„NordBalt“ gedimą labiausiai pajuto latviai ir estai

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Praėjusią savaitę atsijungus „NordBalt“ jungčiai, elektros energijos stygių pajuto Latvija ir Estija, bet ne Lietuva.

Gedimo priežastis dar neaiški

Anot „Litgrid“ generalinio direktoriaus Daivio Virbicko, Švedijos pusėje įvykusio gedimo priežastis kol kas neaiški.
„NordBalt“ jungtis atsijungė penktadienį, apie 19 val. Lietuvos laiku. Po avarijos Lietuvoje buvo aktyvuoti du Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės agregatai – iš viso maždaug 400 MW, taip pat buvo pasinaudota kaimynų latvių ir estų pajėgumais.
„Latvijoje startavo abi Rygos termofikacinės elektrinės, gamyba padidėjo vidutiniškai apie 380 MW, Estijoje – skalūnus deginančios elektrinės padidino gamybą maždaug 350 MW ir tokiu būdu kompensavo elektros energijos deficitą“, – sakė D. Virbickas.

Elektros kaina padidėjo

„Litgrid“ vadovo teigimu, neveikiant „NordBalt“ jungčiai Lietuva šiuo metu daugiausiai elektros importuoja iš Latvijos, Estijos, taip pat Suomijos ir Kaliningrado.
Po jungties gedimo elektros kaina „Nord Spot Pool“ Lietuvos biržoje padidėjo maždaug 40 proc., tačiau, D. Virbicko teigimu, dėl šio padidėjimo kalta ne tik „NordBalt“ jungtis.
„Jeigu pasidairytume aplinkinėse rinkose – Estijoje, Suomijoje – kurios mums daro įtaką, tai ten kaina kilo apie 25 proc., todėl mažiausiai pusę Lietuviškos kainos kilimo lėmė kaimyninės rinkos“, – spaudos konferencijos metu sakė D. Virbickas.

Išbandyta vasarį

Praėjusių metų gruodį „NordBalt“ testavimo darbai buvo atidėti dėl gaisro netoli pastotės Švedijos pusėje. Jungtis visu pajėgumu buvo išbandyta šių metų vasarį, o kovo pradžioje imituojant ekstremalią situaciją Lietuvos energetikos sistemoje vien tik „NordBalt“ pajėgumais buvo tiekiama elektra 24 tūkst. vartotojų Klaipėdos rajone.
Maždaug 450 km ilgio ir 700 MW galios „NordBalt“ linija jungia netoli Klaipėdos ir Nibru mieste Švedijoje esančias pastotes.
Beveik 400 km kabelio paklota Baltijos jūros dugnu. Preliminari projekto kaina – 550 mln. eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto