NVSC: ką svarbu žinoti prieš einant į baseiną?

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Šaltuoju metų laikotarpiu norėdamas pasidžiaugti vandens malonumais dažnas renkasi pramogas baseinuose.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, į ką reikėtų atkreipti dėmesį žmonėms, nusprendusiems pasinaudoti baseino paslaugomis.

Svarbu išsiaiškinti taisykles

Skirtinguose baseinuose gali būti nustatytos skirtingos vidaus tvarkos ir saugaus elgesio taisyklės. Todėl, atvykus į bet kurį baseiną, pirmiausia būtina su jomis susipažinti, kad žinotume, kaip tinkamai naudotis jame esančiu inventoriumi ir įranga ir nekelti rizikos savo ir kitų lankytojų sveikatai.

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyriaus vyriausioji specialistė Gražina Stonkienė primena: baseino vidaus tvarkos taisyklės turi būti pateiktos lankytojams gerai matomoje vietoje. Tačiau to neužtenka.

„Svarbiausia, kad taisyklių būtų laikomasi, o tai jau kiekvieno lankytojo pareiga. Todėl būkime atsakingi, susipažinkime su taisyklėmis ir jų laikykimės, nekelkime pavojaus savo ir aplinkinių saugumui bei sveikatai baseine, o pastebėję netinkamą elgesį, būtinai sudrausminkime arba praneškime apie tai paslaugų teikėjui“, – ragino G. Stonkienė.

Pasidomėkite vandens kokybe

Vieni iš svarbiausių baseinams keliamų reikalavimų yra reikalavimai vandeniui – vandens kokybė turi atitikti higienos normoje nustatytas reikšmes, o baseinų paslaugų teikėjai (nustatytu dažnumu) turi atlikti laboratorinius baseino vandens kokybės tyrimus. Jeigu vandens kokybė neatitinka reikalavimų – būtina nustatyti priežastis ir imtis priemonių.

„Kadangi baseinu naudojasi daug žmonių, baseino vanduo turi būti periodiškai dezinfekuojamas, kitaip rizikuotume plaukioti pilname bakterijų ir kitų mikroorganizmų vandenyje. Tad natūralu, jeigu baseine jaučiame chloro kvapą, tai reiškia, kad baseinas dezinfekuojamas chloro turinčiomis priemonėmis, kurio kiekis vandenyje po dezinfekcijos turi atitikti nustatytus reikalavimus. Yra ir kitų baseinų vandens dezinfekcijos būdų, tad jeigu nejaučiame chloro kvapo, dar nereiškia, kad vanduo nedezinfekuojamas“, – paaiškino NVSC atstovė.

Visi vandens valymo darbai ir kitos kenksmingumo šalinimo priemonės turi būti atliekamos, kai baseine nėra lankytojų.

Baseino vandens temperatūra skirtinguose baseinuose, pasak NVSC atstovės, gali skirtis. Yra nustatytos nemažos vandens temperatūros ribos, kurias turi atitikti baseinų vanduo, t. y. 25–32 °C, todėl baseiną galima rinktis pagal savo norą ir poreikį – šiltesnį arba šaltesnį. Karšto vandens baseinų vandens temperatūra gali būti nuo 36 °C iki 40 °C, o baseinų, skirtų atsivėsinti, – ne didesnė nei 20 °C.

Patalpoje, kurioje įrengtas baseinas, oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 26 °C ir ne aukštesnė kaip 32 °C.

Informacija apie baseino vandens ir patalpos temperatūrą baseine turi būti skelbiama viešai. 

Patalpų ir įrangos saugumas

Kad baseinų lankytojai galėtų saugiai mėgautis vandens procedūromis, paslaugų teikėjai turi nuolat rūpintis patalpų ir įrangos saugumu.

Baseine esančios angos, į kurias gali būti įtrauktas paslaugų vartotojas ar jo kūno dalys, turi būti uždengtos apsauginėmis grotelėmis ar kitais apsauginiais įtaisais. Grotelių tarpai turi būti ne didesni nei 0,8 cm.

Baseinuose turi būti ryškiai pažymėtos baseinų vietos, kur gylis didesnis nei 1 m. Prie baseino turi būti įspėjamieji ženklai, draudžiantys šokinėti į vandenį tose baseino vietose, kur baseino gylis mažesnis nei 1,8 m. Tad, pastebėję tokius ženklus, turime atsakingai jų laikytis. Gelbėjimo įranga visada turi būti lankytojams gerai matomoje vietoje. 

NVSC specialistai atkreipė dėmesį, kad nuo nematomų pavojų – kenksmingų mikroorganizmų – apsaugo nuolatinis valymas ir dezinfekcija.

Pagal nustatytus reikalavimus, duše, prausykloje, tualete esantys įrenginiai turi būti dezinfekuojami kasdien, baseino dugnas – valomas ne rečiau kaip du kartus per savaitę, o sienos – ne rečiau kaip kartą per dvi savaites.

Jei pastebėjote, kad Jūsų lankomame baseine galimai nesilaikoma reikalavimų, kreipkitės į paslaugos teikėją, o jeigu nesulaukiate tinkamos reakcijos, galite pranešti apie tai NVSC atitinkamam departamentui ar jo skyriui (https://nvsc.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/asmenu-aptarnavimas).

Parengta pagal NVSC inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto