Naujaisiais metais brangiau mokėsime už elektrą, gausime mažesnes pensijas ir pašalpas

Trečdaliu padidėjusios elektros kainos, kerpamos pensijos ir socialinės išmokos – tokios naujovės Naujaisiais metais laukia gyventojų.
Prekybininkai ir gamintojai dėl brangstančių energetinių išteklių didesnių kainų neprognozuoja. Tačiau sako, kad didesnės naštos verslas nepakeltų.


SĄSKAITOS UŽ ELEKTRĄ –
TREČDALIU DIDESNĖS
Jau nuo sausio, uždarius Ignalinos atominę elektrinę, gyventojų sąskaitos už suvartotą elektros energiją padidės 30 procentų. Praėjusių metų pradžioje elektros kilovatvalandė pabrango 4 centais, šiemet didės vidutiniškai 10 centų.
Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai patvirtinus, už sausio mėnesį suvartotą elektros energiją gyventojai už kilovatvalandę (kWh) mokės 45 centus (iki Naujųjų mokėjo 35 centus už kWh).
Naujoji elektros energijos kaina vartotojams padidės skirtingai, ir tai priklausys nuo to, pagal kokį tarifą jie atsiskaito. AB „VST“ atstovė ryšiams su visuomene Giedrė Vinickienė „Santarvę“ informavo, kad buitiniai vartotojai, naudojantys elektrines virykles, mokės dviem centais mažiau (43 centus už kWh), gyventojai, besinaudojantys dviejų laiko zonų tarifais, už dieninį tarifą mokės 49, už naktinį – 36 centus. Gyventojams, besinaudojantiems dviejų laiko zonų tarifais bei turintiems elektrines virykles, dieninis tarifas bus 45, naktinis – 34 centai už kWh.
Įmonėms bei organizacijoms elektros energijos kaina vidutiniškai didėja 5 centais be pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

ŠILUMA
MAŽEIKIŠKIAMS
KOL KAS NEBRANGS
Kai kuriose šalies savivaldybėse nuo sausio brangsta ir šiluma. Skirtingai nei kituose miestuose, Mažeikiuose šiluma nuo sausio pinga 4,2 procento ir kainuos 19,43 cento už kWh be PVM (karšto vandens kaina išskiriama). Nuo 2009-ųjų metų pradžios šiluma mieste pigo 25,2 procento.
Šią paslaugą miestui teikiančios bendrovės „Mažeikių šilumos tinklai“ generalinis direktorius Jonas Jurkus „Santarvei“ patvirtino, kad šiluma pigo dėl sumažėjusios biokuro ir gamtinių dujų kainos.
Įtakos turi ir pernai šalyje įsigaliojusi nauja šilumos kainų taikymo tvarka, kai jos gali būti perskaičiuojamos kas mėnesį, priklausomai nuo kuro kainos.
„Gali būti toks variantas, kad po mėnesio perskaičiavus šilumos kainą, ji šoktelės keliais procentais. Bet kol kas kaina turėtų išsilaikyti“, – prognozavo J. Jurkus.

GALI BRANGTI DEGALAI
Prognozuojama, kad šiemet dėl Kinijoje ir Vakarų Europoje atsigaunančios ekonomikos kils naftos kainos. Žmonių kišenes patuštins ir Seimo sprendimas panaikinti akcizo lengvatą į degalus maišomam biokurui.
Šalies Vyriausybė, pritarusi šioms Akcizų įstatymo pataisoms, tikisi sutaupyti apie 70 milijonų litų. Tačiau degalų prekiautojai tvirtina, kad dėl šio sprendimo litras dyzelino gali brangti 6, o populiariausias benzinas – 9 centais.
UAB „Kvistija“ vadovas Virgilijus Eidimtas „Santarvei“ yra sakęs, kad degalų kainoms valdžios sprendimai turi didelę įtaką.
Pernai nuo sausio padidinti degalų akcizai išvijo šalies vežėjus ir pirkėjus į kaimynines šalis, kur degalai tuo metu buvo pigesni. Pernai rugsėjį vėl sumažinus akcizą, palyginti su metų pradžia, dyzelino pardavimas mūsų šalyje gerokai padidėjo.
Degalinių savininkai baiminasi, kad tokia situacija vėl nepasikartotų.

GAMINTOJAI
BRANGIMO
NEPROGNOZUOJA
Ekonomikos ekspertai skelbia, jog smarkiai pakilusios elektros, degalų kainos smogs pramonei. Ji turės branginti savo produkciją, kad išvengtų nuostolių, o dėl to labiausiai nukentės vartotojai.
„Maxima LT“ atstovė spaudai Renata Saulytė „Santarvei“ teigė, kad už produktų, kuriuos vartotojai įsigyja prekybos centruose, kainas atsakingi patys gamintojai. Informacijos, kad po sausio 1 dienos jie ketina didinti kainas, kol kas nesulaukta.
„Tačiau metų pradžia yra tas laikas, kai visi peržiūri bazines kainas. Įmonės įsivertins padidėjusias išlaidas energetinėms sąnaudoms ir tuomet priims sprendimus“, – informavo bendrovės atstovė.
„Santarvės“ kalbinti mažeikiškiai verslininkai tikino, kad padidėjusių energetinių kaštų naštą prisiims ant savo pečių. Tai garantavo „Grūstės“ vadovas Alfredas Vyniautas. „Mažeikių mėsinės“ generalinis direktorius Remigijus Petraitis įsitikinęs, kad dabar ne laikas branginti maisto produktus. Teks racionaliau naudoti energetinius išteklius.
Duonos gamintojai brangimo taip pat neprognozuoja. „Kol išsiversime, tol elektros pabrangimas eis į mūsų nuostolius“, – sakė „Mažeikių duonos“ direktorė Marija Vaitkuvienė.

VERSLAS
DIDESNĖS
NAŠTOS NEPAKELTŲ
Verslą pernai užgriuvo padidėję mokesčiai. Naujoji valdžia, patvirtinusi „antikrizinį“ planą, nuo sausio panaikino PVM lengvatas, ir mokestis padidėjo nuo 5 iki 19 procentų, rudenį jis buvo padidintas antrą kartą – iki 21 procento.
PVM pakėlimas ir „Sodros“ mokesčių padidėjimas verslininkams esą buvo skaudžiausias smūgis. Tai pajuto ir vartotojai, kaip niekada suklestėjo šešėlinis verslas. Šiemet mažeikiškiai gamintojai tvirtina, kad energetinių išteklių pabrangimas yra paskutinė priemonė, kurią jie dar gali pakelti.
„Tikimės, kad tokios šoko terapijos šiais metais valdžia nebetaikys. Jeigu dar kilpą mautų ant mūsų kaklo, abejoju, ar turėtume kur besispausti“, – svarstė R. Petraitis ir pridūrė, kad naujaisiais metais mokesčių našta nėra mažinama.
Tuo tarpu Vyriausybė nusprendė įmonėms sumažinti pelno mokestį, kuris buvo padidintas lygiai prieš metus.
Nuo sausio mikroįmonėms galios 5, o visoms kitoms įmonėms – 15 procentų pelno mokestis. Tačiau verslo atstovai teigia, kad pelno mokestis aktualus tada, kai turi pelno.

SUNKIAUSIA
BUS NE PENSININKAMS
Daugiau mokesčių šiais metais ketinama surinkti ne tik iš verslo įmonių. Šalies biudžetą bus bandoma „kamšyti“ ir žmonių sąskaita.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė 2010-ųjų biudžetą, kuriame nuo sausio 1 dienos 5–15 procentų mažėja senatvės pensijos (neliečiamos bus mažesnės nei 650 litų pensijos), valstybinės ir netekto darbingumo pensijos, rentos. Pensijos dirbantiems pensininkams mažės iki 70 procentų, nebus baigtos grąžinti neišmokėtos pensijos dirbusiems pensininkams.
Šis pensijų mažinimas palies gerokai daugiau nei 12 tūkstančių rajono gyventojų. Tačiau „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorės Laimos Nagienės manymu, sunkiausia bus ne pensininkams, o bedarbių šeimoms, auginančios kelis mažamečius vaikus ir neturinčioms pajamų.
„Pensininkas žino, kad kiekvieną mėnesį išmoka jam bus atnešta. O dirbantis dar nėra garantuotas, ar tą mėnesį gaus darbo užmokestį, ar ne. Čia yra didesnė problema“, – įsitikinusi pašnekovė.

MAŽĖS
BEDARBIŲ PAŠALPOS
Mažesnėmis pajamomis 2010-aisiais tenkinsis darbingo amžiaus mažeikiškiai, sunkmečiu netekę darbo. Gavusieji maksimalią bedarbio pašalpą – daugiau nei tūkstantį litų – neteks beveik 400 litų. Nuo sausio didžiausia bedarbio išmoka negalės viršyti 650 litų. Nemažės tik mažoji pašalpa, kuri yra 350 litų.
Nedarbas Mažeikių rajone šiuo metu siekia 17 procentų (prieš metus buvo tik 4 procentai). Bedarbio statusą turi daugiau nei 7 tūkstančiai gyventojų. Tik daugiau nei pusantro tūkstančio ieškančiųjų darbo skirta nedarbo draudimo išmoka. Apie 40 iš jų gauna maksimalią pašalpą.
Diržus labiau susiveržti turės ne tik bedarbiai, bet ir iki dvejų metų išmokas už vaikus gaunantys tėvai. Nuo sausio pradžios draudžiamosios pajamos sumažintos iki 1170 litų, todėl maždaug 20 procentų mažėja didžiausia galima motinystės (tėvystės) pašalpa.
Nuo liepos 10 procentų mažėja motinystės išmokos, daugelis gyventojų nuo sausio nebegaus išmokų už mažamečius vaikus.
Didesnius mokesčius nuo sausio mokės atlikėjai, sportininkai, ūkininkai.

IŠMOKŲ
MAŽINIMAS
PABLOGINS GYVENIMĄ
Per praėjusius metus išmokos tėvams „Sodros“ rajono skyriui atsiėjo daugiau nei 21 milijoną, pensijoms išmokėta daugiau nei 109 milijonai litų. Rajono bedarbių pašalpoms kas mėnesį pernai Darbo biržai prireikė po milijoną litų.
Socialinių išmokų mažinimas šiemet valdžiai leis sutaupyti iki 700 milijonų litų. L. Nagienė pabrėžia, kad apie sutaupymą nėra nė minties. „Kalbame apie tai, kad išmokas iš viso pajėgtume išmokėti“, – sakė „Sodros“ direktorė.
Tačiau ekonomistai perspėja, kad socialinių išmokų mažinimas tik dar labiau pablogins šalies gyventojų padėtį. Ekonomistų teigimu, nedarbas šiais metais nemažės, pajamos bus menkesnės, mažės „į rankas“ gaunamas vidutinis atlyginimas, o sąskaitos už būsto išlaikymą didės keliasdešimčia procentų.
Antano JANUŠONIO pieš.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto