Mokytoja, kurios mokiniai nepamiršta

Trečią kartą Lietuvos moksleiviai rinko, jų manymu, geriausius mokytojus. Antrąkart tarp geriausiųjų – Plungės „Saulės“ gimnazijos matematikos mokytojos metodininkės Irenos Lukauskienės pavardė.Pati mokytoja sako, kad daug yra gerų mokytojų ir gabių jų mokinių, tačiau ne visiems per valstybinius brandos egzaminus pasiseka gauti aukščiausius įvertinimus – 100 balų. Mokytojos I.Lukauskienės šešių mokinių žinios įvertintos 100 balų ir penkių – 99. Tarp geriausių Lietuvos mokinių – keturi mokytojos auklėtiniai. Dabar jie ir kiti, nedaug nuo pastarųjų atsilikę, – aukštųjų mokyklų pirmakursiai, pasirinkę studijuoti matematines specialybes. Ir anksčiau daug buvusių šios mokyklos moksleivių pasirinko studijuoti ekonometriją, finansus ir draudimą, informatiką, matematiką. Kasmet mokytojos rengiami jaunieji matematikai dalyvauja respublikinėse olimpiadose ir yra tarp geriausiųjų. Kur slypi tokia pedagogės mokinių traukos savęs link paslaptis? Pasak gimnazijos direktoriaus Juozo Milašiaus, mokytoja traukia savo vidiniu pasauliu, nuoširdumu, net per pertraukas ji apsupta mokinių. Direktorius džiaugiasi, jog prieš šešiolika metų, kai stigo mokytojo klasėms su sustiprintu matematikos mokymu, šį darbą patikėjo pažiūrėti trapiai, bet susikaupusiai moteriai.

IŠ VANDENS – Į UGNĮ
Taip mokytoja apibūdina savo darbo Plungėje pradžią, nes prieš tai matematikos mokė Žeimelio profesinėje mokykloje.
– Toks šuolis – nuo profesinės mokyklos prie sustiprinto matematikos mokymo programos – prilygo avantiūrai, – dabar tas dienas prisiminusi juokiasi mokytoja.
Tačiau taip atsirado ir galimybė duoti mokiniams daugiau žinių negu reikėjo ankstesnėse mokyklose. O kasmet įgyjama patirtis tobulino pedagoginį meistriškumą.
– Dabar, gavusi naują klasę, kai mokiniai parašo vieną kitą kontrolinį, matau, kiek galėsiu iš jų reikalauti. Per mažai ir per daug – vienodai negerai. Stengiuosi padėti išmokti, pačiam pajusti atradimo džiaugsmą. Mokinį gerbiu ne už tai, kad jis moka matematiką, – tai ne kriterijus. Priešingai, jeigu kuriam ji nesiseka, patariu ieškoti srities, kurioje galėtų labiausiai save realizuoti. O iš gabių reikalauju daugiau, juos skatinu imtis vis sudėtingesnių uždavinių – kitaip nebus pažangos. Todėl juos pratinu iš savęs reikalauti daugiau. Jeigu geriausią mokinį mokysi kaip vidutinį, per valstybinius brandos atestato egzaminus jis nepajėgs pelnyti aukščiausio įvertinimo. Kiekvienoje mokykloje yra gabių mokinių. Tik jeigu jie sėdi tarp silpnų – nukenčia… Tad gimnazija sudaro galimybę gabiesiems mokytis tarp gabių, norinčių mokytis ir suvokiančių mokslo naudą. Mūsų geriausieji mokiniai, ne tik matematikai, mokėsi būtent gabiųjų klasėse, – sako mokytoja.

RYŠYS NENUTRŪKSTA
Irena Lukauskienė į savarankišką kelią išleido tris abiturientų laidas. Pasak auklėtojos ir mokytojos, gera matyti vaiko augimą, mąstymo tobulėjimą nuo penktosios klasės iki abitūros egzaminų. Kiekvieną pažįsta taip, kad, pamačiusi egzaminų užduotį, jaučia, kuris ir kokią gali padaryti klaidą, o kam neiškils kliūčių.
– Prisimenu kiekvieną, žinau, kaip jiems sekasi, nes bendraujame, susirašinėjame. Ypač malonu skaityti sveikinimus, parašytus ne poezijos citatomis, bet pačių žodžiais. Ir aš niekada auklėtiniams per atestato įteikimo ceremoniją nesakiau tradicinių kalbų, tik tai, kas liejosi iš širdies… – prisimena mokytoja.

LAIKAS SAU
Anot mokytojos, dabar, kai suaugo dvi dukros Eglė ir Indrė, taip pat pasirinkusios matematines specialybes, lieka daugiau laiko sau. Nors, anot ponios Irenos, esanti iš tų mamų, kurioms nuolat rūpi, kaip sekasi vaikams.
Tad retą savaitgalį lieka Plungėje – dažniausiai jie prabėga su dukromis Vilniuje, parodų ar teatrų salėse. O kiekvieną dieną malonu užbaigti su knyga. Nors mėgsta naršyti internete, tačiau be galo malonu skaityti, rankose turėti knygą. Reikia ir muzikos. Įvairių žanrų, bet geros, ne iš trijų natų ar tiek pat žodžių sudėtos. Mokytoja prasitaria, jog, nors ir baigusi Lazdijų muzikos mokykloje akordeono klasę, liko ištikima pamėgtai matematikai, meno pasaulis jai taip pat artimas.
Ir tai turbūt traukia Irenos Lukauskienės mokinius. Juk jiems svarbu ne tik žinios, bet ir tai, ką gauna daugiau, dažniausiai – žodžiais neišsakomas vertybes.
Danguolė AŽANECKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto