Neišnešiotų naujagimių tėvai susibūrė į asociaciją

Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis – tuo intensyvesnės ir didesnės jam reikia pagalbos. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Praėjusią savaitę įsteigta Neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“.

Teiks pagalbą

Pasak šios asociacijos pirmininkės Astos Radzevičienės, daugybė moterų, susilaukusių neišnešioto naujagimio, puola į neviltį ar net depresiją. Ši patirtis ją bei dar tris to paties likimo moteris paskatino imtis iniciatyvos kurti ne pelno siekiančią Neišnešiotų naujagimių asociaciją „Neišnešiotukas“.
Asociacija sieks telkti šeimas, sulaukusias neišnešiotų vaikelių, ir ypač pagelbėti toms, kurios ką tik susilaukė neišnešioto naujagimio, bei šviesti visuomenę, kad anksčiau laiko gimęs naujagimis yra visavertis žmogus, tik jam reikia gerokai daugiau dėmesio, laiko ir, svarbiausia, meilės, kad užaugtų bei prisivytų savo bendraamžius, gimusius laiku.

Dalinsis patirtimi

„Jau šį ketvirtadienį mes, keturios šios asociacijos steigėjos, auginančios jau ūgtelėjusius neišnešiotukus, vyksime į Vilniaus universiteto Santariškių klinikas susitikti su čia Neišnešiotų naujagimių bei Neišnešiotų naujagimių intensyvios terapijos skyriuose gulinčių kūdikėlių mamomis bei tėčiais ir prie arbatos dalysimės savo patirtimi: rodysime savo vaikelių nuotraukas, kokie jie gimė, kaip augo, kokie yra dabar, kaip jiems toliau sekasi“, – sakė A. Radzevičienė.
Planuojama, jog tokios mamų ir tėčių, auginančių jau paaugusius neišnešiotukus, paramos valandėlės mamytėms ir tėveliams, neseniai susilaukusiems neišnešioto naujagimio ir gulinčioms su kūdikėliais Neišnešiotų naujagimių intensyvios terapijos bei Neišnešiotų naujagimių skyriuose, vyks nuolatos – maždaug kas 3–4 savaites.
Šią naujosios asociacijos iniciatyvą ypač palaiko Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centro direktorė profesorė Nijolė Drazdienė bei šių klinikų Neišnešiotų naujagimių ir Neišnešiotų naujagimių intensyvios terapijos skyrių gydytojai bei kitas personalas, taip pat Studentų neonatologų būrelis.

Steigs skyrius ir kitur

Šiuo metu asociacija vienija apie 30 savanorių, kurios, kaip ir keturios NNA „Neišnešiotukas“ steigėjos, yra pasiryžusios dalytis savo viltingomis istorijomis, dažna kurių yra unikali, tikras išgyvenimo stebuklas.
Be to, pasak A.Radzevičienės, šiuo metu NNA „Neišnešiotukas“ plečia savo veiklą ir jau netrukus ketina įsteigti savo skyrius visoje Lietuvoje.
Neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ jau turi savo tinklalapį www.neisnesiotukas.lt bei yra sukūrusi savo paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“. Čia irgi mamos rašo savo istorijas, dalijasi neišnešiotukų išgyvenimo istorijomis, nuotraukomis.

Problema – visame pasaulyje

Neišnešiotu laikomas naujagimis, kuris gimė anksčiau nei 37 nėštumo savaitę.
Kasmet Lietuvoje gimsta apie 2 tūkst. neišnešiotų naujagimių, tačiau daugelis šeimų, sulaukusios gerokai anksčiau nei planuota turėjusio gimti kūdikėlio, sutrinka: nežino ne tik kaip toliau elgtis, o ir kaip bendrauti su dažnai negebančiu savarankiškai kvėpuoti bei valgyti naujagimiu.
Higienos centro duomenimis, Lietuvoje iš tūkstančio gimstančių naujagimių šeši yra neišnešioti.
Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje gimsta apie 13 mln. neišnešiotų naujagimių, kitaip sakant, kas dešimtas pasaulyje gimstantis naujagimis yra neišnešiotas. Europoje kasmet gimsta apie 5–6 proc. neišnešiotų naujagimių, o JAV apie 12 proc.
Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis – tuo intensyvesnės ir didesnės jam reikia pagalbos. Tačiau modernėjančios technologijos ir tobulėjanti medicina leidžia išsaugoti ir pagydyti vis mažesnio svorio naujagimius.

Išgyvenamumas išaugo

Lietuvoje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių.
Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 57 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000–1499 g), – nuo 48 proc. iki 94 proc.

One Reply to “Neišnešiotų naujagimių tėvai susibūrė į asociaciją”

  1. Eglė parašė:

    Mano sesuo pagimdė ankstuką ir labai sunku buvo rasti drabužėlių mažyliui. Neišnešiotukams reikia šiltų drabužėlių, todėl rinkomės merino vilnos drabužėlius neišnešiotukams iš Drabužiai vaikams internetu. http://www.drabuziai-vaikams-internetu.lt/neisnesiotukas Vis dar negaliu patikėti, kad jų kokybė tokia gera, o kaina nedidelė, bet svarbiausia tinka drabužiai kūdikiams nuo 1.5 kilogramo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto