Naujieji metai – nelinksmos naujienos piniginei

Brangesnis dyzelinas ir cigaretės, kylančios maisto ir paslaugų kainos, išaugę mokesčiai autoriams.
Lengviau atsikvėps užsiimantys individualia veikla, pratęstos mokesčių lengvatos šildymui ir vaistams. Šias naujoves atnešė Naujieji metai.
Šalies ekonomistai šiemet prognozuoja atlyginimų augimą, tačiau juos praris augančios kainos.

PADIDĖJO AKCIZAI, PRATĘSTOS LENGVATOS
Finansų ministerija skelbia, kad kartu su 2011 metų biudžeto įstatymu teikti mokesčių pakeitimai yra skirti verslo aplinkai pagerinti, arba yra įsipareigojimas Europos Sąjungai.
Anot ministerijos, tarp pagrindinių šių metų pokyčių – sumažintas individualios veiklos pajamoms taikomo gyventojų pajamų mokesčio tarifas, pratęstas pridėtinės vertės mokesčio galiojimas šilumai ir karštam vandeniui, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams (9 procentų tarifas), kompensuojamiesiems vaistams (5 procentų tarifas). Iki šių metų pabaigos nustatytas 9 procentų PVM tarifas viešbučiams bei nuo šių metų pagal įsipareigojimus Europos Sąjungai padidinti dyzelino ir tabako akcizų tarifai.
Akcizas cigaretėms suvienodinamas – nuo šiol jis negalės būti mažesnis nei 221 litas už tūkstantį cigarečių. Iki šiol toks tarifas buvo taikomas tik populiariausioms bei brangesnėms cigaretėms. Jų kaina keistis neturėtų, o pigesnės nei 7 litai brangs maždaug 10 centų už pakelį.
Nuo 947 iki 1043 litų už tūkstantį litrų padidėjo dyzelino akcizas. Skaičiuota, kad nuo sausio pirmosios šio kuro litro kaina padidės apie 12 centų.

KAINŲ KILIMAS – PAVASARĮ
Pirmosiomis šių metų dienomis dėl padidėjusio akcizo dyzelino kaina degalinėse nesikeitė: litras dyzelino kainavo 3,93–3,98 lito, benzino – 4,35–4,40, dujų – 2,38–2,43. Tačiau vakar per pietus kai kuriose Mažeikių degalinėse litras dyzelino jau kainavo 10 centų brangiau.
Prieš šventes kalbinti degalinių atstovai vairuotojų, panorusių prisipildyti bakus pigesnio dyzelino, nesulaukė. Nei žmonės, nei verslo įmonės neturi pinigų kaupti kuro atsargoms, juo labiau kad jo kainos per metus išaugo apie 70 centų.
Kainos sparčiai lipti į viršų ėmė praėjusių metų gruodžio pradžioje. Degalinių savininkai degalų brangimą iki Naujųjų aiškino naftos kainų kilimu pasaulyje.
Prekiautojai degalais „Santarvei“ tvirtino, kad dyzelino kaina iš karto po Naujųjų nekils tiek, kiek skaičiavo Finansų ministerija.
Tuo periodu rinkoje jaučiamas sąstingis. Tačiau neišvengiamas kainų augimas vartotojų laukiąs pavasarį.

ĮKAINIŲ DAR NEKEIS
Iki rekordinių aukštumų brangstantys degalai kol kas nedidina paslaugų ir produktų kainų, tačiau neatmetama, kad brangstant dyzelinui, teks jas didinti.
Mažeikių autobusų parko direktorius Leonas Kvietkauskas linkęs manyti, kad bilietų už kelionę kainos gali būti persvarstomos po savivaldos rinkimų. Paslaugų įkainius tvirtina savivaldybių tarybos. Esą dabar politikai šio klausimo nesiryš spręsti.
Dėl brangsiančio dyzelino paslaugų įkainių taip pat dar neplanuoja didinti taksistai. Vienos maršrutinių taksi įmonės vadovas Arūnas Kontenis sako, kad klientų ir taip mažai. Pabranginus kelionės bilietų kainas jų dar labiau sumažėtų, todėl šias kuro sąnaudas teks kompensuoti įmonės, savo darbuotojų sąskaita.

BRANGS PIENO GAMINIAI
Tuo tarpu Statistikos departamento apklausa parodė, kad kainas ketina kelti apie pusė prekybininkų. Netrukus dėl brangstančių degalų gali kilti pieno produktų kainos parduotuvėse. Kainas žadama didinti sausio viduryje. Labiausiai kils sviesto ir grietinės kainos, o bendras pabrangimas sieks 1–2 procentus.
Gamintojai nelinkę pabrangimo sieti vien tik su degalų kainų pokyčiais.
Mažeikių pieninės direktoriaus pareigas laikinai einantis Aušrys Baravykas „Santarvei“ sakė, kad kur kas didesnė problema yra ne brangstantis dyzelinas, o brangstanti žaliava, energiniai ištekliai. Tai šiemet neišvengiamai didins pieno produktų kainas.
Tą patį tvirtino ir mažeikiškiai mėsininkai bei duonos kepėjai, tačiau produkcijos branginti kol kas nesiruošia.
Paskutinį kartą maisto produktai brango rugsėjo mėnesį. Tada Konkurencijos tarybai buvo nurodyta tirti, ar tarp tiekėjų nėra kartelinio susitarimo.

MAŽIAU MOKESČIŲ
Dėl augančių degalų ir paslaugų bei produktų kainų piniginės šiemet suplonės paprastiems vartotojams, tačiau lengviau atsikvėps besiverčiantieji individualia veikla.
Šalies ekonomikos ekspertai sveikintinu ir reikalingu žingsniu vadina sprendimą triskart – nuo 15 iki 5 procentų mažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą individualia veikla užsiimantiems asmenims.
Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija „Santarvę“ informavo, kad 15 procentų tarifas ir toliau bus taikomas laisvosioms profesijoms (teisininkams, lobistams, makleriams, mokesčių konsultantams, architektams ir pan.), nekilnojamojo turto pardavimui bei pajamoms iš vertybinių popierių. Toks mokesčio tarifas taikomas jau 2010-aisiais ir vėlesniais metais gautoms pajamoms.

KEIČIASI PSD MOKĖJIMAS
Dirbančiųjų pagal verslo liudijimus šiemet laukia naujovės ir mokant privalomąjį sveikatos draudimą.
Nuo šių metų įsigalioja nauja tvarka, pagal kurią veikla su verslo liudijimu užsiimantys ir patenkantys į apdraustųjų valstybės lėšomis sąrašą arba (ir) gaunantys atlyginimą iš darbdavio gyventojai privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas už verslo liudijimą mokės tik už tas kalendorines dienas, kurioms verslo liudijimas įgytas.
Negaunantys atlyginimo iš darbdavio ar nedrausti valstybės lėšomis gyventojai ir toliau turės mokėti 72 litų per mėnesį PSD įmoką. Įmokos turės būti mokamos kaip ir iki šiol, kad nenutrūktų gyventojo draustumas ir jam būtų suteiktas gydymas.

DIDĖJA ĮMOKOS „SODRAI“
Nuo šių metų keičiasi socialinio draudimo įmokų tarifai dirbantiems pagal autorines sutartis, sportininkams, atlikėjams bei ūkininkams.
Pernai autoriams, dirbantiems ir pagal darbo sutartis, nuo pajamų, gautų pagal autorines sutartis, darbdaviai mokėjo 25 procentų dydžio įmokas. Šiemet įmokos jau siekia 40 procentų. Lygiai tokie patys pokyčiai laukia dirbančiųjų pagal sportinės veiklos sutartis bei atlikėjų, turinčių darbdavį, su kuriuo sudaryta darbo sutartis, ir iš to paties darbdavio gaunantys pajamų pagal atlikėjo sutartį.
25 procentų dydžio įmokas mokėję ūkininkai šiemet taip pat sulaukė jų šoktelėjimo – iki 37,5 procento.
„Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė pabrėžė, kad sunkesnė našta nuo šiol teks darbdaviams, su kuriais autoriai yra sudarę sutartis. Autoriams dėl tokios tvarkos tik pliusai: didės motinystės, ligos pašalpos, būsimos pensijos.

MAŽĖS IŠMOKOS TĖVAMS
Šiemet verslininkų ir gyventojų dar laukia ir kitos naujovės. „Santarvė“ jau rašė, kad norima įvesti kasos aparatus dengtose turgavietėse, kur prekiaujama maisto produktais.
Nuo liepos 1 dienos pokyčiai laukia ir tėvų, išeinančių auginti vaikus. Jeigu motina ar tėvas nuspręs vaiką auginti iki vienų metų, jis gaus 100 proc. buvusio atlyinimo dydžio pašalpą, o jei pageidaus auginti iki dvejų metų, pirmus metus gaus 70 proc., antrus – 40 proce. buvusio atlyginimo, bet ne daugiau nei 4,68 tūkst. litų per mėnesį.

GERESNIO GYVENIMO NEŽADA
Vieno iš šalies bankų šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė prognozuoja, kad šie metai dar nedaug skirsis nuo praėjusiųjų. Geriausia žinia ta, kad pratęstas lengvatinis PVM šildymui ir kompensuojamiesiems vaistams.
Sunkiau bus tiems, kurie pajamas gauna ne iš darbo užmokesčio, o gyvena iš socialinių išmokų. Nauji mokesčių tarifai padidins ūkininkų išlaidas, sumažins darbo pagal autorines sutartis patrauklumą. Nedaug gero iš Mažeikių kilusi finansininkė galėjo pasakyti ir tiems, kurių pajamos yra nedidelės. Mat infliaciją didžiąja dalimi nulems brangstančios pirmojo būtinumo prekės: brangesni degalai, brangesnis maistas, brangesnė šiluma.
„Nors tas brangimas neturėtų būti šuoliškas. Padidėjus akcizui dyzelino kaina padidėjo tik 3 procentais. Tačiau žmonėms, kurių biudžetas įtemptas, net ir tokie nedideli pokyčiai yra skausmingi“, – paaiškino pašnekovė ir pridūrė, kad tik pamažėle didės vidutinis darbo užmokestis, rasis naujų darbo vietų. Pagrindinės prielaidos tam – atsigavęs eksportas ir gerėjantys išsaugojusių darbus ir pajamas šalies gyventojų lūkesčiai.
Anot J. Varanauskienės, vidutinis darbo užmokestis šiais metais padidės 3,5 procento. Tai yra šiek tiek daugiau negu prognozuojama šiųmetė infliacija (2 procentai).
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Kai kuriose Mažeikių degalinėse dyzelino kaina vakar šoktelėjo dešimčia centų už litrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto