Pacientas neteisus, nes… gyvas?

Vėlų vakarą Purvėnuose gyvenantis dailininkas Arie Cornelio Torcque Zaanen pasijuto blogai. Žmonos Laimos iniciatyva atvežtas į Mažeikių ligoninę, iš budėjusio nervų ligų gydytojo Romo Baubino vyriškis tikėjosi sulaukti pagalbos. Tačiau, pasigedęs elementarios pagarbos ir žmogiškumo, trūkus kantrybei, sugrįžo atgal į Purvėnus.
LIGONINĖJE PATYRĖ NUOSKAUDĄ
Laima Torcque Zaanen pasakojo, kad nors jos vyras jau perkopęs 60, bet sergąs retai. Sveikai įpratusio maitintis vyriškio skrandžiui, matyt, kol kas dar nelabai priimtini lietuviški valgiai (pora į Lietuvą prieš metus atvyko iš Ispanijos, – B. P.), o gal jis tiesiog apsinuodijo.
Vyras jautėsi labai blogai, jį smarkiai pykino, be perstojo vėmė.
Nusileidęs žmonos įkalbinėjimams vykti į ligoninę, Arie Cornelio su Laima ir jos sūnumi apie 22 valandą atvažiavo į ligoninės priėmimo skyrių. Tą vakarą ligoninėje budėjo neurologas Romas Baubinas. Nors Arie, kalbantis keliomis kalbomis, lietuviškai nemoka, gydytojas nenorėjo į kabinetą įsileisti jo artimųjų.
Laimai šiaip taip pavykę įsiprašyti už vertėją. Nežiūrint to, gydytojas visą laiką replikavęs: „Ko jums čia reikia? Ar tai jis kurčias? Tai gal liežuvio neturi?“
Pasak Laimos, gydytojas nerodęs jokio dėmesio ligoniui. Užuot jį apžiūrėjęs, bene 10 minučių kalbėjo telefonu.
„Gydytojas visą laiką elgėsi įžūliai, šaipėsi ir tyčiojosi iš mūsų. Mes tikrai neprašėme išskirtinio dėmesio, tačiau pasigedome paprasčiausio žmogiškumo. Norėjome tik vieno – kad gydytojas apžiūrėtų ir suteiktų pagalbą. Juk vien pažiūrėjus, iš vyro veido buvo matyti, kad jam blogai“, – pasakojo moteris.
Vyriškis, net ir nesuprasdamas kalbos, iš gydytojo tono, elgesio suvokęs, kad vyksta kažkas ne taip, neteko kantrybės. Pašokęs nuo kėdės, jis atkišo termometrą gydytojui, ir, paraginęs žmoną eiti kartu, išbėgo iš kabineto.
Parsivežusi vyrą namo, Laima pati ėmėsi gydyti sutuoktinį. Girdė jį žolelių arbatomis, skausmą skrandyje malšino anglies tabletėmis. Dar porą dienų vyras jautėsi prastai. Prie tokios aptarnavimo „kultūros“ nepratęs žmogus į ligoninę, kurioje patyrė nuoskaudą, sakė niekada nebesikreipsiąs.

DIREKTORIUS TIKI SAVO DARBUOTOJAIS
Gydytojas R. Baubinas, paklaustas, kaip jis pakomentuotų šį atvejį, apskritai atsisakė apie tai kalbėti ir patarė kreiptis į ligoninės administraciją.
Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius nustebo, kodėl tokiais atvejais pacientai kreipiasi ne į ligoninės administraciją, o į redakciją. „Gal nuo šiol ligonių gydymu užsiims „Santarvė“? – replikavo jis. Paaiškinęs, kad gyventojai turi vadovautis Pacientų teisių įstatymu, direktorius lyg ir leido suprasti, kad pokalbis baigtas. Vėliau persigalvojęs, tarsi tarp kitko pasidomėjo konkrečiu atveju.
„Beje, ar tas vyras nenumirė? Ne? Tai kam kelti triukšmą, jei tiek tos bėdos ir tebuvo. Man šiandien, pavyzdžiui, galva skauda, ar aš bėgu pas daktarus? O kai jums pilvą suskauda, ar puolat į ligoninę?“ – karščiavosi direktorius.
Paskambinęs R. Baubinui, A. Lidžius bandė išsiaiškinti situaciją. Pasiteiravo, kodėl šis į kabinetą nenorėjęs įsileisti paciento artimųjų, kurie turi teisę dalyvauti apžiūrint ligonį. Koks buvo gydytojo atsakymas, nežinia, bet po to direktorius paklausė: „O ar tu moki ispaniškai?“
Direktorius, baigęs pokalbį su gydytoju, nusprendė, kad neturi nei moralinio, nei juridinio, nei jokio kito pagrindo juo netikėti, juo labiau – bausti. R. Baubinas esąs korektiškas ir taktiškas, ramus ir paprastas.
„Jis jau 20 metų dirba gydytoju. Kasdien priima po 10 ligonių. Per tuos metus yra susidūręs gal su 10–12 tūkstančių ligonių. Ir tik vienas pasakė, kad gydytojas elgėsi netinkamai. Netikiu, kad jis nemokėtų bendrauti su pacientais, to nėra buvę. Manau, kas pacientams reikėtų būti taktiškesniems“, – kolegą gynė A. Lidžius.
Anot jo, paciento žmonai kažkodėl visi gydytojo klausimai atrodę nekorektiški ir įžeidžiantys. Direktorius teigė, kad diagnozės nustatymas prasideda nuo gyvenimo aprašymo. Surenkama anamnezė, išsiaiškinant paciento gyvenimo sąlygas, kaip jis jautėsi prieš susirgdamas, kaip keitėsi savijauta, ką valgė, ar viduriuoja. Pasak direktoriaus, galbūt gydytojo flegmatiškumas paveikė pacientą ir jo žmoną. O pokalbis vietiniu telefonu vykęs darbo klausimais ir trukęs tikrai ne 10 minučių.
Direktorius tvirtino, kad medikams visiškai nesvarbu, kas jų pacientas: „Ar ispanas, ar negras, jiems visi piliečiai vienodi, ir jokios išimtys niekam nedaromos“. Jis manąs, kad šiuo atveju ne gydytojas, o pacientas buvęs nekorektiškas. Staiga pašokęs nuo kėdės, jis bandęs termometrą sugrūsti gydytojui į burną.
„Daktaras taip sakė, ir aš juo tikiu. Daugiau savais tikiu, negu svetimais. Gerai, kad jis dar policijos neiškvietė. Aš tai būčiau taip padaręs. Ir iš viso, jeigu daktaras kažką ir ne taip pasakė, ar reikėjo tokio triukšmo? Matyt, tiek ir tesirgo. Jeigu man būtų blogai, aš niekaip ir į nieką nereaguočiau, – savo poziciją dėstė ligoninės vadovas. – Pagaliau kartais reikia ir pakelti toną, kad pacientas paklustų, norint atlikti kokią nors nemalonią procedūrą. Mes ne tik gydome, bet ir suteikiame skausmą“.

PAŽEIDIMUS AIŠKINASI KOMISIJA
Pasak A. Lidžiaus, teisėjų šiuo atveju nebus. Teisi nebus nei viena, nei kita pusė. Kilus konfliktui tarp paciento ir gydytojo, pacientas turįs kreiptis į ligoninės administraciją. Ligoninėje yra audito grupė, kuri išnagrinėtų konkretų atvejį. Jeigu būtų nuspręsta, kad nėra jokių procedūrinių ir darbo pažeidimų, tada ligoninės direktorius klausimą perduotų spręsti etikos komisijai. Ši komisija svarsto, ar nenusižengta etikai, gilinasi į vidaus taisykles, aiškinasi, ką gydytojas pažeidė, teikia pasiūlymus.
„Vidaus taisyklės yra mūsų darbuotojų etikos taisyklės. Jeigu etikos komisija nusprendžia, kad yra pažeistos šios taisyklės, ji kreipiasi į mane, nurodydama, koks punktas buvo pažeistas. Tada aš sprendžiu, ar su mediku pakaks tik pasikalbėti, ar jam reikia skirti drausminę nuobaudą“, – apie Mažeikių ligoninėje galiojančią tvarką pasakojo direktorius. Priimdamas sprendimus, jis vadovaująsis Darbo kodeksu ir Kolektyvine sutartimi.
Anot A. Lidžiaus, visi pacientai šią tvarką žino, informacija apie tai yra skelbiama visur. Be direktoriaus, esą ir daugiau atsakingų darbuotojų, į kuriuos galima kreiptis, kilus konfliktui su medikais.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto