas tvarkingas, patvirtina vairuotojas ir mechanikas. Į reisą netvarkingi autobusai neišleidžiami“, – patikino direktorius ir pridūrė, kad tokios nelaimės nėra dažnos. Per trisdešimt metų sudegė trečias autobusas.
J. Kelmelis nelinkęs kaltinti vairuotojo. Minučių tikslumu išsiaiškinti jo veiksmai, pažeidimų kol kas nenustatyta. Esą vairuotojas elgėsi, kaip ir reikia: patikrino akumuliatorių, bandė gesinti ugnį gesintuvu, duris atidarė, bet vaikų autobuse jau nebuvę.
VAIRUOTOJAS
IŠĖJO ATOSTOGŲ
Nelaimė paskubino E. Drazdauską nuo trečiadienio išeiti atostogų. 26 metų vyras „Santarvei“ prisipažino, kad iki šiol jaučia stresą. Ant veido žymu liepsnų pėdsakai, kurie atsirado bandant gesinti liepsnojantį autobusą. Vyras teigė kol kas bijantis sėsti prie autobuso vairo. Dėl to ir pasiprašęs atostogų, kad galėtų atsigauti, pailsėti ir pamiršti nelaimę.
Vairuotojas neneigė: užsidegus autobusui jis sutrikęs, pirmiausiai puolęs skambinti tėvui (30 metų Autobusų parke dirba vairuotoju – B. R.), tačiau nesutinka su jam mestais kaltinimais, jog nepuolęs gelbėti vaikų.
„Ką galėjau, tą padariau. Ir duris atplėšiau. Bet vaikai buvo greitesni – jie jau buvo iššokinėję per langus“, – tikina pašnekovas.
E. Drazdauskas Autobusų parke dirba treji metai: iš jų porą – vairuotoju. Įstaigos direktorius J. Kelmelis jį charakterizavo teigiamai. Tolesnis vairuotojo likimas priklausys nuo komisijos išvadų.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Dešimtokas Tomas Karpis ir devintokas Audrius Paulauskas iš degančio autobuso padėjo išlipti jaunesniems keleiviams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto