NKC: kraujo užtenka, tikėkite tik oficialia informacija

Nuotr. iš facebook.com/kraujodonoryste archyvo

Pastarosiomis dienomis išaugus žmonių skaičiui, kurie nori aukoti kraujo Ukrainos kariams ir civiliams, Nacionalinis kraujo centras (NKC) prašo gyventojų neskubėti to daryti, nes turimų atsargų pakanka, o jų pritrūkus donorai bus nedelsiant kviečiami.
Taip pat prašoma tikėti tik oficialia NKC informacija, o ne per socialinius tinklus ar kitaip viešai platinama informacija, esą trūksta kraujo. Nereikėtų atmesti, kad taip elgtis gali ir valstybei nedraugiškos jėgos, bandydamos paralyžiuoti institucijų veiklą.

Kraujo atsargų užtenka, jos atnaujinamos

NKC direktorius Daumantas Gutauskas prašo nepasitikėti neaiškios kilmės informacija apie tariamą kraujo trūkumą, o pasikliauti tik oficialia kraujo donorystės įstaigų svetainėse skelbiama informacija. Geros valios žmonėms primenama, kad kraujas ir jo komponentai turi labai ribotą galiojimo laiką.
„Šiuo metu kraujo atsargų užtenka, jos nuolat yra atnaujinamos. Be to, nuolat su kitomis kraujo donorystės įstaigomis Lietuvoje ir kolegomis Ukrainoje vertiname kraujo ir kraujo komponentų poreikį. Kasdien pildome Lietuvos atsargas rezervu, nes kraujas ir jo komponentai turi labai ribotą galiojimo laiką. Tad prašome donorų neskubėti vykti į kraujo donorystės įstaigas, o tai daryti tik sulaukus kvietimo“, – sako D. Gutauskas.

Svarbu būti budriems ir kritiškiems

NKC vadovo teigimu, svarbu būti kritiškiems ir nepamiršti, kad informaciją apie tariamus kraujo atsargų trūkumus piktybiškai gali skleisti Lietuvai nedraugiškos jėgos.
„Suprasdami, kad kartais žmonės patiki tokia informacija ir skuba į NKC bei kitus donorystės centrus, gali būti bandoma tai daryti specialiai. Jei dabar išnaudosime kraujo donorų galimybes, kurios yra ribotos, gali nutikti taip, kad prireikus pritrūks kraujo atsargų. Tai apsunkintų medikų darbą kritinėmis karo sąlygomis. Svarbu nepamiršti, kad sveiki vyrai kraujo gali duoti šešis kartus, moterys – keturis kartus per metus. Jo galima duoti ne dažniau nei kas 60 dienų“, – sako D. Gutauskas.

Prireikus pakvies

Šiuo metu visos Lietuvos kraujo donorystės įstaigos: VšĮ Nacionalinis kraujo centras, Santaros klinikų kraujo centras, Kauno klinikų kraujo centras – yra susivienijusios bendram tikslui ir koordinuotai padės nuo Rusijos agresijos nukentėjusiems Ukrainos žmonėms.
D. Gutausko teigimu, NKC nuolat savo interneto svetainėje atnaujina informaciją apie kraujo poreikį ir prireikus pakvies geros valios žmones atvykti donacijai.
„Mes atliksime savo pareigą, dirbsime tiek kiek reikės ir bendradarbiaudami su gydymo įstaigomis užtikrinsime kraujo ir kraujo komponentų poreikius gydant sužeistus Ukrainos kovotojus ir civilius žmones“, – pabrėžia NKC vadovas.

Patikima informacija – oficialiose svetainėse

NKC duomenimis, Lietuvoje kas mėnesį donorai padovanoja vidutiniškai 2,35 tūkst. litrų kraujo. Per 2020 m. iš viso buvo daugiau nei 62 tūkst. donacijų, kurių metu surinkta daugiau nei 28 tūkst. litrų kraujo, o 2021 m. – daugiau nei 64 tūkst. donacijų, kurių metų surinkta beveik 29 tūkst. litrų kraujo.
Informacija apie NKC padalinius, kraujo donorystės akcijas ir kraujo poreikį Ukrainai skelbiama svetainėje www.kraujodonoryste.lt ir NKC paskyroje „Facebooke“ https://www.facebook.com/kraujodonoryste
Parengta pagal NKC pranešimą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto