Naujųjų receptų palauksime iki kitų metų

Dalis Mažeikių vaistinių pasiruošusios aptarnauti klientus su elektroniniais receptais, tačiau jų kol kas nesulaukiama. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Mažeikiuose įsikūrusios vaistinės kol kas nesulaukė klientų su elektroniniais receptais. Mūsiškės  gydymo įstaigos dar tik ruošiasi įsisavinti naują sistemą. Jų vadovai prognozuoja, kad pirmieji elektroniniai receptai mieste turėtų pasirodyti ne anksčiau kaip kitais metais.
Elektroninės sveikatos iniciatorė Sveikatos apsaugos ministerija naujovei negaili liaupsių, tačiau ją atsargiai vertina ne tik dalis pacientų, bet ir medikų.

Užteks pateikti tapatybės dokumentą

Nuo lapkričio 2-osios šalyje startavo elektroniniai receptai, kurie turės pakeisti popierinius.
Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės teigimu, tokios naujovės palengvins vaistų išrašymą ir įsigijimą. Esą ši procedūra bus paprastesnė, pacientams nebereikės nešiotis tradicinių popierinių receptų, nekils rizikos juos pamiršti ar pamesti, medikai žinos, kokius vaistus pacientas vartoja, tokie receptai padės išvengti nesusipratimų dėl neįskaitomai ranka parašyto popierinio varianto.
Teigiama, kad ši naujovė pasitarnaus ir gydytojams: jie galės tiksliai žinoti, kokie vaistai pacientui buvo skirti ir ar jis juos įsigijo ir pan.
Pagal elektroninį receptą pacientai gali įsigyti vaistus bet kurioje šalies vaistinėje, tam tereikia pateikti savo asmens tapatybės kortelę. Vaistus pagal elektroninį receptą galės atsiimti ir notariškai patvirtintą įgaliojimą turintis giminaitis. Toks „patogumas“ gyventojus piktina labiausiai.

Gyventojų nuomonės – skirtingos

Elektroninius receptus šiuo metu naudoja tik Danija, Norvegija, Švedija, Suomija, Estija, Ispanija, Jungtinė Karalystė. Neatsitiktinai kai kurie mažeikiškiai, ta tema kalbėdami su „Santarve“, stebisi, kodėl Lietuva „išsišoko“ – išleistus milijonus galėjusi panaudoti žmonėms sveikatinti.
Gyventojų nuomonės išsiskiria ir elektroninių receptų naudos atžvilgiu. Vieni tikina, kad bus  patogiau – nereikės nešiotis popierinio recepto, jaudintis, kad jo nepamestum, nepamirštum, nesuteptum. Kiti įsitikinę, kad elektroniniai receptai įneš tik daugiau painiavos.
„Tos elektroninės sistemos stringa, nepasitikiu jomis. Gali, atėjęs į vaistinę receptinių vaistų, išeiti nieko nepešęs. Šitiek metų naudojomės popieriniais receptais ir viskas buvo gerai. Matyt, valstybė per daug pinigų turi, kad tokių vėjų prisigalvojo“, – pyko vaistinėje pakalbinta pagyvenusi moteris, prisistačiusi Aldona.
Jai bandė paprieštarauti kita, kur kas jaunesnė mažeikiškė Jovita Bogužienė. Moteris džiaugėsi, kad einant pas gydytojus ar į vaistinę nereikės sukti galvos, ar nepamiršo kompensuojamųjų vaistų receptų knygutės. Ji spėjo, kad ir eilės prie receptinių vaistų vaistinėse sutrumpės.
Nenorėję būti įvardyti gydytojai taip pat su baime laukia elektroninių receptų rašymo. Esą ir dėl  menkiausios klaidos jis gali nepasiekti reikalingo adresato.
„Galbūt tiems, kurie kompiuteriu dirba kaip parkeriu, ir gerai bus, tačiau ne visiems“, – replikavo viena gydytoja.

Ne visos vaistinės pasiruošusios

Mažeikiuose esančios vaistinės, priklausančios didiesiems tinklams, jau pasiruošusios aptarnauti klientus su elektroniniais receptais. Tačiau kol kas tebedirbama „senoviškai“, nes vaistai tebeperkami pateikus popierinius receptus.

Plačiau skaitykite ketvirtadienio laikraštyje.

3 Atsakymai į “Naujųjų receptų palauksime iki kitų metų”

  1. To->Lina parašė:

    Nebūtinai notaro. Sistemoje, kaip buvo kalbama spaudoje, gydytojas arba pats asmuo galės nurodyti, kas galės paiimti.

  2. laim a parašė:

    Nu va, ir notarai gaus pinigeliu , dabar gali vaikai nupirkt arba kaimynas , jei beda . O cia tik vienas asmuo tures teise. nu ,,patogumas ,, neispasakytas.

  3. Lina parašė:

    Anoks čia patogumas: „Vaistus pagal elektroninį receptą galės atsiimti ir notariškai patvirtintą įgaliojimą turintis giminaitis“. Tai dabar nevaikštantiems žmonėms dar reikės į namus atvežti notarą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto