Redaktoriaus skiltis: Patamsiuose – be ap(švietimo)

Audronė MALŪKIENĖ

Švietimo ir mokslo ministerijoje praėjusią savaitę gerokai padaugėjo lankytojų. Kai kurie jų – neįprasti, į ministeriją patekę ne pro paradines duris, o pro langus.
Mokytojai, tokiu būdu šturmuojantys ministerijos prieigas, vieniems pasirodė esą dienos didvyriai, kitiems – pedagoginės etikos normų „pažeidėjai“, treti tai įvertino kaip kraštutinę desperaciją ar norą atkreipti dėmesį ir uždirbti taškų švietimo sistemos problemų reklamai.
Kad ir kaip ten būtų iš tikrųjų, nuo praėjusio trečiadienio Jugitos Petrauskienės vadovaujamoje ministerijoje apsigyveno trys dešimtys pedagogų, o dar apie pusantro tūkstančio šalies mokytojų dėl streiko nedirba jau ketvirtą savaitę.
Vakar Vyriausybės vadovas paskelbė keičiantis tris ministrus, tarp jų – švietimo ir mokslo ministrę J. Petrauskienę. Premjero sprendimą patvirtino ir Prezidentė.
Pati švietimo ir mokslo ministrė neabejoja, kad ėmėsi tokių darbų, kurie buvo reikalingi švietimo ir mokslo sistemai.
„Pradėtos reformos išjudino labai daug interesų ir manau, kad tai yra pagrindinė priežastis bandymo stabdyti reformas, pokyčius švietimo sistemoje, kurie Lietuvai buvo rekomenduojami antrą dešimtmetį“, – taip ministrė vakar kalbėjo portalui LRT.lt
Kartu su švietimo ir mokslo ministre savo postus palieka kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson ir aplinkos ministras Kęstutis Navickas.
Seimo opozicija vakar prakalbo, kad Premjeras pašalino iš Vyriausybės ne pačius „prasčiausius“ ministrus, šalia postą paliekančios švietimo ir mokslo ministrės turėjo žengti socialinės ir darbo apsaugos ministras Linas Kukuraitis bei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Liberalų sąjūdžio vadovas Premjero sprendimą laiko žaidimu, siekiu susirinkti sau pakankamai taškų prezidento rinkimams – jei pačiam tektų pasitraukti iš posto, tapus neišvengiamų aplinkybių auka.
Eugenijus Gentvilas priminė: pagal įstatymus, pasikeitus daugiau negu pusei Vyriausybės ministrų, jai tektų iš naujo pasitikrinti pasitikėjimą Seime. S. Skvernelio vyriausybei iki šios situacijos lieka tik vienas žingsnis, arba, kitaip tariant, vienas ministras.
„Lieka vienas ministriukas – labai didelė pagunda ir opozicijai, ir prezidentei nukirsti jį. Tada reformatorius premjeras taptų auka“, – E. Gentvilą cituoja tas pats LRT.lt
Kol parlamentarai skaičiuoja vyriausybės vadovo ėjimus ir planuoja savuosius, švietimiečių profsąjungos ginčijasi. Kaip pastebi apžvalgininkai, kol kas jos sutarė rik vienu klausimu – kad J. Petrauskienė – nepageidaujama ministrės poste.
Vakar Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas kalbėjo apie tai, kad pedagogų streikas gali užsitęsti ir iki Kūčių – jei derybos su Vyriausybe nevyks ir nebus atsižvelgta į profsąjungos reikalavimus. Anot šios profesinės sąjungos lyderio, streikas kilo dėl siekio keisti neskaidrią, neteisingą ir neaiškią darbo apmokėjimo sistemą.
Kitos švietimiečių profsąjungos – Lietuvos švietimo profesinės sąjungos vadovas Audrius Jurgelevičius deklaruoja, kad į Vyriausybę atėjęs naujas švietimo ir mokslo ministras „turėtų
tęsti pradėtus darbus, atsižvelgiant į tuos sutarimus, kurie buvo pasiekti“.
Apie „kolegas“ iš kitos profsąjungos A. Jurgelevičius pasakė: „Pastarųjų dienų įvykiai sukėlė abejones, ar aš suprantu, ko nori streikuojantieji, jų vadovas. Todėl vieną iš prielaidų darau, kad jiems patiems neaišku, ko jie nori.“
Taigi taip. Kokią išvadą iš viso to galėtų pasidaryti eilinis pedagogas, kuris rudeniniame ŠMM „meduje“ rado ne vieną šaukštą deguto? Nežinau, ar etiška kištis, bet man, švietimo ir politikos reikalų diletantei, kyla abejonių, kad kovos vyksta būtent dėl to, apie ką taip garsiai kalbama. O jei dėl kitko? Ir visiems jiems giliai nesvarbu, kas bus su mokytojais bei mokinukais?
Kad suprastum, kur šuo pakastas, gali prireikti ne mažos žvakutės, o didelių ir galingų prožektorių. Bet iš kur jų gauti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto