Nemokama dantų protezavimo paslauga liko Mažeikiuose

Mažeikių ligoninė po dviejų mėnesių pertraukos nuo šiandien atnaujina nemokamą dantų protezavimą.
Paslaugą teiks į Mažeikius savaitgaliais atvyksianti odontologė iš Kauno, nes vietos specialistų nevilioja kompensuojamasis dantų protezavimas.


PER MĖNESĮ –
PENKIOLIKA PACIENTŲ
Mažeikių ligoninė yra vienintelė mūsų mieste, už valdiškus pinigus nemokamai protezuojanti dantis socialiai remtiniems žmonėms. Šias paslaugas bene aštuoniolika metų teikė odontologinioortopedinio skyriaus vedėja Eugenija Mazeliauskienė. Tačiau nuo sausio mėnesio ji liko dirbti tik chirurge.
Buvo iškilusi grėsmė, kad mažeikiškiams, turintiems teisę nemokamai protezuotis dantis, gali tekti važiuoti kitur. Po ilgų paieškų vis dėlto Mažeikių ligoninei pavyko sudaryti sutartį su odontologe iš Kauno Indre Margevičiūte. Ji įsipareigojo kiekvieną mėnesį suprotezuoti dantis ne mažiau kaip penkiolikai žmonių.
DARBŲ APIMTYS
NEMAŽĖS
A. Lidžiaus duomenimis, šiais metais nemokama dantų protezavimo paslauga bus suteikta 200 žmonių. Odontologės atlyginimas priklausys nuo darbų apimties. Manoma, kad tai bus paskata aptarnauti kuo daugiau į eilę įrašytų gyventojų.
„Visada pas mus dantis protezavo tik viena gydytoja. Situacija nei pagerės, nei pablogės“, – apibendrino direktorius.
2006 metais dantys buvo protezuoti 250-čiai žmonių, praėjusiais metais – 122-iems.
Šiuo metu nemokamo dantų protezavimo laukia beveik 1700 rajono gyventojų. Eilė beveik nemažėja, nes į ją kasmet įrašomi nauji žmonės.
Mažeikių ligoninė neketina samdyti daugiau odontologų, nes ši paslauga ligoninei neapsimoka.
„Tai labiau yra socialinės problemos sprendimas. Tačiau steigėjas mus yra įpareigojęs tokią paslaugą teikti, ir mes privalome paklusti“, – teigė ligoninės vadovas.
PASLAUGA BUS PERKAMA
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu protezavimo paslaugos turi būti teikiamos naudojant lietinius dantų protezus. Norint įvykdyti šį reikalavimą, tektų modernizuoti laboratoriją, siųsti į kursus darbuotojus. Mažeikių ligoninė nutarė, kad naudingiau protezų gaminimo paslaugą pirkti.
Apklausos būdu buvo pasirinkta pigiausiai paslaugą teikianti bendrovė iš Kauno. Ligoninei nebereikės rūpintis, kaip protezus parsivežti. Juos atsiveš pati odontologė.
PINIGŲ DAUGIAU
Valstybė kompensuojamajam dantų protezavimui skiria vis daugiau dėmesio ir pinigų. Mažeikiai yra nuskambėję kaip nesugebėję išleisti Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto tam skirtų pinigų. Per keletą pastarųjų metų visi skirti pinigai – 109 tūkstančiai litų – išleisti tik 2006 metais. Pernai iš 386 tūkstančių litų panaudota vos 145 tūkstančiai.
Šiems metams nemokamam dantų protezavimui rajonui skirta 516 tūkstančių litų. A. Lidžius pastebėjo, kad suma padidėjo ir dėl pasikeitusių įkainių, tačiau didesnė yra ir kvota. Jau dabar aišku, kad ir šiemet liks nepanaudotų pinigų.
Šiaulių ligonių kasos direktoriaus pavaduotojo Pauliaus Rumbučio, kuruojančio Telšių apskritį, teigimu, ir kitose savivaldybėse kyla sunkumų panaudojant visus skirtus pinigus, ieškoma privačių įstaigų paramos, tačiau Mažeikiuose situacija sudėtingiausia.
PRIVATININKAI KRATOSI
Rajone yra devyniolika privačiai dirbančių odontologų, tačiau nė vienas nesutinka protezuoti dantis socialiai remtiniems žmonėms.
Praėjusiais metais Šiaulių ligonių kasos iniciatyva Savivaldybėje vyko susitikimas su rajono odontologais, tačiau atėjo tik dalis. Ligonių kasos atstovai supažindino su padidėjusiais įkainiais, kvietė pasirašyti sutartį, tačiau neatsirado nė vieno, norinčio teikti kompensuojamojo protezavimo paslaugas. Odontologai teigia, kad jie turi pakankamai darbo ir imtis papildomų paslaugų nėra kada.
„Matyt, mažeikiškiai yra pasiturintys žmonės, galintys odontologams sumokėti daugiau negu valstybė“, – apibendrino P. Rumbutis.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Nemokamo dantų protezavimo laukia beveik 1700 rajono gyventojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto