Mokyklos direktorius – etikos sargų akiratyje

Į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos akiratį pakliuvo Mažeikių dailės mokyklos direktorius. Tiriama, ar jis nesupainiojo viešųjų ir privačiųjų interesų, savo žmoną įdarbinęs sekretore.
Vietos politikai teigia, kad direktorius sprendimų turėtų imtis, nelaukdamas komisijos išvadų.


PERSIUNTĖ STT
Mažeikių dailės mokyklos direktorius Zenonas Steponavičius savo žmoną sekretore įdarbino prieš dešimt metų.
Tačiau ši informacija į specialistų rankas pakliuvo tada, kai su direktoriumi bendros kalbos neradęs mokytojų kolektyvas dėl įvairių pažeidimų kreipėsi į keletą institucijų.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sekretoriato vadovas Gediminas Sakalauskas „Santarvei“ sakė, kad apie galimą interesų susikirtimą Mažeikių dailės mokykloje sužinojo iš Specialiųjų tyrimų tarnybos.
„Tarnyba mums persiuntė pranešimą, ir tyrimas dabar tik prasidėjo,“ – specialistas nedetalizavo pradėto tyrimo

NORI ŽMONOS ETATO?
„Aš gyvenime nieko nesupainiojau ir nepainioju, – į „Santarvės“ klausimą kategoriškai reagavo Mažeikių dailės mokyklos vadovas Z. Steponavičius. – Man visą gyvenimą nereikėjo galvoti, ar aš keliu kokias problemas, ar ne. Visada viskas buvo gerai, kol kažkam neprireikė žmonos etato.“
Mokyklos direktorius patikino, kad galėtų ir įvardyti tuos žmones, tačiau nenori „po teismus trankytis“.
Z. Steponavičius sakė norįs tik dirbti savo darbą: „Manau, kad esu reikalingas tiek vaikams, tiek mokyklai. Ir mokykla reikalinga Mažeikiams. Tik reikia visiems dirbti, o ne rašyti skundus“.
Mokyklos direktorius „Santarvei“ sakė, kad nusiskundimų savo pavaldine sutuoktine niekad neturėjęs. Ji padėjusi įkurti mokyklą, ir visuomenei esą naudinga turėti žmogų, kuris paveža daugiau nei jam priklauso.
„Kadangi neturiu pavaduotojo, esu jai užkrovęs tokius darbus, kurie jai pagal pareigybę ir nepriklausytų. Svetimas pakeltų triukšmą, kad duodu papildomų darbų,“ – žmonos įdarbinimo pliusus vardijo direktorius.
Z. Steponavičius patikino, kad jeigu paaiškės, jog įstatymas buvo pažeistas, jis pasiruošęs prisiimti atsakomybę.

IŠVADŲ NELAUKTŲ
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovas G. Sakalauskas „Santarvę“ informavo, kad tokių tyrimų išvadų paprastai sulaukiama po trijų mėnesių.
Apie nesutarimus Mažeikių dailės mokykloje bei galimą viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktą bene pirmieji sužinojo Savivaldybės Tarybos nariai.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis dėl įstaigos vadovo žmonos, kaip pavaldinės, įdarbinimo buvo kategoriškas.
„Tai nėra gerai. Aš jo vietoje padaryčiau sprendimus tuoj pat, nieko nelaukus,“ – patikino V. Džiugelis.
Tokios pat pozicijos laikosi ir Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Liudvika Daliuta Domarkienė.
„Jis neturi nei ūkio dalies vedėjo, nei pavaduotojo, yra vienintelis vadovas. Jei turėtų pavaduotoją, tai sekretorę būtų galima kur nors pakišti, kad ji nebūtų tiesiogiai pavaldi direktoriui. Pasitikslinčiau su teisininkais ir turbūt atleisčiau žmogų. Jei būčiau pažeidusi to laikotarpio įstatymus arba kažką praleidusi, tai čia mano, kaip vadovo, kaltė būtų. Juk ras kur nors vietą žmonai įdarbinti,“ – situaciją vertino L. D. Domarkienė.

MOKYKLOSE – GIMINIŲ KLANAI
Tuo tarpu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių rajono susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė sako, kad tokių viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktų galima rasti kiekvienoje mokykloje. Daugelyje jų dirba ištisi giminių klanai – vadovų sutuoktiniai, vaikai, broliai, pusseserės.
„Tačiau buvo ministro įdiegti palengvinimai, kad mokykloje interesai susikerta tik tada, kai giminaitis atlieka su pinigais susijusias funkcijas. Bet tai taip pat yra neigiamas dalykas,“ – samprotavo J. Čejauskienė.
Darbo kodeksas numato, kad vienoje valstybės ir savivaldybės institucijoje draudžiama eiti pareigas asmenims, jeigu jų tarnyba kartu yra susijusi su vieno iš jų tiesioginiu pavaldumu kitam.
Savivaldybės Personalo administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Vanda Rubinaitė priminė, kad Vyriausybė yra numačiusi kelias išimtis.
„Vyriausybės nutarime yra numatyta, kad švietimo įstaigose gali dirbti direktoriui pavaldūs giminaičiai pedagogai ir bibliotekininkai,“ – informavo specialistė.

TAIKOS SUTARTIS
Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją pasiekusi informacija dėl galimai viešųjų ir privačiųjų interesų supainiojimo – tik viena iš problemų, kurias iškėlė Mažeikių dailės mokyklos kolektyvas.
Mokytojai piktinosi įstaigos vadovo savivaliavimu, Darbo, Civilinio kodeksų bei valstybės tarnautojų veiklos etikos principų nesilaikymu.
Po abiejų pusių diskusijų, tarpininkaujant Savivaldybės Švietimo skyriaus specialistams, buvo pasirašyta taikos sutartis. Tai pirmas toks susitarimas rajone tarp mokytojų ir įstaigos vadovybės.
Mokyklos profesinės sąjungos pirmininkas Virginijus Tamošiūnas „Santarvę“ patikino, kad sutarties laikomasi: „Kol kas viskas yra gerai, yra visi pasižadėjimai, kad ta padėtis bus taisoma“.

SKŲSTIS BEPRASMIŠKA?
Rajono švietimo darbuotojų teises ginančios profesinės sąjungos atstovė J. Čejauskienė apgailestavo, kad paprasti mokytojai rajone neturi kam pasiskųsti – kiekvienas vadovas turi politinį užnugarį.
„Pasiskųsi, pasiūlys eiti į teismą, ir viskas. O mokytojų vienintelis prašymas – dirbti saugioje ir morališkai geroje aplinkoje,“ – sakė J. Čejauskienė.
Tokius pasvarstymus rajono politikai atmeta.
„Jokių čia užnugarių nėra. Šioje situacijoje man nėra nei savų, nei svetimų,“ – „Santarvę“ užtikrino meras V. Džiugelis.

SKUNDŲ SULAUKIA
„Santarvė“ pasidomėjo, ar pastaruoju metu rajono švietimo įstaigų vadovai yra gavę kokių nuobaudų.
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus informavo, kad paskutinį kartą drausminė nuobauda skirta prieš ketverius metus.
Tąkart politikai svarstė, ar atleisti Kapėnų pagrindinės mokyklos direktorę Ireną Kuodienę už šiurkštų darbo pareigų pažeidimą, tačiau ji atsipirko papeikimu.
„Kiek aš dirbu, be šio atvejo, daugiau direktorių nuobaudų nėra gavę. Už kiekvieno direktoriaus stovi politinės jėgos. Nuobaudas skiria steigėjas, o steigėjas – Taryba. Bet norint eiti į Tarybą, reikia, kad direktorius labai rimtai nusižengtų,“ – aiškino A. Stonkus.
Švietimo skyriaus vedėjas „Santarvę“ patikino, kad įvairių skundų sulaukia nuolat – mokytojai skundžiasi vadovais, vadovai skundžia kitų įstaigų kolegas.
„Dažniausiai patikrini, pamatai, kad nėra jokio pagrindo,“ – teigė valdininkas.
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO.: Z. Steponavičius sako, jog viskas buvę gerai, kol kažkam neprireikė žmonos etato.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto