Nuo ligonių agresijos gali apginti tik teismas

Psichikos negalią turintiems žmonėms kartais padėti negali net medikai. Ypač tada, kai tokie pacientai elgiasi agresyviai, atsisako gydytis ir nieko prie savęs neprisileidžia.
Rajone tokių – vienas kitas, bet su jais turi problemų tiek medikai, tiek socialiniai darbuotojai, tiek policijos pareigūnai. Priverstinį gydymą taikyti galima tik teismo sprendimu.
Kaip tokiems žmonėms padėti, išeities kol kas nerandama.

TRIUKŠMAUJA KAIMYNĖ
Į redakciją kreipėsi Naftininkų gatvės 70ojo namo vienos laiptinės gyventojai. Jie teigia, kad antrame aukšte gyvenanti psichinę negalią turinti moteris nuolat trikdo jų ramybę, triukšmaudama tiek dienomis, tiek naktimis, laiptinėje užsipuola kaimynus, išplūsta juos necenzūriniais žodžiais, kartą užpuolė mažametį vaiką, buvę net grasinimų susprogdinti namą.
Pasikalbėti gražiuoju kaimynams nesiseka, nes moteris nieko į butą neįsileidžia.
Gyventojai dėl to raštu kreipėsi į policiją, Psichikos sveikatos centrą, bet pagalbos kol kas nesulaukia.

POLICIJA TIK TALKINA
Mažeikių policijos komisariato viešosios tvarkos skyriaus prevencinio poskyrio viršininkas Talidas Ostrauskas sako, kad tokių atvejų rajone yra ir daugiau, bet raštiškų kaimynų skundų dėl to policija gauna retai – maždaug po tris per metus. Viršininkas mano, kad visuomenės ramybę drumsčiančiais žmonėmis pirmiausia turi susidomėti gydytojai. Policijos pareigūnai, pasak T. Ostrausko, įsisiautėjusį, pavojų keliantį žmogų gali tik padėti sutramdyti, o paveikti jį psichologiškai, pritaikyti reikiamą gydomąjį poveikį gali tik medikai.
„Policijos pareigūnai dažnai talkina medikams, kai reikia psichikos sutrikimų turintį žmogų palydėti į Švėkšnos ar kitą gydymo įstaigą. Tai būna beveik kiekvieną savaitę. Jei medikai dėl savo paciento elgesio turi problemų, mums paskambina, ir mes visada padedame“, – teigė poskyrio viršininkas.

PRAŠO KAIMYNŲ PAGALBOS
Visai kas kita, jei psichinę negalią turintis žmogus nei gydytojų, nei policijos pareigūnų neįsileidžia.
„Nei mes, nei policija laužti durų negalime. Nors ir žinome situaciją, kontroliuojame savo pacientus, bet negalėdami pas juos patekti, nieko padaryti negalime. Mūsų rankos surištos, kadangi negalima pažeisti žmogaus teisių“, – sakė Mažeikių psichikos sveikatos centro gydytoja Adelė Čekanauskienė.
Pasak jos, agresyvių pacientų šiuo metu rajone yra keturi, vienas jų dabar gydomas priverstinai. Specialioje įskaitoje, į kurią įtraukiami teisti psichikos negalią turintys žmonės, yra dešimt. Bet šiuo metu, gydytojos teigimu, su jais problemų nėra.
Jei psichikos ligonis nieko neįsileidžia, medikai prašo aplinkinių pagalbos. „Tik kaimynai gali pamatyti, kada toks žmogus išeina iš namų, kur eina, ir pranešti mums. Mes juk prie durų nuolat nestovėsime“, – komentavo situaciją gydytoja.
Grįžusį iš gydymo įstaigos pacientą gydytoja sako susirandanti, stengiantis bendrauti su juo, tęsti gydymą, bet pasitaiko atvejų, kad toks ligonis būna nusiteikęs prieš bet kokį gydymą, nieko neįsileidžia, ir tada medikai yra bejėgiai. Kaip šią problemą išspręsti – kol kas neaišku.

SPRENDŽIA TEISMAS
Kaip tokiu atveju padėti medikams, neatsakė ir Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė. Ji teigė, kad rajone nėra priimami kokie atskiri norminiai aktai ir pacitavo LR psichikos sveikatos priežiūros įstatymą, kuriame teigiama, jog jei žmogus yra agresyvus ir gali padaryti žalos aplinkiniams ir sau, jis turi būti gydomas priverstinai. Bet tam reikalingas teismo sprendimas.
Gydytoja paaiškino, kad į teismą dėl žmogaus, nesuprantančio savo veiksmų ir nesikreipiančio į gydytoją, gali kreiptis jo globėjas arba tas žmogus, kuriam kyla grėsmė. Teismui išvadas apie psichikos ligonio būklę ir motyvus, kodėl reikalingas priverstinis gydymas, turi pateikti gydytojas psichiatras.
Savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Gagienė sakė, kad su psichikos negalią turinčiais žmonėmis susiduria gana dažnai, bet jų darbuotojoms kumščiu šie žmonės negrūmoja.
„Mūsų darbuotojai dažnai juos lanko namuose, rūpinasi jų socialiniais reikalais: nuperka vaistų, tvarko dokumentus ir panašiai. Jeigu gauname pranešimą, galime jiems įstiklinti langus, padėti kaip nors kitaip. Kad tokie pacientai neįsileistų – labai retas atvejis. Su tuo gal dažniau susiduria psichikos sveikatos centro darbuotojai, besirūpinantys jų sveikata“, – kalbėjo pašnekovė.

STATISTIKOS NĖRA
Kiek per metus iš mūsų rajono priverstinai gydyti išvežama psichikos sutrikimų turinčių pacientų, Mažeikių psichikos sveikatos centro direktorė Jolanta Akavickienė sakė nežinanti. Ji teigė, kad agresyvių ligonių yra daug, bet atskira statistika nevedama.
„Kiekviena liga – tiek protinis atsilikimas, tiek depresija, tiek šizofrenija, gali sukelti psichozę“, – sakė direktorė.
Pasak J. Akavickienės, nors vengiantiems gydymo psichikos ligoniams skiriami ilgiau stabilią būseną užtikrinantys vaistai, slaugos darbuotojai prie durų įkalbinėja įsileisti, būna, kad toks ligonis paimamas tiesiog gatvėje.
„Būna situacijų, kad iš tikrųjų pacientą išvežti yra sudėtinga. Juos gina įstatymai, jie patys turi įvairiausių argumentų, į kuriuos mes turime atsižvelgti. Ir tik tada, kai kas nors atsitinka, viskas kariama ant psichiatrų“, – teigė J. Akavickienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto