Namo bendrijos pirmininkė įsitikinusi – kurti bendrijas reikia

Sodų gatvės 10ojo daugiabučio namo bendruomenė gyvena lyg viena darni šeima. Šio namo bendrija – viena aktyviausių Mažeikiuose.
Gyventojų bendradarbiavimo rezultatas – nepriekaištingai tvarkoma aplinka, laiku sumokami mokesčiai, be to, šis namas jau visiškai pasirengęs renovacijai – tam sutvarkyti visi reikalingi dokumentai.


LAUKIA RENOVACIJOS
Namo gyventojai sakė laukią nesulaukią, kada prasidės jo kapitalinis remontas – tam jie ėmė ruoštis prieš porą metų.
„Mūsų namas tik iš išorės atrodo neblogai, o viduje visos komunikacijos senos, supuvusios. Rimto remonto čia niekada nebuvo – namui jau trisdešimt aštuoneri metai“, – sakė namo bendrijos pirmininkė Nijolė Šiliauskienė.
Ji ėmėsi ir iniciatyvos sutvarkyti reikiamą dokumentaciją – parengti investicinį ir techninį projektus, atlikti energetinį auditą. Atlikti tuos darbus buvo sudaryta sutartis su bendrove „Versmintė“.
N. Šiliauskienė prisimena, kaip nelengva buvo kai kuriuos gyventojus įkalbėti, kad pasirašytų dėl namo renovacijos.
„Mūsų name šimtas butų, gyvena du šimtai žmonių. Visi žino, kad renovacijai reikės nemažai pinigų, tad buvo visko. Dabar gyventojai jau žino, kiek reikės pinigų, kiek kainuos jų buto remontas, kiek lėšų bus gauta iš Europos Sąjungos. Nelengva buvo su vyresnio amžiaus žmonėmis – pasakai, atrodo, viską suprato, bet apsisukęs ir vėl klausia to paties “, – prisimena pirmininkė.
Visa informacija apie projektų eigą gyventojams pristatoma dažnai rengiamuose susirinkimuose, į kuriuos ateina apie septyniasdešimt žmonių. Viename susirinkimų ir buvo nuspręsta, kad negalima praleisti progos pasinaudoti iš Europos ateinančiais pinigais.
Renovacijos ypač nori jauni žmonės – jiems labai svarbu, kokioje aplinkoje augs jų vaikai.
„Pirmadienį į Savivaldybę nunešiu visus dokumentus ir prašysiu, kad kuo greičiau skelbtų konkursą ir prasidėtų renovacija“, – žadėjo pašnekovė.
PRADĖJO
NUO ŠABAKŠTYNO
Kol nepraėjo renovacija, namo gyventojai puošdami aplinką negali realizuoti kitų savo sumanymų. Dabar apie namą išdėstyta daug gėlynų, juos puošia akmenų kompozicijos, apie gėlynus ir kitus želdinius pasodinta gyvatvorė, neseniai atsirado tujų.
„Pasitelkdami savo fantaziją, viską darome patys. Gėles, gyvatvores vežėme iš sodų, akmenis iš miškų ir pamiškių taip pat parvežiau bagažinėje. Džiaugiuosi, kad gyventojai nori gyventi gražiai, niekada neatsisako padirbėti“, – sakė N. Šiliauskienė.
Pavasarį pirmininkė dažnai organizuoja talkas, į kurias susirenka nemažai kaimynų.
„Suprantama, visi ateiti negali – yra sergančių, senyvo amžiaus žmonių, kiti dirba. Dažnai gyventojai, negalintys dalyvauti talkose, atsiskaito pinigais, sako, nupirkit gėlių, augalų ir trąšų“, – kalbėjo pirmininkė.
Moteris prisiminė, kad prieš keletą metų prie namo, kur dabar žydi gėlės, buvo šabakštynai, žmonės čia vedžiojo šunis, voliodavosi girtuokliai.
Gyventojai ateityje yra nuplanavę kieme iškasti baseiną, pastatyti suoliukų, pasodinti eglę, prie kurios būtų galima palydėti senuosius metus. Praėjusiais metais pro Sodų 10ąjį namą ėję mažeikiškiai turėjo pastebėti ant kiekvienos laiptinės stogelio žybsinčias eglutes, išpuoštus balkonus ir langus.
„Patys karstėmės stogais, kabinome girliandas. Žmonės nori puoštis, reikia tik juos paraginti, parodyti iniciatyvą, pavadovauti – ir darbai prasideda“, – tikino pirmininkė.
DŽIAUGIASI
AKTYVISTAIS
N. Šiliauskienė pasakojo, kad, kilus kokiems neaiškumams, atsiradus reikalų, tuoj kviečia susirinkimą, kuriame viskas išaiškinama ir išsiaiškinama.
Moteris džiaugėsi, kad visada turi padėjėjų, niekada neatsisakančių ateiti į pagalbą. Kad gražiai gyvena, puoselėja aplinką, pirmininkė dėkoja namo gyventojams: Aldonai Kesminienei, Onutei Kniukštienei, Danutei Vaičiūnienei, Vidai Pušinskienei, Aldonai Kulig, Donatai Kaktavičienei, Linui Kristučiui, Zitai Noreikienei, Genai Tumaš.
„Yra daug aktyvių, gerų žmonių, visų juk neišvardysi“, – šypsojosi pašnekovė.
N. Šiliauskienė ragina visus Mažeikių daugiabučių gyventojus burtis į bendrijas – taip esą daug lengviau spręsti kylančias problemas.
„Žinoma, yra žmonių, kurie nuolat bamba, jiems viskas negerai, bet, pašnekėjus su žmogum, žiūrėk, blogos nuotaikos ir praeina. Reikia nuolat dirbti su kiekvienu žmogumi, paaiškinti, patarti. O kas dirba su žmonėmis, gyvenančiais namų valdybų administruojančiuose namuose? Niekas. Ten net normalių metinių ataskaitų žmonės negauna“, – priekaištavo pirmininkė.
KVIEČIA BURTIS
Į BENDRIJAS
Namo bendrija yra išsirinkusi valdybą, revizijos komisiją, turi buhalterę. Kiekvienų metų vasarį ar kovą gyventojams pateikiama finansinė ataskaita, kam ir kiek išleista: bendrija turi savo sąskaitą banke.
Sąskaitoje už butą ir komunalinius mokesčius yra tokia eilutė: „Pastato priežiūra ir administravimas“ – už kvadratinį metrą tenka mokėti 43 centus. Nuo praėjusių metų vasario bendrija pradėjo kaupti lėšas URBAN programai vykdyti. Kas mėnesį tam mokama po vieną litą už kvadratinį metrą. Kiekvieną mėnesį surenkama beveik puspenkto tūkstančio litų.
„Iš to apsimokame visas reikalingas išlaidas. Įvykus avarijai, santechnikus, elektrikus išsikviečiame iš bendrovės „Tavo pastogė“, šilumos mazgą pagal sutartį prižiūri „Mažeikių šilumos tinklai“. Mes visada žinome, kam, kiek išleidžiame. Mes mokame skaičiuoti pinigus. Kiekvienas namas turėtų skaičiuoti pinigus, todėl būtina kurti bendrijas“, – ragino N. Šiliauskienė.
Pirmininkės nuomone, kurti namų bendrijas žmonių niekas neragina, čia aktyviau turėtų dirbti Savivaldybė.
„Žmonėms būtina aiškinti, kodėl reikia burtis į bendrijas. O kad reikia – akivaizdus faktas. Mes nesam skolingi nė vienam tiekėjui, bendrija neturi nė vieno buto skolininko. Būna, kad dėl vienų ar kitų aplinkybių žmogus vėluoja, bet paskui viską susitvarko ir susimoka. Tad dar kartą sakau – su žmonėmis reikia dirbti. Toks darbas man patinka, tad dirbsiu ir toliau – energijos man dar pakanka“, – tikino N. Šiliauskienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Nors ir kaip kuklinosi, bet aktyviausius Sodų gatvės 10-ojo namo žmones prišnekinti fotografuotis pavyko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto