Mokyklos direktoriui – etikos vadovėlį!

Į Savivaldybę dėl mokyklos vadovo elgesio kreipęsi ruzgiškiai teisybės žada ieškoti Vilniuje.

Ruzgų kaimo gyventojai kaltina kaimo mokyklos direktorių Juozą Rozgą netaktišku elgesiu ir savivaliavimu.
Atrodo, kad priekaištų sulaukęs direktorius atsipirks „etikos vadovėlių skaitymu“.
Kaimo gyventojai planuoja kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.


JAUČIASI ŠANTAŽUOJAMI
Ruzgų kaimo aktyvistai su pusšimčiu gyventojų parašų kreipėsi į rajono valdžią, prašydami ištirti pagrindinės mokyklos direktoriaus J. Rozgos veiksmus.
Susirinkę žmonės „Santarvei“ vienas per kitą pasakojo, kad vadovas mokykloje šeimininkauja kaip savo namuose: atsivežęs gaterį sau pjovė medžius, mokyklos teritorijoje augino triušius. Tiesa, žmonių pasakojimu, visa tai vyko prieš keletą metų.
Pasiteiravus, kodėl jie nesiskundė anksčiau, viena iš kaimo aktyvisčių Zinaida Jakštienė paaiškino, kad ruzgiškiai buvo per daug atlaidūs.
„Žmonės klysta, žmonės taisosi, tad laukėme, gal kas pasikeis, – sakė moteris ir pridūrė, kad prisibijojo šantažo: – Jau tada, kai sužinojo, kas padėjo parašus, žmonės buvo gąsdinami Konstituciniu teismu. Už ką? Kad mes norime, jog mūsų vaikai būtų saugūs mokykloje? Kad direktorius bendrautų su mumis?“
Ruzgiškiai apgailestavo, kad direktorius nepasirūpina mokyklos renovacija ir saugumu joje, kad mokykloje pasitaiko girtavimų.

VAIKŲ DIREKTORIUS NESKRIAUDŽIA?
Tėvai sakė ne kartą norėję apsvarstyti iškilusias problemas kartu su mokyklos direktoriumi J. Rozga, tačiau jis į kalbas nesileidęs. Švietimo įstaigoje nevyksta ir visuotiniai susirinkimai, nes tokių organizuoti nenumato mokyklos nuostatai.
Šiuos priekaištus gyventojai raštu išdėstė rajono valdžios atstovams dar birželio mėnesį. Tačiau greitos reakcijos nesulaukė, kadangi atostogauja mokyklos direktorius, o be jo negalima išsiaiškinti situacijos.
Įsikišus „Santarvei“, jau kitą savaitę iš atostogų porai dienų direktorius buvo atšauktas ir suorganizuotas visų šalių susitikimas.
Susirinkę tėvai nuogąstavo, kad už jų išsakytus priekaištus kentės vaikai. Jie patikino, kad taip buvę ne kartą: iš vaikų šaiposi ir direktorius, ir kai kurie pedagogai.
„Čia emocijų išsiliejimas. Vaikai yra apdovanojami, vaikai čia yra gerbiami. Kam yra kaip keršijama? Kodėl jūs esate taip nusiteikę, jei nė vieno aš nesu užkliuvęs?“ – pakeltu tonu klausė J. Rozga, mokyklai vadovauti pradėjęs prieš devynerius metus.
Kūno kultūros pamokas vedantis direktorius nesutiko ir su tėvų kaltinimais, kad jis apstumdo nesėkmingai sporto varžybose dalyvaujančius mokinius.
„Jūs nežinote situacijos. Jei nespės iš aikštelės išbėgti, vadinasi, kamuolys prarastas. Aš tikrai Joną (vardas pakeistas – K. V.) paėmiau už rankos, tįstelėjau, kad greičiau išbėgtų, kad mes neprarastume kamuolio. Arba žaidžiame stalo tenisą: prieini, mokai vaiką, kaip žaisti, paimi ranką, atsistojęs iš užpakalio. Gal su rakete ir kliuvo į galvą. Bet ar yra buvęs sumuštas vaikas, kad būtų palikę žymės? Ar direktorius smurtauja? Nė vienas vaikas nėra primuštas, nė vienas nesužalotas“, – teisinosi įstaigos vadovas.

SUSITIKIMAS VIRTO CHAOSU
Susirinkimas virto chaosu: J. Rozga ir susirinkę žmonės stengėsi vieni kitus perrėkti ir įrodyti savo tiesą.
Ginčus nutraukęs Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus konstatavo, kad daugelis direktoriui mestų kaltinimų yra pasenę. Be to, dėl jų reikėję kreiptis į teisėsaugos institucijas, o ne į Savivaldybės administraciją. Tačiau ruzgiškiai, nusprendę, kad A. Stonkus palaiko ir gina savo pavaldinį, atsistojo ir išėjo iš salės.
„Čia absurdų absurdas. Žmonės nemoka išklausyti vieni kitų. Dabar susitikimas panašėjo į prisiminimų vakarą: prieš septynerius metus pavogė, prieš ketverius metus nupjovė ir panašiai. Žmonės norėjo, kad mes atvažiuotume ir pakeistume direktorių. Bet ten apskritai buvo vos keli, kurių vaikai eina į mokyklą“, – po susitikimo „Santarvei“ sakė A. Stonkus.
Švietimo skyriaus vedėjas patikino, kad iki šiol Švietimo skyrius nebuvo sulaukęs nė vieno ruzgiškių skundo dėl prastos mokymo kokybės. Tad jis kaimo gyventojams patarė užbraukti brūkšnį, pamiršti senas nuoskaudas ir sekti direktoriaus elgesį. Jei bus faktais paremtų nusiskundimų, jie iškart turėtų kreiptis į Švietimo skyrių.
„Jei užtiks, kad direktorius mokykloje yra neblaivus, kaip jie sako matą, atvažiuosime, iškviesime policiją. Atvažiuos jie su alkotesteriu, tada bus faktas“, – A. Stonkus patarė vadovautis faktais, o ne emocijomis.

BENDRUOMENEI IR MOKYKLAI REIKIA IŠMOKTI BENDRAUTI
Visi valdžios atstovai akcentavo mokyklos bendruomenės kontaktų su kaimo gyventojais stoką. Vicemeras Jonas Siminkevičius pabrėžė: jeigu surenkama pusšimtis nepatenkintų kaimo gyventojų parašų, vadinasi, mokyklos direktorius į juos „turėtų pažiūrėti ne liguistai, bet atsakingai išanalizuoti“.
Savivaldybės Tarybos narė Judyta Čejauskienė įsitikinusi, jog būdų susitaikyti su vietiniais žmonėmis turi ieškoti patys pedagogai.
„Mokyklos bendruomenė gali sutelkti vietos gyventojus ir nukreipti vadinamąja mandagia linkme. Kai jie drebia bjaurius dalykus, juos reikia pradėti ugdyti. Jokiu būdu negalima žmonėms grasinti, negalima ant žmonių rėkti. Kad ir kaip būtų, jūs negalite nusileisti į tą lygį, koks šiuo metu yra pademonstruotas šioje vietoje“, – į mokytojus kreipėsi Tarybos narė.
Patarimus J. Čejauskienė turbūt išsakė per vėlai, nes viso susirinkimo metu dalis pedagogų demonstratyviai juokėsi iš kaimo žmonių ir replikavo, reaguodami į jų pasisakymus.
Ir nors iš pradžių juokėsi, kad „kaimiečiai“ šaukia vienas per kitą, suteikus joms žodį, pedagoginį išsilavinimą turinčios moterys elgėsi taip pat…
Paaiškinusios, kad tėvai patys neateina į tėvų susirinkimus, replikavo: „Galbūt reikia pasakyti, kad bus vaišės, prizai kokie, tada gal ateis.“

SKAITYS TINKAMO ELGESIO VADOVĖLIUS
Situaciją mokykloje dar kartą pažadėjo ištirti tiek Savivaldybės auditoriai, tiek švietimo specialistai.
Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus paaiškino turįs vienintelį atsakymą: mokyklos ir direktoriaus priešas yra pats direktorius.
„Įmanoma bendrauti kitaip. Direktorius turi pasitempti, ypač bendravimo srityje. Tegul jis pasitempia, paskaito kokį etikos vadovėlį apie bendravimo kultūrą. Ir man atrodo, kad klausimai išsispręs“, – optimistiškai nusiteikęs vedėjas.
Tarnautojas pažadėjo, kad nuo mokslo metų pradžios Ruzgų pagrindinė mokykla švietimo specialistų akiratyje atsidurs dažniau.
Mokyklos vadovas J. Rozga vakar „Santarvę“ patikino, kad susirinkimas pasibaigė „labai gerai“.
„Patiems žmonėms gera dariau, bet kai prasidėjo etatų mažinimai, karpymai, tada viskas ir prasidėjo. Bandysime atnaujinti ryšius, eisime, rodysime tokį gerumą, suartėjimą“, – tolesnius žingsnius paaiškino direktorius.
Tuo tarpu kaimo gyventojai apgailestavo, kad po šitiek išsakytų priekaištų mokyklos vadovas lieka nenubaustas.
Dėl netinkamo J. Rozgos elgesio ruzgiškiai planuoja kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Z. Jakštienė (antra iš kairės) pasakojo, kad kai kurie žmonės tyli, nes bijo direktoriaus šantažo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto