Netinkami mokinių mitybos įpročiai skatina įvairias ligas

Praėjusiais metais iš 1300 į medikus besikreipusių vaikų, daugiau nei du šimtai skundėsi skrandžio bei virškinimo sutrikimais. Mažeikių ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėjos Ritos Lidžiūtės įsitikinimu, įvairiems virškinimo sutrikimams didžiausios įtakos turi netaisyklinga vaikų mityba.
Maistui skirtus pinigus mokiniai dažnai išleidžia bandelėms, šokoladams ar bulvių traškučiams. Netaisyklingi mitybos įpročiai skatina įvairius negalavimus: skrandžio, dvylikapirštės žarnos sutrikimus, vėmimus.

SVARBU TINKAMA MITYBA
Pastaruoju metu vis daugiau mokyklinio amžiaus vaikų skundžiasi skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais. Kai kuriems atsiranda skrandžio opaligių.
Dėl nesveikos bei nereguliarios mitybos augančiam vaiko organizmui gali trūkti įvairių maisto medžiagų. Netinkama mityba sutrikdo augimą, kaulų vystymąsi, mažina atsparumą ligoms.
Vaikų pediatrė R. Lidžiūtė įsitikinusi, jog vaikų mitybos įpročiai turi susiformuoti šeimoje. „Į mokyklą atėjęs vaikas turi žinoti, jog būtina pavalgyti pusryčius bei pietus, kad maistas turi būti karštas ir šviežias. Jei mokinys namuose maitinsis vien sumuštiniais bei bandelėm, ne ką kita jis rinksis ir mokykloje“, – kalbėjo gydytoja.
Įvairūs virškinimo sutrikimai atsiranda dėl to, jog mokiniai dažnai atsisako pusryčių, vietoj karštų pietų mokykloje renkasi riebius ir saldžius užkandžius: bandeles, bulvių traškučius, saldžius gėrimus.
„Šiandien pradinukui neštis į mokyklą priešpiečiams sumuštinį – nemadinga. Verčiau duodame jam pinigų, už kuriuos jis nusiperka traškučių pakelį. Kodėl tėvai nenorimo sumuštinio negali pakeisti riestainiu ar bananu“, – stebėjosi R. Lidžiūtė.

ATSIRANDA ĮVAIRIŲ NEGALAVIMŲ
Netinkamos mitybos pasekmės – ne vien skrandžio skausmai ar virškinimo sutrikimai. Pasak R. Lidžiūtės, gana dažna liga – vidurių užkietėjimas. Tai gali sukelti pilvo skausmus, net vėmimą. Pagrindinė priežastis, kodėl užkietėja viduriai – vartojama per daug baltos duonos gaminių.
Dėl netinkamos mitybos gana dažnai jau mokyklinio amžiaus vaikams atsiranda antsvoris. Medikės nuomone, linkusiems greitai tukti vaikams iš viso reikėtų atsisakyti miltinių patiekalų.
„Nesu dietologė, tačiau jau visiems žinoma, jog prieš valgį išgėrus stiklinę vandens, greičiau atsiranda soties jausmas. Reikėtų pasistengti mažinti maisto porcijas, valgyti labai lėtai, taip greičiau pajuntamas sotumas“, – sakė R. Lidžiūtė ir pridūrė, jog apskritai į kiekvieną valgymą reikia žiūrėti kaip į ritualą – juo reikia mėgautis neužsiimant pašaliniais darbais.

MADOS VAIKYTIS NEREIKIA
Gana skeptiškai gydytoja žiūri į įvairius mokinių, ypač merginų, badavimus, propaguojamą vegetarišką mitybą. Siekdamos mados pasaulio sukurto lieknos merginos įvaizdžio, daugelis paauglių atsisako įvairių maisto produktų.
„Tai visiška nesąmonė. Mokyklinio amžiaus vaiko organizmas dar tik auga. Jam būtinas įvairiapusis maistas, vitaminai, maistinės medžiagos. Atsisakius mėsos – pagrindinio geležies šaltinio – labai greitai galima susirgti mažakraujyste. Be to, reikia suvokti, jog nuo mėsos nestorėjama“, – paaiškino R. Lidžiūtė.
Vis dėlto vaikui atsisakius mėsos, geležies trūkumą reikėtų kompensuoti maisto papildais, rinktis daugiau žuvies produktų. Be to, būtina nuolat sekti kraujo tyrimus, kad neatsirastų mažakraujystė.
„Vis dėlto manau, jog daug svarbiau yra suvokti, kad maisto sąskaita norimų kūno formų nepasieksi. Šiandien yra didelis maisto produktų pasirinkimas, tad atsisakius vienų produktų, būtina juos kompensuoti kitais. Juk tik viena iš tūkstančio atitinka mados keliamus reikalavimus, tad kam aukoti savo sveikatą dėl perdėto lieknumo“, – jaunoms merginoms patarė medikė.

ĮPROČIAI ĮGIJAMI ŠEIMOJE
Visi mokyklinio amžiaus vaiko įpročiai, pediatrės nuomone, yra atsinešti iš namų. Tik nuo šeimos priklauso, ką vaikas norės valgyti ir būdamas vyresnis.
Pasak pediatrės, daugelis tėvų neatkreipia dėmesio į tai, ką renkasi jų vaikas. „Dažnai vaikai jiems skirtus dienpinigius išleidžia ne tam, kam jie yra skirti. Šeimoje tėvai turi įdiegti vaikui, jog svarbu reguliariai ir tinkamai maitintis. Pats vaikas turi suprasti, jog jam būtina valgyti įvairių sriubų, daržovių. Negalima leisti jam diktuoti sąlygas ir valgyti tik tai, kas jam skanu ir patinka“.
Gydytoja pastebi, jog daugelis tėvų netgi nuolaidžiauja vaikams ir leidžia jiems valgyti viską, ko šie tik įsigeidžia.
„Dažnai namuose ant stalo būna įvairių sausainių, saldumynų. Iš mokyklos grįžęs išalkęs vaikas skrandį užkemša jais ir vėliau pietų nebevalgo. Dažnai tėvai leidžia vaikams atsisakyti daržovių, sriubos. Visa tai veda prie įvairių ligų“, – paaiškino gydytoja.
Artėjant vasaros sezonui medikė rekomendavo atsargiau rinktis keptus patiekalus, nevalgyti atšalusių riebių patiekalų. Nenorą valgyti sriubų, gydytoja patarė kompensuoti geriant daug skysčių. Na, o daržovės ne tik vaikams, bet ir kiekvienam žmogui būtinos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto