Nuo karščio kenčia ne tik vaikai ir suaugusieji, bet ir gyvuliai

Praėjusio savaitgalio karščiai pakoregavo kai kurių tarnybų darbą: tai pajuto medikai, ledų gamintojai, prekybininkai, maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai.
Daugelis mažeikiškių poilsiui ir atokvėpiui nuo saulės rinkosi gamtos teikiamus malonumus, savaitgalį leido pajūryje.
IŠKVIETIMŲ SUMAŽĖJO
Mažeikių greitosios medicinos pagalbos vyriausioji felčerė Ligita Juškienė sakė, kad švenčių dienos praėjo be ypatingų įvykių.
Felčerė nusistebėjo, kad laisvomis dienomis užregistruota mažiau iškvietimų nei įprasta: vidutiniškai per parą jų būdavo apie 40, dabar – 35. Medikė mano, kad žmonės buvo atsargesni: pasiliko namuose arba rinkosi poilsį prie vandens.
Užregistruoti du saulės smūgio atvejai. Padaugėjo žmonių, į medikus besikreipiančių dėl sutrikusios kraujotakos.
Negalavimai dėl karščių dažniau kamuoja pagyvenusius žmones, bet tai, pasak L. Juškienės, „greitosios“ darbuotojams – įprastas reiškinys.

GERTI TIK VANDENĮ
Medikų teigimu, nuo karščio ypač reikia saugoti mažesnius nei 4 metų vaikus, vyresnio amžiaus, nutukusius ir ligotus žmones.
Vaikų ligų skyriaus vedėja Rita Lidžiūtė teigė, kad mažeikiškės mamos nelabai moka prižiūrėti savo mažamečių vaikų. Ištroškusiems vaikučiams duoda gerti įvairių limonadų, kitų vaisvandenių, kuriuose yra neaiškios kilmės saldiklių, neleidžiančių numalšinti troškulio. Gydytoja patarė ikimokyklinio amžiaus vaikams karštomis dienomis išgerti nuo vieno iki pustrečio litro gryno arba druskingo mineralinio vandens. Labiausiai tiktų „Vytautas“ ar „Birutė“.
Skysčių trūkumas gali sukelti mažamečių vaikų karščiavimą, įspėja medikė.
Ligoninėje ir priėmimo skyriuje daugėja dėl virusinių ar infekcinių ligų viduriuojančių, vemiančių mažųjų pacientų.
Neapsieita ir be skaudžios nelaimės: per šventes Ventoje nuskendo vaikas.
Tėvams gydytoja pataria atidžiau prižiūrėti savo atžalas, pasivaikščioti su mažamečiais išeiti tik anksti rytą ar vėlai vakare.
Saulė pavojingiausia nuo 11 iki 16 valandos, tad R. Lidžiūtė siūlė mamoms tuo metu elgtis kaip pietietėms – geriau pamiegoti namuose. Gydytoja piktinosi mažeikiškėmis, per kaitrą kūdikius vežiojančiomis vežimėliuose, kuriuose temperatūra – kaip šiltnamyje.
Per karščius ir suaugusieji turėtų daug gerti, tik ne alkoholinių ar kokių gėrimų, turinčių kofeino, cukraus, kurie išstumia iš organizmo skysčius. Taip pat nerekomenduojami labai šalti gėrimai, nes šaltis gali sukelti skrandžio spazmus.
Suaugusiesiems, labai prakaituojantiems žmonėms, dirbantiems sunkų fizinį darbą gydytoja pataria per dieną išgerti 3–5 litrus vandens.
Žmonėms, kuriems skysčių kiekį yra apribojęs šeimos gydytojas, kiek ir ko gerti, derėtų pasitarti su gydytoju.

BŪTI TEN, KUR VĖSIAU
Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius negalėjo pasakyti, kad padaugėjo nuo saulės kaitros nuskentėjusių pacientų. Anot direktoriaus, praėjusių švenčių dienomis pagausėjo tik įvairių buitinių traumų – įsipjovimų, nudegimų, išnirimo – atvejų. Tačiau karštos dienos tęsiasi, ir žmonės turėtų suvokti saulės bei karščio keliamus pavojus, vengti perkaitimo.
Perkaitus saulėje pirmiausia pakyla kūno temperatūra, oda tampa karšta ir sausa, neprakaituoja, padažnėja ir sustiprėja pulsas, vargina labai stiprus galvos skausmas ir svaigimas, pykinimas, sąmonės pritemimas. Vėliau žmogus gali ir visiškai prarasti sąmonę.
Pasireiškus minėtiems požymiams būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą, o kol ši atvyks, stengtis atvėsinti kūną – nukentėjusįjį paguldyti į pavėsį ar vėsią patalpą, purkšti drungnu vandeniu ar suvynioti į šlapią audinį.
Labai karštomis dienomis medikai pataria kūną vėsinti drungnu dušu, daugiau laiko praleisti vėsesnėse patalpose.
Jei labai karšta namuose, verčiau vykti į viešąsias vietas, kur įrengtos oro kondicionavimo sistemos. Mechaniniai ventiliatoriai efektyviai vėsina tik tuomet, jei oro temperatūra ne aukštesnė kaip 32 laipsniai.
Per karščius reikėtų riboti fizinį aktyvumą ir niekada nieko – nei gyvūnų, nei žmonių – nepalikti uždarame automobilyje. Einant į lauką visiems patariama dėvėti galvos apdangalą, rengtis tik natūralios medžiagos drabužiais.

KRITO JAUTIS
Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra sakė, kad keletas skundų juos pasiekė dar prieš karščius, kai pardavėjos per neapsižiūrėjimą pardavinėjo nekokybiškus maisto produktus.
Viršininkas sakė, kad artimiausiomis dienomis ketinama lankytis „balkoninėse“ parduotuvėse, kuriose įtarimą kelia patalpų temperatūra. Ji prekybos taškuose neturėtų viršyti 22 laipsnių šilumos.
Z. Stmbras teigė, kad su „Maximos“ parduotuvės darbuotojais tarėsi dėl vietoje gaminamų produktų – grilyje kepamų patiekalų, konditerijos gaminių gamybos apribojimų.
Rūpestį kelia ir kaime netinkamai prižiūrimi gyvuliai. Iš Pikelių buvo gautas signalas, jog šeimininkas laukuose nepagirdo ir neperkėlinėja gyvulių. Jau yra ir tokio apsileidimo pasekmės: krito šiam žmogui priklausantis jautis.

„ŠLUOJA“ PARDUOTUVES
Gindamiesi nuo karščių mažeikiškiai perka alų, nealkoholinius gėrimus ir ledus. Daugelyje parduotuvių pastebimas šių prekių asortimento trūkumas.
UAB „Ingman ledai“ pardavimų direktorė Rita Šlaustienė teigė, kad bendrovė ledų turi sukaupusi pakankamai, gamyba ir dabar nesustoja, tik kiek sunkiau ledus pristatyti į prekybą: iškart visur suspėti neįmanoma.
Kad ledai – viena iš paklausiausių šiomis dienomis prekių, patvirtino ir „VP Market“ atstovė spaudai Viktorija Jokubauskaitė–Juodišienė. Pasak jos, klientai nuo lentynų šluoja viską, kas tinka atsigaivinti vasarą: vaisvandenius, mineralinį ir paprastą vandenį, girą, alų, sidrą, o per šventes – ir stipriuosius gėrimus.
Prieš šventes išpirkta labai daug pusgaminių. Ypač populiarūs šašlykai, grilio dešrelės. Turi paklausą ir vaisiai bei daržovės, laisvalaikio prekės: plaukmenys, įvairios krosnelės, turistinės kėdutės – visa, kas reikalinga poilsiui gamtoje.
Anot atstovės spaudai, tiekėjai stengiasi dirbti taip, kad klientams nieko netrūktų.
Dar viena šiuo metu ieškomiausia prekė – oro ventiliatoriai. Jų prekybininkai jau pritrūko ne tik Mažeikiuose, bet ir visoje Lietuvoje.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Karštas vasaros dienas mažeikiškiai labiau linkę leisti prie vandens.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content