Naujieji „Sodros“ pažymėjimai – papildomi rūpesčiai

Socialinio draudimo pažymėjimą nuo sausio 1 dienos galima pakeisti į patogesnę kortelę, kurioje nebenurodoma darbovietė ir gaunamos pajamos.
Dalis žmonių sunerimo, kad naujasis dokumentas sukels papildomų rūpesčių, kreipiantis pagalbos į gydymo įstaigas ar perkant prekę išperkamosios nuomos būdu.

INFORMACIJOS APIE
APDRAUSTĄJĮ MAŽIAU

„Sodros“ Mažeikių skyriaus vedėja Laima Nagienė „Santarvei“ paaiškino, kad socialinio draudimo pažymėjimų keitimo tikslas – asmens duomenų apsauga. Naujojo pavyzdžio laminuotose kortelėse yra tik asmens nuotrauka, vardas ir pavardė, asmens kodas, socialinio draudimo numeris, išdavimo data bei pažymėjimą išdavusio asmens parašas.
Duomenys apie apdraustojo darbovietę bei sumokėtus mokesčius yra konfidenciali informacija ir naujos formos dokumente ji nepateikiama.
„Kur aš dirbu ir kiek uždirbu, mano privatus reikalas, kodėl apie tai turi žinoti pardavėjai, gydytojai ar kitų institucijų darbuotojai?“ – apie senojo dokumento trūkumus kalbėjo L. Nagienė.
Naujosios kortelės kur kas patogesnės nei knygelės, jas galima nešiotis piniginėje.
Laiminuotos kortelės turi vandens ir kitus apsaugos ženklus.

BLOGA INFORMACIJA
LIKO KNYGELĖJE

Naujos formos pažymėjimus jau turi 85 mažeikiškiai. Laminuotas korteles gauna visi žmonės, dirbti pradėję pirmąkart.
Pasikeisti senuosius socialinio draudimo pažymėjimus nėra privaloma. Jie galios kaip ir iki šiol.
„Sodros“ duomenimis, per dieną išduodama apie dešimt naujojo pavyzdžio dokumentų. Dažniausiai jų prašo socialinio draudimo pažymėjimus turintys žmonės.
„Sodros“ darbuotojų manymu, žmonės dėl įvairių priežasčių keičia senuosius dokumentus. Viena iš jų gali būti ta, kad kortelėse nebeliko darbuotojo istorijos. Informacija, kiek žmogus pakeitė darboviečių, dėl kurių priežasčių buvo atleistas, kokios nuobaudos skirtos, lieka senojoje knygelėje.

PAPILDOMAS VARGAS
Prekybininkai kritikuoja naujuosius socialinio draudimo pažymėjimus. Anot jų, anksčiau pirkėjui, pageidaujančiam prekę pirkti išsimokėtinai, nebūdavę jokio vargo: užtekdavo pateikti pasą ir socialinio draudimo pažymėjimą, kuriame nurodyta darbovietė ir „Sodrai“ sumokėtos įmokos. Tokių duomenų užtenka susisiekti su banku ir gauti leidimą pasirašyti sutartį su pirkėju prekę parduoti išperkamosios nuomos būdu.
„Žmogus už gero pusvalandžio iš parduotuvės jau išeidavo su preke. Naujo pavyzdžio dokumento, t.y. kortelės savininkui prekės įsigijimas išsimokėtinai atims daugiau laiko“, – „Santarvei“ sakė nenorintys prisistatyti prekybininkai.
Nei parduotuvės, nei bankai neturi teisės ir galimybės naudotis „Sodros“ duomenų baze. Todėl šie pirkėjai parduotuvėms turės pateikti pažymas apie darbovietę ir gaunamą atlyginimą bei už praėjusį pusmetį sumokėtas įmokas.

LIGONIAI BAIMINASI
Naujojo dokumento savininkai baiminasi, kad gali turėti problemų prireikus medikų pagalbos.
Pagal ministerijos nustatytą tvarką žmogus, besikreipiantis į gydymo įstaigą konsultacijos, privalo pateikti socialinio draudimo pažymėjimą.
Pažymėjime įrašyti duomenys apie darbovietę ir įmokas „Sodrai“ įrodydavo, kad žmogus dirba ir jam priklauso nemokama gydytojo paslauga.
„Kaip dabar įrodysiu, kad dirbu ir „Sodrai“ moku mokesčius?“ – įstaigos darbuotojų teiraujasi naujus pažymėjimus gaunantys žmonės.
L. Nagienė paaiškino, kad Socialinio draudimo valdyba su Teritorine ligonių kasa yra pasirašiusi sutartį, pagal kurią gydymo įstaigos gali naudoti „Sodros“ duomenų baze.

PAGALBA TEIKIAMA VISIEMS
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audius Stankevičius „Santarvei“ sakė, kad kol kas ši naujovė medikų nepasiekė, jie neturi galimybės pasinaudoti „Sodros“ duomenimis.
Įstaiga neseniai gavo Ligonių kasos raštą, kuriuo informuojama, kad visiems pacientams, turintiems naujus socialinio draudimo pažymėjimus, būtina teikti medicinos pagalbą.
Nustačius, kad paslauga pasinaudojo neapdraustas žmogus, patirtas išlaidas kompensuos pati įstaiga.
„Mes, kaip įprasta, ir vėl tapome naujovių įkaitais“, – apgailestavo įstaigos vadovas.

PRIEKAIŠTAVO DARBO BIRŽAI
Nuo sausio 1 dienos įsigaliojo nauja nedarbo socialinio draudimo išmoka, kurios dydį lemia darbo stažas ir draudžiamosios pajamos.
L. Nagienė apgailestavo, kad Darbo biržos specialistai bedarbius siuntinėja pažymų į „Sodros“ skyrių.
„Darbo birža šitą informaciją gali atsisiųsti elektroniniu paštu iš „Sodros“ duomenų bazės. Nesuprantu, kodėl šitaip varinėjami žmonės?“ – stebėjosi skyriaus vedėja.
Anot L. Nagienės, kur kas mažiau problemų būtų buvę, jeigu nedarbo išmoką mokėtų „Sodra“.
„Ši išmoka mokama iš socialinio draudimo lėšų, tad logiška, kad šios funkcijos priklausytų „Sodrai“, – samprotavo pašnekovė.
Darbo biržos direktorė Alfreda Normantienė „Santarvei“ sakė, kad tik prieš Naujuosius metus gavo raštą, jog centralizuotai bus galima pasinaudoti „Sodros“ duomenų baze.
„Žmonių nevarinėjame. Šiais metais jau parsisiunčiame reikalingas pažymas apie darbo užmokestį ir darbo stažą“, – patikino direktorė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto