Moksleivių profilaktika: reali arba popierinė

Profilaktiniai patikrinimai finansuojami nepriklausomai nuo apsilankiusiųjų skaičiaus. Kas mus verčia delsti ar išvis neateiti?

Kasmet iki rugsėjo vidurio moksleiviai privalo profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Iki šiol jiems pakakdavo apsilankyti tik pas šeimos ar vaikų ligų gydytoją, bet sveikatos apsaugos ministro įsakyme numatyta, kad dabar vaikus privalo apžiūrėti ir odontologas.
Mažeikiškiai kaip visada neskuba vesti vaikų pas gydytojus profilaktiniam patikrinimui, nors pinigai už tai sveikatos įstaigoms jau suskaičiuoti. Medikai pripažįsta, kad šiuo metu prie standartinio profilaktinio patikrinimo pridėti dar ir vizitą pas odontologą – nėra realu.


ĮPAREIGOJA DIRBTI
Papildyti įsakymą dėl profilaktinių vaikų sveikatos patikrų Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlė Lietuvos odontologų rūmai, nes pastebėta, kad kai kurie odontologai iki šiol nenoriai priimdavo mažuosius pacientus, su kuriais sugaištama daugiau laiko nei su suaugusiaisiais.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė „Santarvei“ sakė, kad ministras Vaikų sveikatos tikrinimo tvarkoje aiškiai yra nurodęs, kaip ir kokiu periodiškumu vaikus privalo apžiūrėti medikai.
Ministro įsakymas tarsi įpareigoja odontologus tinkamai atlikti darbą.
„Ligonių kasos sumoka tam tikrą pinigų sumą, priklausomai nuo gydymo įstaigoje prisirašiusių vaikų skaičiaus, už kurią privalo būti padaryti darbai“, – sakė D. Ozolienė.

NUMATYTA METINĖ KAINA
Šiaulių teritorinės ligonių kasos duomenimis, Mažeikių rajono savivaldybėje šiais metais gyvena 12 720 vaikų, kurie suskirstyti į grupes pagal amžių: 1–4 metų – 2 536, 5–6 m. – 1 249, 7–17 m. – 8 383 bei 552 vaikai, kuriems mažiau nei vieneri metai
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys informavo, kad ligonių kasos už pirminę asmens sveikatos priežiūrą moka bazinę kainą pagal prisirašiusius gyventojus, nesvarbu, jie kreipėsi į įstaigą ar ne.
Vieno vaiko apžiūros metinė bazinė kaina vertinama balais. Šiuo metu balo vertė yra 0,97 Lt.
Vaikų iki vienerių metų priežiūrai skiriama apie 337 litai, nuo vienerių iki ketverių metų – apie 192 litus. Nuo penkerių iki šešerių metų skiriama apie 147 litus, nuo septynerių iki septyniolikos – 98 litai.
Pirminė odontologinė pagalba kainuoja visoms amžiaus grupėms vienodai – beveik 43 litus.

MOKA PAPILDOMAI
Pagal išvardytus įkainius vaikams teikiamos visos paslaugos, tarp jų – ir odontologinė pagalba bei profilaktiniai patikrinimai.
Jei vaikui reikalinga gydytojo specialisto konsultacija, priklausomai nuo konsultacijos lygio (antro ar trečio), ligonių kasos moka atskirai už kiekvieną atvejį. Pinigai mokami konsultuojančiai įstaigai pagal nustatytą įkainį, priklausomai nuo specialisto srities.
Pasak P. Nainio, papildomai mokama už moksleivio paruošimą mokyklai – taip apmokama slaugytojos paslauga. Už vieno moksleivio paruošimą mokama apie 10 Lt.
Imunoprofilaktika vaikams (skiepai) įvertinami 5 Lt.

PRIVALO PATIKRINTI
Vaikų sveikatos tikrinimo tvarkoje nurodyta, kad priešmokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai bent kartą per metus privalo profilaktiškai apsilankyti pas medikus.
Priešmokyklinio amžiaus – nuo 5 iki 7 metų – vaikus apžiūrėjęs vaikų ligų ar šeimos gydytojas turi įvertinti jų fizinius duomenis: ūgį, svorį, regėjimą, kalbą, klausą ir atramos judamąjį aparatą.
Vyresniems vaikams (6–7 metų) turi būti bent kartą per metus atliktas kraujo, šlapimo tyrimas, elektrokardiograma, pamatuotas arterinis kraujo spaudimas.
8–11 metų vaikams šeimos gydytojas arba vaikų ligų gydytojas turi ne tik patikrinti ūgį, svorį ir atramos judamąjį aparatą, bet ir regėjimą, psichikos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius. Tokia pat apžiūra turi būti periodiškai atliekama ir vyresniems vaikams – iki pat pilnametystės.
Nuo praėjusių metų prie jau minėtų patikrinimų ministro įsakymu pridėta ir odontologo apžiūra – odontologas, atsižvelgęs į vaiko amžių, turėtų įvertinti, kaip dygsta nuolatiniai dantys, atlikti krūminių dantų ėduonies profilaktiką.
Apžiūros metu odontologas privalo įvertinti vaiko burnos higienos būklę, pamokyti burnos higienos pagrindų bei įvertinti nuolatinių dantų sąkandį, nustatyti, ar nėra sąkandžio anomalijų.
„Už profilaktinių patikrinimų kokybę atsako tos įstaigos vadovas. Planingai atrankos būdu ar esant nusiskundimams paslaugų teikimo kokybę tikrina ligonių kasos ir valstybinė medicininio audito inspekcija prie Sveikatos apsaugos ministerijos“, – informavo P. Nainys.

PAS ODONTOLOGĄ SIUNČIA PEDIATRAI
Kalbinti Mažeikių rajono vaikų ligų gydytojai patikino, kad kiekvieną dieną vis daugiau vaikų ateina profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Pasak medikų, kaip ir kiekvienais metais nukrypimai nuo normos yra tie patys: laikysena, regėjimas, dantys. Be to, ir anksčiau, pastebėjus, kad vaikų dantukai yra nesveiki ar pažeisti, mažieji pacientai būdavo nukreipiami pas odontologą.
Šeimos gydytoja Raimonda Šeškaitienė sakė, kad paprastai atvesti vaikai niekuo nesiskundžia.
„Tik po nuodugnios apžiūros paaiškėja, kad vaiko netinkama laikysena, blogas regėjimas ar nesveiki dantys“, – sakė R. Šeškaitienė.
Pasak gydytojos, mokykloms ir lopšeliams-darželiams turėtų pakakti šeimos gydytojo išrašytos pažymos, kad vaikai gali mokytis, o pas odontologą vaikai pasitikrinti turėtų ateiti laipsniškai, o ne iš karto, nes tokiu atveju susidarytų grūstys prie kabinetų.
Tą patį patvirtino ir vaikų ligų gydytoja Audra Lasinskienė.
„Visus vaikus siųsti profilaktiškai pasitikrinti pas odontologą tiesiog nėra galimybių, nes specialistai nespėja atlikti savo tiesioginio darbo. Mes patys pasižiūrime ir jei reikia rekomenduojame tėvams savo atžalas nuvesti pas odontologą. Tokie pacientai jau yra sudarę eiles, todėl profilaktiniams patikrinimams tiesiog nebėra laiko“, – sakė A. Lasinskienė.
„Santarvės“ kalbintos Mažeikių odontologų padėjėjos patikino, kad visi vaikai, kurie ateina, yra nuodugniai patikrinami, pateikiamos rekomendacijos tėvams dėl dantų priežiūros ir burnos higienos. Esą profilaktinis dantų patikrinimas vyksta jau seniai.
„Kiek mažiau ateina aukštesniųjų klasių moksleivių pasitikrinti. Tačiau jei dabar tai bus privaloma, tai ir jie dažniau pas mus užsuks. Ir tai bus jiems tik į naudą“, – „Santarvei“ sakė odontologo padėjėja Naruta Bagdonavičienė.

NESKUBA VESTI PAS GYDYTOJUS
„Santarvės“ kalbinti daželinukų ar mokinių tėveliai skirtingai vertina vaikų profilaktinį patikrinimą. Vieni mano, kad rūpestingi tėvai patys privalo pasirūpinti vaikų sveikata ir jokia pažyma negali versti to daryti. Kiti teigia, jog patys neprisiruoštų nuvesti vaiko pas gydytoją, jei jis gerai jaučiasi.
„Jei vaikas iš pažiūros sveikas, tai atrodo, kad ir pas medikus eiti nereikia, bet atvedus profilaktiškai patikrinti prieš mokyklą paaiškėjo, kad yra susilpnėjęs regėjimas. O iki tol niekas iš namiškių to nepastebėjome“, – patirtimi dalinosi šešiametį auginanti Virginija.
Be to, tėveliai tikino neskubantys vaikų vesti pas medikus vasaros pradžioje, nes neaišku, kas dar gali nutikti per atostogas. Vaikų daugiau pasitikrinti ateina rudeniop ir dėl to, kad dalis jų vasarą išvažiuoja stovyklauti arba išvyksta su tėvais į keliones.

MOKYKLOMS – NE TIK DOKUMENTAS
Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorė Regina Arbatauskienė. „Santarvei“ sakė, jog nėra pasitaikę atvejų, kad vaikai neatneštų pažymos apie sveikatos būklę.
„Mokykloje dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, kuri gautas pažymas surenka, peržiūri ir atkreipia dėmesį į gydytojų rekomendacijas“, – patikino direktorė.
Ji sakė girdėjusi, jog yra privalomas odontologo patikrinimas, tačiau mokyklai esanti svarbi vaikų gydytojo pažyma.
„Mums svarbiausia yra pažyma, kur medikas nurodo, kad mokinys gali lankyti mokyklą. Mes remiamės gydytojų galutinėmis išvadomis“, – teigė R. Arbatauskienė.
Panašios nuomonės yra ir Kazimiero Jagmino pradinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Jolanta Bagdonienė.
„Visada atkreipiame dėmesį į gydytojų rekomendacijas, kurios būna įvairios. Vienam vaikui turi būti atsižvelgta į maistą, nes reikia vengti maisto produktų, kuriems jis alergiškas. Kitas vaikas negali su visais kartu dalyvauti kūno kultūros pamokose. Trečiam būtina sėdėti pirmame suole, nes prastai mato. Sveikatos pažymos tikrai nėra tik popierėlis, nuo jo priklauso sėkmingas vaikų mokymasis“, – tvirtino J. Bagdonienė.
Be to, specialistė mano, kad atskiro odontologo įrašo sveikatos pažymoje lyg ir nereikia, nes kartą per metus mokyklos vaikai yra vedami pas odontologą pasitikrinti profilaktiškai.

VISKAM MODERNIZUOTI NEPAKANKA LĖŠŲ
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus taip pat patvirtino, kad yra atsižvelgiama į gydytojų rekomendacijas ir pagal išgales klasės pritaikomos vaikams, turintiems sveikatos sutrikimų.
Pasak jo, modernizuoti klases ir mokyklą, kad jos 100 proc. atitiktų higienos reikalavimus, nėra finansinių galimybių.
„Kiek galim, stengiamės nupirkti naujus suolus bei lentas, modernizuoti apšvietimą klasėse, tačiau viskam trūksta lėšų. Vaikams, turintiems vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų, yra pritaikomos klasės. Vaikai su negalia mokosi Specialiojoje mokykloje. Renovuotose mokyklose yra padaryti įvažiavimai su vežimėliais.
Kazimiero Jagmino pradinėje mokykloje specialioje klasėje gali mokytis klausos sutrikimus turintys vaikai. Jei taip nutinka, kad vis dėlto nėra pagal poreikį tinkamai įrengtos klasės ar mokyklos, vaikas siunčiamas į specialius centrus kituose miestuose“, – tvirtino A. Stonkus.
Švietimo skyriaus vedėjo teigimu, pinigų specialioms klasėms įrengti nėra. Lėšos skiriamos iš specialiųjų poreikių turinčio mokinio krepšelio, kuris yra šiek tiek didesnis, nei įprastas mokinio krepšelis. Jo dydis priklausąs nuo konkretaus atvejo.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Kol kas vaikai neskuba tikrintis profilaktiškai – gydymo įstaigose eilių nėra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto