Nelaimė Sedoje – rimtas įspėjimas švietimo vadovams

Darbų pamokos metu sužaloto mokinio tėvai nori iš mokyklos prisiteisti 100 tūkst. litų • Švietimo
skyriaus vadovas konstatuoja, kad daugelyje rajono mokyklų bet kada gali įvykti panaši tragedija

Pamokoje sužaloto moksleivio tėvai iš mokyklos nori prisiteisti šimtą tūkstančių litų. Technologijos darbų mokytojui už darbo taisyklių pažeidimą skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Toks atvejis rajone – pirmasis. SIEKIA KOMPENSACIJOS UŽ TRAUMĄ
Baudžiamoji byla mokytojui ir civilinis ieškinys Sedos vidurinei mokyklai iškelti dėl nelaimingo atsitikimo per darbų pamoką.
Technologijos darbų mokytojas Dominykas Niūniava dirbo staklėmis, kai į medžio apdirbimo dirbtuves įėjo šeštokas. Senos staklės neturi apsaugos, tad pjaunant ruošinį atskilusi atplaiša pataikė už mokytojo nugaros stovėjusiam dvylikamečiui į akį.
Dėl patirtos traumos berniukas viena akimi nebemato. Ligoninėje gydytojai nukentėjusio vaiko motiną Violetą Pocienę įspėję, kad po patirtos traumos sūnus galės rinktis ne visas specialybes, nes jo darbingumas sumažėjo beveik perpus. Paauglio gydymas tęsiamas ir dabar, nors nuo nelaimės praėjo dveji metai.
V. Pocienė mano, kad sūnui sugadintas visas gyvenimas. „Ir milijonas neatstos to, ką tenka ir šiandien ištverti“, – sakė motina. Jos nuomone, 100 tūkst. litų – dalis kompensacijos vaikui už patirtą skriaudą.
Pasak V. Pocienės, nors moralinė žala keleriopai didesnė, šeima apsiriboja 100 tūkstančių litų. Prašyti daugiau neleidžia žmogiškumas, paaiškino nukentėjusio vaiko motina.

NEĮSIVAIZDUOJA, KAIP SUMOKĖTŲ ŽALĄ
Paklaustas teisme, ką mano apie mokyklai iškeltą civilinį ieškinį, technologijos darbų mokytojas nepanoro komentuoti.
Mokyklos direktorė Genoveita Gricienė sunkiai rinko žodžius. Pasak jos, su tokia praktika mokykla susiduria pirmąjį kartą. Direktorė sakė neįsivaizduojanti, iš kur tektų paimti tokią sumą pinigų, jei teismas priteistų sumokėti moralinę žalą.
Pasak mokyklos interesus gynusios advokatės Jolantos Songailienės, tokiu atveju mokykla šią sumą turėtų išieškoti iš mokytojo.
Porą metų besitęsęs bylinėjimasis baigėsi. Mokytojui už darbo saugos taisyklių pažeidimą skirtas laisvės atėmimas vieneriems metams, bausmę atidedant tokiam pat laikotarpiui. Civilinis ieškinys dėl moralinio atlygio bus nagrinėjamas toliau.

LAUKIA TEISMO SPRENDIMO
Atvejį Sedos mokykloje Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus įvertino kaip nemalonią situaciją ir pamoką visoms rajono mokykloms.
Pasak A. Stonkaus, kai bus faktas – sprendimas mokyklai sumokėti teismo nurodytą moralinę kompensaciją, tada ir bus sprendžiama, ką daryti. Iš kur paimti pinigų, galbūt spręs steigėjas – Savivaldybė, arba mokykla tuos pinigus turės prisiteisti iš mokytojo.
Vedėjas tikisi, kad priteistoji suma visgi nesieks 100 tūkst. litų, nors pripažino, kad bet kokia suma mokyklai būtų per didelė.

PIRMASIS ATVEJIS APSKRITYJE
Teismo ekspertas nustatė, kad mokytojas dirbo netvarkingomis staklėmis. Mokytojas tikino, kad per 25 savo darbo metus kitokių nėra matęs. Jis žinojo, kad tokiomis staklėmis dirbti nesaugu, tačiau atsisakęs su jomis dirbti, galėjo netekti darbo.
Telšių apskrities valstybinės darbo inspekcijos inspektorius Alfonsas Sauka „Santarvei“ sakė, kad apskrityje toks atvejis, kaip per pamoką nuo staklių nukenčia mokinys – pirmasis.
Pasak inspektoriaus, šalies mokyklose naudojamos įvairios staklės: vienur geresnės, kitur tokios kaip Sedoje, kai kur išvis jų nesama. Tačiau dirbant su technika įmanoma apsidrausti nuo pavojų. Pasak inspektoriaus, staklės turėtų būti su apsauga.
Pasak A. Saukos, seni įrengimai neatitinka mokyklų dirbtuvių įrangai keliamų reikalavimų . Inspektorius paminėjo vieną iš reikalavimų – nuo šių metų mokyklų staklės privalo turėti pasus. Bet ir vėl – iš mokyklų vadovų inspektoriui tenka girdėti, kad tokių pasų paprasčiausiai nėra, nes staklės mokykloje naudojamos kelis dešimtmečius, nuo mokyklos įsikūrimo laikų.
Ką tokiu atveju mokyklai daryti? Pasak A. Saukos, darbdavys atsakingas už tai, kad mokytojas dirba netvarkingomis staklėmis. Jei jos netinkamos, darbdavys naujų staklių turėtų reikalauti iš Švietimo skyriaus.

SITUACIJA BE IŠEITIES?
Švietimo skyriaus vedėjas sakė, kad atvejis Sedoje parodė, jog kartais į darbo saugos taisykles žiūrima atsainiai.
Nuo balandžio mėnesio pradėjęs eiti vedėjo pareigas A. Stonkus aplankė visų rajono mokyklų dirbtuves, kur, kaip buvo įtariama, taip pat dirbama netvarkingomis staklėmis.
Mokyklų direktoriams buvo akcentuojama labiau paisyti darbo saugos reikalavimų ir atkreipti dėmesį į technologijų klasių įrangą.
„Švietimo skyriaus vedėjas ar mokyklos direktorius nestovės kiekvienoje pamokoje, tad ir mokytojas turi atsakingai žiūrėti. Tėvai mums patiki mokyti savo vaikus, todėl privalome užtikrinti jų saugumą“, – kalbėjo vedėjas.
A.Stonkus pripažino, kad dėl sunkios mokyklų finansinės padėties mokyklos priverstos naudotis įvairiu šlamštu. „O kai atsitinka nelaimė, nebežinome, ko griebtis“, – sakė jis.
Pasak vedėjo, jei staklės netinkamos darbui, jas reikia nurašyti ir išmesti.
Nelaimingas atsitikimas Sedos mokykloje, atrodo, turėtų tapti gera pamoka, tačiau situacija iš esmės nepasikeitė: mokyklose ir toliau dirbama su tokiomis netvarkingomis staklėmis, ir ne tik Sedos mokykloje.
„Situacija nepasikeitė ir nepasikeis, kol būsime tokie biedni. Atnaujinti technologijų klases mokyklose – neįmanoma. Geros staklės kainuoja kelis šimtus tūkstančių litų“, – liūdnai konstatavo vedėjas.

Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto