Pas Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro medikus skubantiems pacientams iš ryto tenka laukti prie uždarų įstaigos durų. Poliklinikos vadovas dėl spūsties kaltina pačius per anksti atėjusius pacientus. Anot jo, žmonėms nėra būtinybės laukti prie uždarų durų – medikai priims visus tą dieną atėjusius. KALTINA ABEJINGUMU PACIENTAMS
Į redakciją paskambinusi mažeikiškė (redakcijai pavardė žinoma) piktinosi poliklinikos darbuotojų abejingumu pacientams.
„Buvau girdėjusi apie registratūroje besidriekiančias eiles, tad į polikliniką atvykau iki aštuntos valandos ryto likus 15 minučių. Labai nustebau, prie užrakintų durų išvydusi besibūriuojančius žmones. Matėme viduje vaikščiojančius poliklinikos darbuotojus, bet mūsų niekas neįleido“, – piktinosi pašnekovė.
Pas medikus dažnai besilankantys žmonės pasakojo, kad spūstis prie poliklinikos durų prieš aštuonias – įprastas vaizdas. Pacientai nereikalauja, kad medikai juos aptarnautų neprasidėjus darbo laikui. Jie tik norėtų užeiti į įstaigą sušilti ar atsisėsti.
„Kas nutiktų, jeigu įstaigos durys būtų atrakinamos šiek tiek ankstėliau?“ – klausė paskambinusi mažeikiškė.
ĮSTAIGOJE NUSTATYTA TVARKA
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius stebėjosi dėl pacientų priekaištų. Kodėl niekam nekliūva, kad bankai, „Sodra“, Mokesčių inspekcija ir kitos valstybinės įstaigos duris atrakina tik prasidėjus darbo laikui?
„Jeigu pacientus pradėtume įsileisti nuo 7 valandos, norintieji būti pirmieji ateitų 6 valandą ir vis tiek liktų prie užrakintų durų. Norėdami įtikti pastariesiems, turėtume dar anksčiau atrakinti duris. Taip galima tęsti iki tol, kol ateisime į vakarykštę parą“, – replikavo pašnekovas.
Įstaiga atsisakė sargų, yra įrengta elektroninė apsauga, ji išjungiama nustatyta tvarka – prieš aštuntą valandą, kai pradeda rinktis darbuotojai.
Anksčiau įsileidus pacientus, iškyla ir turto apsaugos problema. Registratorė Bronė Grigienė pastebėjo, kad ne visų lankytojų tikslas yra patekti pas medikus. „Bomžai“ ateina pasišildyti arba ką nugvelbti. Yra dingę kranų, vandens maišytuvų, elektros jungiklių, net užuolaidos.
Įstaigos duris atrakinus, kol nesusirenka darbuotojai, ilgapirščiams šeimininkauti būtų puikiausios sąlygos.
„Į darbą atėję ir pusę aštuonių, prie užrakintų durų randame žmonių. Jeigu juos įleisime, argi sekiosime iš paskos stebėdami, ką jie daro?“ – klausė registratorė.
PAS GYDYTOJUS PATEKS VISI
Poliklinikos vadovas A. Stankevičius sakė, kad nėra jokios būtinybės pas medikus ateiti neprasidėjus darbo laikui. Jis patikino, kad šeimos gydytojai priims visus atėjusiuosius. Jeigu nedirba gydytojas, pas kurį pacientas prisirašęs, jį aptarnaus kitas. Be to, priėmimo laiką galima suderinti iš anksto, net telefonu.
„Žmonės nežino, kaip yra kitur, todėl greiti reikšti nepasitenkinimą. Palyginti su užsieniu, Lietuvoje su registracija nėra blogai. Pavyzdžiui, Anglijoje pas šeimos gydytoją registruotis reikia prieš savaitę, o pas mus maksimaliai teks laukti valandą ir būsi priimtas“, – palygino poliklinikos vadovas.
Mieste padaugėjus pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų, pasidalijo ir pacientai. Registratorė B. Grigienė patikino, kad registratūroje nebėra pacientų antplūdžio (tuo vakar įsitikino ir „Santarvė“). Prie registratūros išsirikiuoja iki dešimties žmonių, ir po pusvalandžio būna tuščia. Kiti už durų buvę pacientai, matyt, eina tiesiai pas medikus.
ĮSTAIGA ATRAKINAMA SEPTINTĄ RYTO
Tame pačiame pastate, kur ir Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras, yra įsikūrusi privati poliklinika „Sveikata šeimai“, tačiau ji darbą pradeda nuo 7 valandos ryto. Tokiu laiku jau dirba registratūra, laboratorija, profilaktinis kabinetas ir budintis gydytojas.
Įstaigos vadybininkė administratorė Daiva Meškienė „Santarvei“ sakė, kad įstaigos darbuotojai, atėję į darbą, pacientų už durų neranda. Apskritai tokiu laiku nėra spūsties. Dažniausiai ateina žmonės, nenorintys atsitraukti nuo darbo, moksleiviai ar „skubantys“ pensininkai.
D. Meškienė anksčiau dirbo Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro administracijoje. „Suprantu įstaigos vadovus dėl kylančių žmonių aistrų, kad tenka laukti už užrakintų durų. Tačiau ar ne patys pacientai kalti dėl tokios situacijos. Kur jie skuba?“– klausė pašnekovė.
PACIENTUS NURAMINA KAVOS PUODELIU
Anot D. Meškienės, iš tikrųjų rizikinga įsileisti pacientus, kol neprasidėjęs darbo laikas. Poliklinika „Sveikata šeimai“ taip pat yra nukentėjusi nuo ilgapirščių. Saugant turtą, tenka ir tualetus užrakinti.
Administratorė pasakojo, kad „Sveikata šeimai“ stengiasi išankstine registracija reguliuoti pacientų srautą, tačiau eilių išvengti ne visada pavyksta.
„Registratūra turi dirbti maksimaliai gerai. Jeigu susidaro ilgesnė nei penkių žmonių eilė, į pagalbą registratorei atskuba slaugytoja. Tiems pacientams, kuriems prie gydytojo kabineto tenka laukti ilgėliau, pasiūlome kavos puodelį ar karšto šokolado. Žmogų, atėjusį pas gydytoją, stengiamės apsaugoti nuo streso“, – teigė pašnekovė.
KALTAS ĮPROTIS BŪTI PIRMAJAM
Vadinamojoje Burbos ligoninėje įsikūrusios dvi pirminės sveikatos priežiūros įstaigos – Zitos Šaulienės Šeimos sveikatos centras ir viešoji įstaiga Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centras (Senamiesčio poliklinika).
Nuo lapkričio 1 dienos poliklinikos registratūra pradėjo dirbti nuo 7.30 val. Manoma, kad toks žingsnis leis pagerinti žmonių aptarnavimą, sutrumpės eilės prie kabinetų durų.
„Kai ateiname į darbą, mus pasitinka būrelis laukiančių pacientų. Jeigu dirbtume ir nuo 7 valandų ryto, to neišvengtume. Visada yra žmonių, norinčių būti pirmaisiais“, – pastebėjo Senamiesčio poliklinikos direktorius Apolinaras Kuodys.
Panašiai kalbėjo ir Šeimos sveikatos centro registratorė Gitana Laurinavičienė. Į darbą ji dažniausiai atvyksta iki aštuonių likus 15–20 minučių ir jau randa prie įstaigos durų laukiančių pacientų.
Šių įstaigų pacientai nesiskundžia, kad jų durys neatrakinamos anksčiau, nes jiems nereikia stovėti po atviru dangumi.
Tame pačiame pastate įsikūręs Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius. Jo darbuotojai pastato duris atrakina jau septintą valandą.
Nuotr. iš redakcijos archyvo:
Apie rytines ligonių eiles prie poliklinikos durų rašėme pavasarį, tačiau situacija iki šiol nepasikeitė.