Nuo šeštadienio gyvensime be galimybių paso

Nuotr. iš SAM archyvo

Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui – nuo šeštadienio stabdomas galimybių pasas, nebelieka ir prievolės periodiškai testuotis tam tikrų sričių darbuotojams.
Tačiau verslui įsigalios papildomi reikalavimai dėl srautų reguliavimo ir saugumo sąlygų.

Padėjo valdyti pandemiją

Vyriausybės posėdyje svarstant pakeitimus akcentuota, kad jie priimti atsižvelgiant į šiuo metu esančią epidemiologinę situaciją bei į pasaulyje, Europoje ir Lietuvoje plintančią naują omikron atmainą, kuriai būdingas didesnis užkrečiamumas. Virusui perduoti užtenka ir trumpesnio laiko, ir mažesnio jo kiekio, juo lengvai užsikrečia visi asmenys, tarp jų – ir skiepyti.
„Pandemija nesibaigė, tiesiog pastarąsias savaites darome tolimesnių veiksmų korekcijas pagal tai, kaip elgiasi omikron atmaina“, – teigė Vyriausybės posėdyje pakeitimus pristatęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Jis pridūrė, kad galimybių pasas nėra naikinamas. Priklausomai nuo epidemiologinės situacijos ir esant poreikiui, vėl būtų svarstoma apie šio dokumento grąžinimą ir taikymą.
Nors galimybių pasas visuomenėje sulaukė ir neigiamo vertinimo, ministras įsitikinęs jo nauda: šis dokumentas padėjo išlaikyti socialinį, ekonominį gyvenimą, sulėtino viruso plitimą, paspartino skiepijimąsi, sudarė saugesnes sąlygas veikti verslo objektams, kt.

Atsisakoma periodinio testavimo

Vyriausybė pritarė ir Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui dėl vienkartinio ir periodinio profilaktinio testavimo. A. Dulkio aiškinimu, ir šį sprendimą lėmė tai, kad sparčiai plintant omikron atmainai rizika užsikrėsti galima tiek neskiepytiems, tiek skiepytiems ar persirgusiems asmenims, todėl nebetikslinga išskirti atskiras veiklos grupes, kuriose būtų taikomas vienkartinis ir periodinis testavimas.
Sveikatos priežiūros įstaigų, slaugos ir globos įstaigų, ugdymo įstaigų darbuotojų, gyvybiškai
svarbias valstybės funkcijas vykdančių darbuotojų papildomas testavimas ar testavimas po turėto
sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) reglamentuojamas sveikatos apsaugos ministro įsakymais ar valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais.
Šiuo metu tą taip pat privaloma daryti švietimo paslaugas teikiantiems, vaistinių, viešojo maitinimo, viešojo transporto, gamybos, viešojo maitinimo ir kitų sektorių darbuotojams. Testavimas būtinas tiems darbuotojams, kurie neturi imuniteto arba praėjus septyniems mėnesiams po visos vakcinacijos nėra gavę sustiprinančiosios skiepo dozės.

Mažinami srautai

Vyriausybės posėdyje pabrėžta: kadangi šiuo metu epidemiologinė situacija yra nepalanki, stebimas sergamumo rodiklių kilimas, atsisakius galimybių paso svarbiausiomis priemonėmis tampa gyventojų sąmoningumas ir asmeninio apsisaugojimo priemonės – respiratorių, kaukių dėvėjimas, kontaktų ribojimas, ypač jaučiant simptomus ar turėjus sąlytį, ir kitos. Todėl pritarta siūlymui parduotuvėms, turgavietėms ir kitoms prekybos vietoms, esančioms uždaroje erdvėje, nustatyti reikalavimą užtikrinti 15 kv. metrų prekybos plotą vienam lankytojui arba vienu metu aptarnauti ne daugiau kaip vieną asmenį.
Ministras A. Dulkys paaiškino, kad toks ploto reikalavimas nustatytas, atsižvelgiant į taikytą praktiką iki galimybių paso įvedimo bei atsižvelgiant į 2 metrų saugaus atstumo laikymąsi nuo kitų asmenų tose vietose, kuriose susidaro dideli lankytojų srautai.
Kontaktiniu būdu teikiamas paslaugas, ūkinę veiklą, prekybą, komercinius ir nekomercinius kultūros, pramogų, sporto renginius, šventes, muges, festivalius ar kitus žmonių susibūrimus viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku bus leidžiama vykdyti tik užtikrinant visus valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo numatytus reikalavimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto