Nemokamas gydymas sanatorijose skiriamas vis rečiau

Pacientai, norintys sustiprinti sveikatą ir gauti siuntimą reabilitaciniam ar sveikatos grąžinamajam gydymui, susiduria su sunkumais. Tokie siuntimai dabar duodami tik po stacionarinio gydymo ar operacijos.
Kitu atveju jums gali būti pasiūlyta tik ambulatorinė reabilitacija.
KELIALAPIŲ NEBEGAUNA
Vaikams tokių problemų neiškyla. Bendrovės „Sveikata šeimai“ direktorė Ona Juočinskienė „Santarvę“ tikino, kad mažiesiems pacientams siuntimų reabilitaciniam gydymui skaičius neribojamas. Tik diagnozė turi būti sveikatos apsaugos ministro patvirtintų ligų, kurių atveju leidžiama siųsti tokiam gydymui, sąraše.
Sanatorinis vaikų gydymas sudaro apie 20 procentų visos sanatoriniam gydymui skirtos sumos.
O. Juočinskienė pasakojo, kad suaugusiems pacientams yra trijų rūšių siuntimai – reabilitaciniai, sveikatą grąžinantys bei ambulatoriniai reabilitaciniai.
„Ankstesniais metais gaudavome visų trijų rūšių kelialapių. Dabar poliklinikos į reabilitacijos ar sveikatą grąžinančias sanatorijas jų nebegauna. Liko tik ambulatorinės reabilitacijos siuntimai, bet ir jų skaičius labai sumažėjo“, – teigė medikė.
Gavus siuntimą ambulatorinei reabilitacijai apmokama tik už suteikiamas medicinos paslaugas. Visa kita – nakvynė, maitinimas – paties paciento rūpestis. Šiam gydymui ligonis gali vykti ir į kitus miestus.
SKAIČIAI VIS MAŽĖJO
Per ketvirtį bendrovę „Sveikata šeimai“ pasiekia tik 4–5 ambulatorinės reabilitacijos siuntimai, tad per mėnesį galima išsiųsti tik vieną ar du žmones.
„Prieš dešimt ir daugiau metų siuntimų į sanatorijas gaudavome beveik tiek, kiek norėjome. Būdavo atvejų, kad žmogui pasakius, jog siųsime į sanatoriją, jis paprašydavo nebetęsti nedarbingumo pažymėjimo“, – prisiminė O. Juočinskienė.
Vėliau kelialapių skaičius sumažėjo iki 10–12 per mėnesį, dar vėliau tiek buvo skiriama visam ketvirčiui, kol galų gale nebeliko nė vienos reabilitaciniam ar sveikatos grąžinamajam gydymui skirtos vietos.
„Poreikis būtų didžiulis, bet žmonės prie situacijos prisitaiko, žino, kad tokių galimybių nebėra ir nebeprašo. Taip ir mums ramiau – nebėra jokių piktumų, nes visiems norintiems tų kelialapių vis tiek neužtekdavo“, – situaciją komentavo direktorė.
O. Juočinskienė sakė, kad gavusi ketvirčio kvotų ambulatorinei reabilitacijai skaičių, paskutinio mėnesio nebelaukia, nes baiminasi, kad tada gali neatsirasti nė vieno norinčiojo, tad siuntimus išdalija pirmiems besikreipiantiems.
REABILITACINIS
GYDYMAS BRANGUS
Siuntimai reabilitaciniam ar sveikatos grąžinamajam gydymui yra išduodami po stacionarinio gydymo ar po operacijų. Tai, anot O. Juočinskienės, – pats brangiausias gydymas. Stacionarinis sveikatos grąžinamasis gydymas skiriamas lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams.
Ir šie siuntimai išduodami ne bet kam – ligonio diagnozė turi atitikti Sveikatos apsaugos ministerijos nurodytų ligų sąrašą.
Šeimos gydytoja Dijana BalčiūnienėBalčiauskienė sakė, kad prireikus pacientą siųsti ambulatoriniam reabilitaciniam gydymui, konsultuojasi su gydytoju reabilitologu, kuris nusprendžia, ar tokio gydymo reikia. Jei reikia reabilitacinio stacionaraus gydymo, derinamasi su Šiaulių teritorine ligonių kasa (TLK).
Šiaulių TLK direktoriaus pavaduotojas Paulius Rumbutis informavo, kad ambulatorinis reabilitacinis kelialapis kainuoja apie 900–1000 litų, o stacionarinė reabilitacija daug brangesnė. Tai priklauso nuo to, kokio gydymo, procedūrų reikia. Tokia reabilitacija kainuoja nuo 2 tūkst. litų ir gali siekti net 15 tūkstančių.
„Yra numatytos atitinkamos lėšos ir tam tikras kelialapių skaičius. Kiekvienai gydymo įstaigai tas skaičius skirtingas. Jis skiriamas visai Šiaulių TLK, kuri tas lėšas perskirsto. Daug pacientų iš Mažeikių, Telšių gydytis išvažiuoja į didžiuosius miestus, tad pinigus reikia atiduoti jiems. Ir mes tą biudžetą turime subalansuoti“, – „Santarvei“ sakė pašnekovas.
REIKIA LAIKYTIS LIMITŲ
P. Rumbutis tikino, kad lėšos sanatoriniam gydymui tebėra praėjusių metų lygio, bet įkainiai turėtų sumažėti. „Praėjusieji ir šie metai kol kas nieko nesiskiria. Nebent jaučiamas didesnis spaudimas“, – teigė pavaduotojas.
Vasarą, P. Rumbučio žodžiais, siuntimų paklausa į sanatorijas itin padidėja. „Visi užsinori už valdiškus pinigus vasarą išvažiuoti ir pailsėti. Po įvairių indikacijų – operacijų, insultų, infarktų siuntimai neribojami. Bet jei gydymo įstaiga ar gydytojas nori išsiųsti žmones lengvesne ranka – reikėtų siūlyti ambulatorinę reabilitaciją, kai už viešbutį užsimoka pats pacientas“, – paaiškino P. Rumbutis.
„Jei iškyla būtinybė siųsti į sanatoriją – gydymo įstaiga tai gali daryti, bet jei norima viršyti įstaigai skirtus limitus ir kvotas, reikia derinti su teritorine ligonių kasa. O derinti jie nenori, nes tada pradedama aiškintis, ar tikrai to reikia“, – tikino pavaduotojas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto