
Liepą pradėjo veikti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis – pagalba smurtą artimoje aplinkoje patiriančiam ar patyrusiam asmeniui.
Lietuvoje akredituota 20 organizacijų, galinčių teikti specializuotą kompleksinę pagalbą smurto aukoms, Mažeikių rajono gyventojai nukreipiami į Telšius – ten veikia Krizių ir specializuotos kompleksinės pagalbos centras.
Policijos statistika rodo, kad per pirmas tris savaites mūsų rajone smurto orderių paskirta daugiau nei dvi dešimtys. Tiesa, jų galiojimo laikas – 15 dienų.
Pastebėta, kad, atsiradus orderiams, padaugėjo pranešimų apie artimoje aplinkoje patiriamą smurtą.
Skiria policijos pareigūnai
Įsigaliojus apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiui, pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo yra įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena kartu su smurto pavojų patiriančiu asmeniu, nesilankyti šio asmens gyvenamojoje vietoje, nesiartinti prie jo ir kartu su juo gyvenančių asmenų.
Už šio orderio pažeidimus numatyta administracinė atsakomybė ir baudos.
Orderį 15 dienų laikotarpiui skiria policijos pareigūnas, kai, gavus pranešimą apie galimą smurtą artimoje aplinkoje ir atlikus pavojaus rizikos vertinimą, yra nustatoma smurto artimoje aplinkoje pavojaus rizika.
Viliasi, kad situacija pagerės
Tikimasi, kad Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pataisos užtikrins nukentėjusių žmonių apsaugą, užkardys nusikaltimus žmogaus gyvybei ir sveikatai, pagerins kriminogeninę situaciją šalyje, padidins visuomenės nepakantumą smurtui.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė komentavo: „Smurtas, deja, vis dar neretas reiškinys artimoje aplinkoje, o pareigūnams kartais trūksta įrankių apsaugoti nukentėjusiuosius, kai ikiteisminis tyrimas nepradedamas. Apsaugos nuo smurto orderis nukreiptas į greitą nukentėjusiųjų apsaugą, kai smurtautojas eliminuojamas iš aukų aplinkos. Tikiu, jog ne tik nukentėję, bet ir vis dar kenčiantys nuo smurto artimoje aplinkoje asmenys išdrįs nebetylėti, pasitikės institucijomis bei pareigūnais ir galiausiai kreipsis pagalbos.“
Ministrė priminė, kad prieš 5 metus buvo imtasi vaiko teisių apsaugos reformos. Jos rezultatai: sulaukiama vis daugiau pranešimų, visuomenė tampa nepakanti vaikų nepriežiūrai ar smurtui.
„Neabejoju, kad smurto orderis sukurs greitą ir efektyvią pagalbą pradiniame smurto ar bauginimo etape“, – sakė M. Navickienė.
Šiuo metu šalyje veikia 20 specializuotos kompleksinės pagalbos centrų, galinčių teikti vienodos kokybės profesionalią pagalbą nukentėjusiesiems nuo smurto.
Mažeikių rajono gyventojai yra nukreipiami į VšĮ Telšių krizių centro Specializuotos kompleksinės pagalbos centrą.
Statistika rodo ne viską
Specialistai teigia, kad smurtas artimoje aplinkoje tebėra paslėptas reiškinys, tiksliems jo mastams nustatyti trūksta duomenų.
Viešosios nuomonės tyrimo duomenimis, 60 proc. asmenų, patyrusių smurtą artimoje aplinkoje, pagalbos nesikreipė (80 proc. vyrų ir 54 proc. moterų).
Dažniausiai oficialiai fiksuojamas fizinis smurtas, o psichologinio, ekonominio ir seksualinio smurto atvejų beveik neregistruota arba apie juos nepranešama.
Dažniausiai nuo smurto artimoje aplinkoje nukenčia 30–59 m. amžiaus moterys.
Savivaldybėse – prevencijos komisijos

Siekdamos išsiaiškinti, koks smurto artimoje aplinkoje lygis, bei imtis reikiamų priemonių, kad būtų užkardytos tokios nusikalstamos veikos, savivaldybėse darbą pradėjo smurto artimoje aplinkoje prevencijos komisijos.
Praėjusią savaitę mūsų savivaldybėje įvyko pirmasis tokios komisijos posėdis.
Savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyrius pranešė, kad pirmojo posėdžio metu buvo išrinkti komisijos vadovai, pristatyta Telšių krizių centro Specializuotos kompleksinės pagalbos centro veikla, aptartos naujos prevencinės apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje priemonės.
Išrinkti vadovai
Smurto artimoje aplinkoje prevencijos komisijos posėdyje, kurį vedė Savivaldybės merė Rūta Matulaitienė, komisijos pirmininku buvo išrinktas Aistis Jankūnas, Savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius, jo pavaduotoja – Lilia Baltutienė, Mažeikių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos „Gyvenimo spalvos“ vadovė.
Telšių krizių centro atstovė Dalia Pušinaitė informavo, kokia specializuota pagalba teikiama nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims iš Telšių, Mažeikių, Plungės, Rietavo savivaldybių. Ši kompleksinė pagalba yra nemokama ir konfidenciali.
Posėdžio metu buvo aptarta ir naujoji prevencinė apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje priemonė – smurto orderis, diskutuota apie jo taikymą, su procedūromis susijusius neaiškumus ir kt. aspektus.
Smurtauja ir vyrai, ir moterys
A. Jankūnas „Santarvei“ sakė, kad komisija planuoja rinktis kas ketvirtį.
„Posėdžių metu bus vertinama situacija dėl smurto artimoje aplinkoje mūsų savivaldybėje, išklausysime įvairių atsakingų organizacijų ir institucijų turimą informaciją, svarstysime, kokių veiksmų komisija gali imtis, kad situacija ne blogėtų, o gerėtų“, – kalbėjo A. Jankūnas.
Jis sakė tikintis, kad naujoji priemonė prieš smurtą duos apčiuopiamų rezultatų.
„Tiesa, kol kas dar anksti kalbėti, tik laikas parodys, kiek orderis veiksmingas. Tikiuosi, kad orderis padės šeimoje smurtą sumažinti ir veiks kaip prevencinė priemonė. Gal smurtautojus atgrasys galimas iškeldinimas, jis galioja ir būsto savininkui“, – sakė A. Jankūnas.
Komisijos vadovas priminė: negalima suabsoliutinti, kad smurtauja tik vyrai, nes pasitaiko įvairių situacijų. Neretai smurtautojomis tampa ir moterys.
„Nepamirškime, kad smurtas yra ne tik fizinis, bet ir psichologinis. Psichologinį smurtą pasitelkti geba visi – tiek vyrai, tiek moterys“, – pastebėjo A. Jankūnas.
Suteikiama kvalifikuota pagalba
Telšių krizių centro Specializuotos kompleksinės pagalbos centro koordinatorė D. Pušinaitė „Santarvei“ sakė, kad į jų centrą mažeikiškės atvyksta ne tik gauti tiesioginės pagalbos, bet ir psichologo konsultacijai.
„Dažniausiai kreipiamasi dėl psichologo konsultacijų. Į mus galima kreiptis ne tik įvykus incidentui, kai įsikiša policija ar kitos institucijos. Galima kreiptis savo iniciatyva ir dėl įvairių kritinių situacijų – skyrybų, netekčių ar savižudybių… Tik kreipiantis savarankiškai už paslaugas jau tenka susimokėti“, – kalbėjo D. Pušinaitė.
Pasak koordinatorės, didžiajai daliai asmenų pagalba suteikiama telefonu.
„Psichologinę pagalbą žmogus taip pat gali gauti telefonu. Gavę pranešimus apie galimą smurtą, mes susisiekiame su nukentėjusiuoju, tačiau jis gali atsisakyti šios pagalbos“, – informavo D. Pušinaitė.
Smurto apimtis išaugo
Įsigaliojus orderio paskyrimo tvarkai, Telšių krizių centro Specializuotos kompleksinės pagalbos centras gauna visus pranešimus apie smurtą artimoje aplinkoje – kaip ir Mažeikių rajono policijos komisariatas. Anksčiau to nebūdavo – krizių centrą pasiekdavo tik tie pranešimai, kurių pagrindu policija pradėjo ikiteisminius tyrimus.
D. Pušinaitė informavo: nuo liepos 1-osios iki 20 d. centrui buvo pranešta apie 18 paskirtų orderių, pradėtų 13 ikiteisminių tyrimų ir apie 9 nepaskirtus orderius (kai nepasitvirtino pranešimas apie smurtą artimoje aplinkoje). Vienas žmogus į Telšių krizių centro Specializuotos kompleksinės pagalbos centrą kreipėsi savarankiškai, dar apie vieną asmenį informavo kita institucija – Vaikų teisių apsaugos tarnyba.
Palyginimui D. Pušinaitė pateikė praėjusių metų to laikotarpio duomenis: „Tuomet buvo gauti tik penki pranešimai apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl smurto artimoje aplinkoje ir du asmenys kreipėsi savarankiškai. Skaičių skirtumas didžiulis. Todėl galima teigti, kad pranešimų kiekis susijęs su nauja tvarka, orderio paskyrimu smurtautojui. Nukentėjusieji žino, kad paskyrus orderį bent dvi savaites bus ramybė, jie turės galimybę apgalvoti, kaip elgtis toliau. Iš pranešimų matyti, kad dažniausiai nukenčia moterys.“
Ne visada sureaguoja
Užfiksavus smurtą artimoje aplinkoje, gana dažnai yra pradedami ikiteisminiai tyrimai.
Mažeikių rajone dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo kiekvieną mėnesį vidutiniškai pradedama apie 10 ikiteisminių tyrimų.
Liepą jų buvo pradėta gerokai daugiau.
Mažeikių rajono policijos komisariato reagavimo skyriaus viršininkas Donatas Petrulevičius „Santarvei“ sakė, kad ne visada smurtautajai į policijos pareigūnų paskirtą orderį sureaguoja tinkamai. Dalis jų reikalavimų nepaiso – išvykus policijos pareigūnams sugrįžta atgal.
„Jau pasitaikė atvejų, kai orderius teko skirti pakartotinai. Jų skaičius nėra ribojamas, galime rašyti kad ir kas penkias minutes. Žinoma, orderių paskyrimas, situacijos įvertinimas, nes ne visais atvejais galima jį surašyti, yra savotiškas darbo krūvio padidėjimas. Tačiau kol kas su viskuo susitvarkome“, – „Santarvei“ sakė D. Petrulevičius.
Pareigūnas informavo: jau buvo šeši atvejai, kai orderius teko surašyti pakartotinai.
Nuo mėnesio pradžios buvo paskirti 24 orderiai, trys iš jų apskųsti, vienas jau atiduotas į teismą, vieną nutraukė patys policijos pareigūnai, o 10 orderių nebuvo paskirta.
Privalo laikinai išsikelti
Paskyrus orderį, smurtautojas privalo nedelsdamas palikti patalpas.
„Smurtautojui liepiama palikti patalpas ir nesvarbu, ar jis savininkas, ar ne. Jis gali eiti, kur nori, pas draugus, kitus šeimos narius, pas tėvus ar į viešbutį, nakvynės namus. Juose tam yra skirtos penkios vietos. Visa tai smurtautojams yra išaiškinama“, – teigė D. Petrulevičius.
O štai Mažeikių nakvynės namų direktorius Antanas Krivickas „Santarvei“ sakė, kad kol kas „benamių“ smurtautųjų įstaiga priimti negali.
„Vis dar vyksta mūsų pagrindinių patalpų remontas, todėl tokios paslaugos kol kas negalime suteikti“, – tvirtino A. Krivickas.