Norvegijoje – pažintis su atliekų tvarkymo įmonėmis

Projekto dalyviai lankėsi atliekas tvarkančiose, perdirbančiose Norvegijos įmonėse. Pastebėta, kad jose veiklos vykdomos labai atsakingai, tausojant gamtą. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Lapkričio 9–10 d. tarptautinio projekto „Žiedinis atliekų tvarkymas“ dalyvių – Mažeikių rajono savivaldybės, UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“, Telšių regiono atliekų tvarkymo centro, taip pat Paidės (Estija) savivaldybės – atstovai lankėsi Norvegijos įmonėse, kurios vykdo atliekų surinkimą, tvarkymą bei perdirbimą, domėjosi jų veikla.
Pirmąją vizito dieną delegacija lankėsi privačioje „Grønn Vekst“ įmonėje (Oslo regione), kuri surenka žalienas, dumblą iš šalia esančių 5 savivaldybių. Didžiausi atliekų tiekėjai – savivaldybės ir atliekų tvarkymo įmonės. Minėta įstaiga perdirba apie 100 tūkst. tonų žalienų, dumblo bei apie 100 tūkst. tonų kalnakasybos atliekų. Šias medžiagas panaudoja kompostui, kurį parduoda gyventojams, statybos įmonėms. Jos kompostą naudoja apželdinti, ūkininkams jis pravartus žemės ūkyje. Apie 60–70 proc. produkcijos nuperka ūkininkai. Tai didžiausias komposto gamintojas Norvegijoje, turintis tris kompostavimo vietas šalyje ir užimantis apie 30 proc. rinkos.
Tą pačią dieną lankytasi kitoje įmonėje, kurios pavadinimas – „Magic factory“ („Stebuklų gamykla“). Ši įmonė turi nacionalinės bandomosios gamyklos statusą. Maisto atliekas, skirtas perdirbti, surenka iš 1 mln. gyventojų, taip pat perdirba gyvulių mėšlą iš 34 ūkių. Maisto atliekos ir gyvulių mėšlas perdirbami į klimatui nekenksmingas biodujas, kurios naudojamos namams šildyti bei transporto priemonėms, ir biotrąšas, skirtas naujam ir ekologiškam maistui bei pašarui kiaulėms gaminti. Įspūdinga, kad iš įmonės surenkamų atliekų pagamintos biodujos bei kompostas panaudojami ir pačioje gamyklos teritorijoje – pomidorų šiltnamiams, kuriuose užaugintos produkcijos pakanka visiems regiono gyventojams.

Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo


Gamykla ne tik perdirba maisto atliekas, bet ir vykdo švietėjišką veiklą. Čia vyksta pamokos mokiniams, kurie ne tik susipažįsta su atliekų perdirbimu, bet ir vykdo įvairius tyrimus. Kasmet gamykloje ekskursijoms ir specialioms pamokoms apie žiedinę ekonomiką priimama po 10 tūkst. mokinių (po dvi klases per dieną).
Antrąją vizito dieną Bergeno regione delegacija lankėsi atliekų tvarkymo centre BIR. Šis centras aptarnauja Bergeno savivaldybę bei kitas aštuonias savivaldybes, t. y. surenka atliekas iš apie 360 tūkstančių gyventojų, perdirba 151 tūkst. tonų atliekų.
Regione pritaikyta sistema „Kiek išmeti šiukšlių – tiek sumoki“, kuri skatina rūšiuoti ne tik individualių namų gyventojus, bet ir daugiabučių. Individualių namų gyventojai turi atskirus rūšiavimo konteinerius, nuo šių metų papildomai išduoti konteineriai maisto atliekoms rūšiuoti. Daugiabučių namų gyventojams išdalyti magnetiniai žetonai, kuriais galima atidaryti daugiabučiams namams skirtus konteinerius, todėl kiekvienas atliekų maišų išmetimas fiksuojamas, o už kiekvieną neišrūšiuotą atliekų maišą gyventojams reikia susimokėti.
Bergene po žeme išvedžioti atliekų surinkimo vamzdžiai, kuriais visos išmestos atliekos gabenamos tiesiai į jų surinkimo punktus, todėl mieste jau nebevažiuoja komunalinių atliekų surinkimo automobiliai, o visos šiukšlės automatiniu būdu patenka tiesiai į atliekų surinkimo punktus. Šis projektas Bergeno savivaldybei jau kainavo apie 120 mln. Eur, neskaičiuojant požeminių konteinerių aikštelių, kurių mieste jau veikia per 100, ir truko apie 10 m.
Ne mažesnį įspūdį paliko privati įmonė „Carrot“ (lietuviškai – „Morka“), kuri teikia atliekų tvarkymo įmonėms informacinių technologijų, skaitmenizavimo paslaugas, taip pat siūlo bei įgyvendina inovatyvius sprendimus, kurie padeda iš atliekų perdirbimo ar antrinio panaudojimo vykdyti verslą bei uždirbti pinigus. Šios įmonės pastangomis per metus sumažėja 6 mln. kg (9 proc.) atliekų.
Projektą „Žiedinis atliekų tvarkymas“ finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija per EEE (angl. EEA) ir Norvegijos regioninio bendradarbiavimo dotacijų fondą. The Circular Based Waste Management project is funded by Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation (daugiau – www.eeagrants.org).
Projektą įgyvendina Mažeikių rajono savivaldybė, Paidės miesto savivaldybė, UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras, Sumų miesto tarybos miesto infrastruktūros departamentas bei projekto partneris – ekspertas „Green Business Norway“ AS.
Daugiau informacijos apie projektą rasite www.circular-waste.eu.

Sut. MS-41

One Reply to “Norvegijoje – pažintis su atliekų tvarkymo įmonėmis”

  1. parašė:

    Viskas gražu, bet viskas atsiremia į kainą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Rekomenduojami video