Nauji šiukšlių išvežimo įkainiai – naujos problemos

Nuo sausio mėnesio Mažeikių rajone įsigaliojo nauji komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo įkainiai. Taip pat pakeisti kai kurie Atliekų tvarkymo taisyklių punktai.
Mažeikių komunalinio ūkio direktorius Eugenijus Butkus nerimauja, kad dėl nustatytos gana didelės šiukšlių išvežimo iš individualių valdų normos, gyventojai atsisakys sudaryti sutartis. Kadangi kol kas nėra realaus mechanizmo, įpareigojančio individualių namų savininkus naudotis atliekų vežėjo paslaugomis, tikėtina, kad daugelis (kaip ir iki šiol) šiukšles veš į daugiabučių namų konteinerius, nelegalius sąvartynus arba pamiškes.
MAŽEIKIŠKIAI
MOKĖS BRANGIAU

Prieš Naujuosius metus Savivaldybės taryba patvirtino naujus komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo įkainius.
Nuo šiol už šiukšlių išvežimą kiekvienas daugiabučių namų gyventojas kas mėnesį mokės po 2,04 Lt (ankstesnė kaina buvo 1,65 Lt). Mokėjimo suma priklausys nuo bute gyvenančių žmonių skaičiaus.
Pirminėse taisyklėse buvo numatyta tarifą skaičiuoti pagal kambarių skaičių.
Anot Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vedėjo Alfonso Žiulpos, toks sprendimas būtų buvęs nelogiškas, nes „plotas nešiukšlina“.
„Tačiau skaičiuoti pagal bute gyvenančius žmones taip pat yra problemiška, nes kartais gyventojai slepia tikslų jų bute gyvenančių asmenų skaičių. Tačiau kol kas tai buvo vienintelis logiškas būdas, kurį galėjome taikyti“, – teigė vedėjas.
Mažeikių miesto individualių namų savininkai kas mėnesį už šiukšlių išvežimą mokės po 6,12 Lt. Jos bus išvežamos 3 kartus per mėnesį. Iki šiol buvo išvežama 2 kartus.
Nustatyta ir privaloma metinė norma – Mažeikių miesto individualių valdų savininkas per metus turės išvežti ne mažiau kaip 3,9 kubinio metro komunalinių atliekų.
„Žinoma, pats optimaliausias variantas būtų, jeigu galėtume skaičiuoti pagal svorį, tai yra kiekvieną kartą sverti. Tačiau reikia prisiminti, kad kuo sudėtingesnis yra atliekų administravimas, tuo didesnės išlaidos. Vadinasi, už šiukšlių išvežimą reikėtų mokėti kur kas brangiau. Dabar norma skaičiuota pagal statistinį vidurkį“, – aiškino A. Žiulpa.
Sedos, Viekšnių, Tirkšlių gyventojams nustatyta 2,7 kubinio metro metinė norma. Kas mėnesį už šiukšlių išvežimą jie turės mokėti 4,24 Lt.
Iš miestelių ir kaimų, kuriuose gyventojų yra mažiau nei tūkstantis, komunalinės atliekos bus išvežamos už 2,26 Lt mokestį. Normos taip pat mažesnės – nuo 0,9 iki 0,5 kubinio metro.

OPERATORIAI
RŪPINSIS ŠVARA

A. Žiulpa teigė, kad buvo būtina keisti komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo įkainius – iki šiol buvusios kainos neatitiko Mažeikių komunalinio ūkio sąnaudų. Kasmet ši įmonė patirdavo beveik 200 tūkst. litų nuostolį.
Taip pat reikėjo keisti ir kai kuriuos Atliekų tvarkymo taisyklių punktus. 2003 m. patvirtintose taisyklėse buvo nurodyta konkreti sutarčių su gyventojais sudarymo data. Dabar numatyta, kad sutartys turi būti sudaromos per 3 mėnesius nuo tarifo patvirtinimo. Iš taisyklių išbrauktas punktas, kuriuo namų bendrijos buvo įpareigoti teikti informaciją operatoriams apie gyventojų skaičių, o įmonių, įstaigų vadovai informuoti apie savo įmonę, pvz.: kiek vietų yra gydymo įstaigose, kokie įstaigų plotai, kiek yra darbuotojų ir kita. Taip pat daugiabučių namų administratoriams nebereikės rūpintis švara prie kolektyvinių konteinerių – tuo privalės pasirūpinti komunalinių atliekų surinkimo operatoriai.
„Gera žinia mažųjų kaimų gyventojams: nuo šiol šiukšlės bus vežamos kartą per mėnesį. Anksčiau operatoriai šiukšles veždavo du kartus per tris mėnesius. Vadinasi, žmonėms nereikės uostyti susikaupusių atliekų smarvės. Be to, kaimų gyventojams paslauga pinga“, – sakė A. Žiulpa.

KUR KELIAUJA ŠIUKŠLĖS?
Iki šiol miestelių ir kaimų gyventojai neskubėjo sudaryti sutarčių dėl komunalinių atliekų išvežimo. Pavyzdžiui, Balėnuose yra 181 gyvenamasis namas, o sutarčių sudaryta tik 30, Užlieknėje – 185 namai, sutarčių – 57, Žemalėje – 228, pasirašytos 37 sutartys. Iš viso tik 40 proc. kaimuose gyvenančių žmonių yra pareiškę norą, kad jų komunalines atliekas išvežtų operatoriai.
Ne geresnė padėtis yra ir Mažeikių mieste – tik 48 proc. individualių valdų savininkų yra sudarę sutartis.
„Nesunku suprasti, kur deda šiukšles kiti penkiasdešimt du procentai – į daugiabučių namų konteinerius, už kurių ištuštinimą moka jų gyventojai, arba veža į mišką ar nelegalius sąvartynus. Dabar operatoriai privalės pasiekti, kad sutartys būtų pasirašytos. Numatyta, kad per trejus metus sutarčių kiekis išaugs iki aštuoniasdešimties procentų“, – kalbėjo A. Žiulpa.
Tačiau kol kas nėra realiai veikiančio mechanizmo, įpareigojančio individualių valdų savininkus sudaryti sutartis su operatoriais. Tikimasi, kad problemą išspręs vietinė rinkliava, kurią privalės mokėti visi gyventojai. Jau kitais metais tikimasi pereiti prie tokio mokėjimo už komunalinių atliekų išvežimą būdo.

NAUJOS PROBLEMOS
Žemalės bendruomenės pirmininkė Anita Avdaljan „Santarvei“ sakė, kad nereikia stebėtis, kodėl kaimo gyventojai neskuba sudarinėti sutarčių su Mažeikių komunaliniu ūkiu – žmonės gyvena taupiai, daug šiukšlių sudegina.
Anot pirmininkės, pastaruoju metu žmonės aktyviau pradėjo pasirašinėti atliekų išvežimo sutartis. Tačiau po Naujųjų metų kilo problema, dėl kurios kai kas jau nori atsisakyti šios paslaugos – „Lietuvos pašto“ skyriuje nebepriimamas mokestis už šiukšlių išvežimą. Mokėti galima tik banke „Snoras“ arba Mažeikių komunaliniame ūkyje. A. Avdaljan įsitikinusi, kad ne kiekvienas kaimo žmogus (ypač senyvo amžiaus) norės ar turės galimybių važiuoti į miestą vien tam, kad galėtų sumokėti mokestį.
Mažeikių komunalinio ūkio direktorius Eugenijus Butkus taip pat įsitikinęs, kad tai – didelė problema. Pasak direktoriaus, įmonė buvo priversta nebepasirašyti sutarties su „Lietuvos paštu“, nes pareikalauta per didelio mokesčio.
„Jeigu pasirašytume pasiūlytą sutartį, mes netektume apie penkiasdešimties procentų įmokų sumos. Taip pasielgti mes negalime. Prašiau, kad Savivaldybės meras tarpininkautų sprendžiant šią problemą, tačiau kol kas negavome jokio atsakymo. Iš tikrųjų padėtis be išeities“, – sakė E. Butkus.
Priėmus naujas taisykles ir įkainius Mažeikių komunaliniam ūkiui kilo ir daugiau problemų. Kadangi nebegalioja senosios sutartys, būtina sudaryti naujas. Šiam tikslui įmonė samdys agentus, kurie turės įtikinti individualių valdų savininkus, kad jie naudotųsi Mažeikių komunalinio ūkio paslaugomis. Taip pat reikalinga ir nauja kompiuterinė apskaita.
Svarbiausia, kad naujosios sutartys, ko gero, galios tik metus. Jeigu kitais metais bus nutarta įvesti vietinę rinkliavą, Savivaldybė privalės organizuoti konkursą generaliniam rangovui išrinkti. Niekas negali teigti, kad Mažeikių komunalinis ūkis jį laimės.
„Dar viena problema – Mažeikių mieste nustatyta gana didelė šiukšlių išvežimo norma. Dėl to gyventojai gali nebenorėti mūsų paslaugų. Taigi ir vėl viskas kabo ore“, – sakė E. Butkus.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto