Redaktoriaus skiltis: Vakuumas ir pelnas

Audronė MALŪKIENĖ

Kaip ir žadėjau praėjusį antradienį, toliau pasakoju apie gamintojų ir vartotojų santykius.
Jau senokai vienoje firminėje parduotuvėje perku kepenėlių vyniotinį. Dažniausiai toje prekybos vietoje mane domina tik ši prekė, tad turiu galimybę įsiminti, palyginti ir įvertinti kai kuriuos pokyčius.
Apie kainą nekalbėsime, maisto prekių kainų viražai, o, jei tiksliau, stabilus jų skrydis aukštyn, nieko nebestebina. Kita vertus, jei yra paklausa, žmonės, atsakingi už pasiūlą, tuo būtinai pasinaudos, kitaip jie nebūtų verslininkai.
Kalbėsiu apie kitus dalykus. Apie apgavystę.
Į vieną gal ir menką detalę – kaip gamintojas pakuoja mano pamėgto vyniotinio gabalėlį – atkreipiau dėmesį dar pernai. Vakuuminėje pakuotėje parduodama maisto prekė įgijo papildomų „savybių“, kurių neprašiau ir nenorėjau, bet už jas teko sumokėti.
Nutariau atlikti nedidelį tyrimą. Kovo 8-ąją nusipirkau gabalėlį vyniotinio. Namuose pasiėmiau elektronines maisto svarstykles, metrą ir gerai ištyrinėjau pirkinį.
Štai rezultatas. Parduotuvės čekis liudija: pirkau 0,368 kg vyniotinio, kurio kaina 4,34 euro. Man pritaikyta 0,44 euro nuolaida. Sumokėjau 1,16 euro.
Neišpakuota prekė svėrė 377 g. Galima būtų sakyti, kad kažkiek svorio pakuotei buvo numatyta. Bet ne tiek, kiek sumokėjau. Pats vyniotinis (be pakuotės) svėrė 340 g. Mano nenaudai – 28 g pirkinio.
Iš kur toks skirtumas? Be vakuuminės pakuotės vyniotinio gabalėlis dar buvo suvyniotas į du celofano lapus. Išskleidžiau ir išmatavau. Vieno jų ilgis – 40 cm, plotis 25 cm, kito ilgis 55 cm, plotis 17 cm. Man tikrai nereikalinga „vyniojamoji“ priemonė, į kurią galima būtų supakuoti dvi nedideles gėlių puokštes (jei celofanas būtų nekeptas).
Gal daugiau ten nebeiti? Bet tyrimas yra tyrimas. Bandykime dar kartą.
Kovo 16 d. nusipirkau dviejų skirtingų vyniotinių gabalėlius. Vienas – tradicinis, kepeninis, tik be nuolaidos (4,34 euro už kg), kitas – vištienos su slyvomis (šito kilogramas kainuoja 5,99 euro).
Namuose vėl svėriau. Štai rezultatai.
Kepenėlių vyniotinis. Ant pakuotės parašytas gaminio svoris – 0,410 kg. Išpakuoto gabalėlio svoris ant mano svarstyklių buvo 374 gramai. Taigi, be reikalo mokėjau už 36 g pakuotės.
Vištienos vyniotinis su slyvomis. Ant vakuuminės pakuotės buvo parašyta, kad ši maisto prekė sveria 0,380 kg. Išpakavus ir nuvyniojus papildomus apvalkalus, gabalėlis jau svėrė 343 g, o tai, į ką jis buvo suvyniotas, – 33 g. Man tenkantis minusas – 37 g. (Ar pastebėjote, kad šį kartą gamintojas net nepabandė skirti kelių gramų pakuotei?).
Taigi, suskaičiuokime, kiek sutaupė gamintojas ir prekiautojas, vietoj mėsos gaminių pardavęs man nemažą pakuotės kiekį. Nei daug, nei mažai – 101 gramą. Nuo 1,158 kg (tiek mėsos gaminių per tris kartus aš, atseit, nusipirkau), tai sudaro beveik dešimtadalį bendro svorio.
Mano praradimai ne tokie jau ir dideli – už nieką sumokėjau 46 euro centus.
Bet galima matematines užduotis lukštenti ir toliau, pavyzdžiui, suskaičiuoti, kiek gamintojas „sutaupo“, pardavęs 100 kilogramų produktų. Arba toną. Arba 10 tonų.
Tokia matematika. Kaip kažkada sakė vienas pradedančiųjų verslo mokytojas: dėk centą prie cento ir turėsi dolerį. Ir fizika: kai kas suvokė, kad vakuumas gali būti labai naudingas.
O kad nemanytumėte, jog mano svarstyklės rodo kažkokias nesąmones, pridedu kelias nuotraukas.

P. S. Mano patarimas – pirkite vidurinius vyniotinių gabalus, nuostolis bus mažesnis.

Taip atrodo neišpakuotas kepenėlių vyniotinio gabalas. Degtukų dėžutė – kad būtų galima palyginti dydžius.

 

Tas pats gabalas su paskleista pakuote.

 

Trijų pirkinių pakuotės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto