Padidinusi šilumos kainą Taryba kaltina J. Jurkų, „Mažeikių šilumos tinklų“ vadovas – kinus

Nuo rugsėjo 1 dienos mažeikiškiams teks mokėti už šilumą beveik 19 proc. daugiau. Tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė Mažeikių rajono savivaldybės taryba. Svarstydami centralizuotai tiekiamos šilumos kainos perskaičiavimą, politikai suabejojo Tarybos nario bei „Mažeikių šilumos tinklų“ vadovo Jono Jurkaus sąžiningumu, vadybine kompetencija bei racionaliu įmonės lėšų naudojimu. REIKALAVO ARGUMENTŲ
Ketvirtadienį vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriuo tvirtinama 14,85 Lt už kWh šilumos kaina. Iki šiol mažeikiškiai mokėjo 12,5 Lt už kWh.
Prasidėjus projekto svarstymui, Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis pareikalavo, kad Tarybos narys, Mažeikių rajono socialdemokratų lyderis bei „Mažeikių šilumos tinklų“ direktorius J. Jurkus išeitų prieš salę ir pateiktų argumentus, kodėl pageidaujama, kad šilumos kaina būtų didinama beveik 19 proc.
Meras nepakluso J. Jurkaus pageidavimui, kad vietoje jo kalbėtų įmonės ekonomistė.
„Santarvės“ žiniomis, J. Jurkus ketino visai nedalyvauti šiame posėdyje ir Tarybos vadovui buvo pranešęs, kad turi išvykti.
V. Džiugelis koalicijos partnerius informavo, kad jeigu Šilumos tinklų vadovas nedalyvaus sprendimo projekto svarstyme, jis balsuos prieš kainos perskaičiavimą. Tokiu būdu J. Jurkus buvo priverstas atsisakyti savo ketinimų ir atvykti į posėdį.
Tarybos nariams J. Jurkus teigė, kad šilumos kaina nėra didinama, o tik perskaičiuojama. Dėl to, kad ji turėtų išaugti beveik 19 proc., esanti kalta Rusija, 200 proc. padidinusi mazuto kainą, ir Kinija, milžiniškais kiekiais naudojanti sieringąjį kurą.
Anot J. Jurkaus, pernai tona mazuto kainavusi 450 litų, šiemet – 927 litus.
Pasak „Mažeikių šilumos tinklų“ direktoriaus, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos skaičiavimu, mažeikiškiai už šilumos kainą turėtų mokėti 15,5 Lt už kWh, tačiau „Mažeikių šilumos tinklai“ įrodė, kad dabartinė kaina gali būti 14,85 Lt.

NEGALI ATSPĖTI KAINŲ KILIMO
Tarybos nariai pateikė labai daug klausimų J. Jurkui. Socialdemokratų sąjungos atstovė bei „Mažeikių naftos“ profesinės sąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė domėjosi, ar šilumos kainos kėlimui neturėjo įtakos labai didelės išlaidos, susijusios su biokuro katilų nuoma ir pirkimu, bei kaip įmonės vadovai reaguoja į prognozes, nes kuro kainos nepakyla per dieną.
J. Jurkus tikino, kad tik dėl biokuro kaina nepakeliama iki 17 centų už kWh. Įmonė esanti vienintelė šalyje, naudojanti tiek daug biokuro, o šis esąs perpus pigesnis už mazutą. Tačiau atsakymo į klausimą dėl prieštaringai vertinamos biokatilų nuomos ir pirkimo direktorius nepateikė.
Šilumos tinklų vadovas tikino konsultavęsis su „Mažeikių naftos“ prekybos namais dėl mazuto kainos. Ten jam buvę pasakyta, kad blogiausiu atveju mazuto kaina turėtų sustoti ties 600 litų už toną riba.
Liberalcentristas Kęstutis Slavinskas prašė paaiškinti, kodėl teigiama, kad kaina nėra didinama.
„Jeigu kaina yra keliama, paskaičiuojamos visos sąnaudos, o dabar tik mazuto pabrangimas“, – aiškino J. Jurkus.
Valstiečių liaudininkų sąjungos narys Jonas Siminkevičius priminė, kad Taryba skyrė „Mažeikių šilumos tinklams“ 2,5 mln. litų. Be to, manoma, kad šiemet Mažeikius pasieks gamtinės dujos, kurios yra 20 proc. pigesnės už mazutą.
„Gal dabar nereikėtų kelti kainos?“ – klausė vicemeras.
Praleidęs pirmąją klausimo dalį apie gautas investicijas, J. Jurkus pareiškė, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija iš karto privers perskaičiuoti kainą, jeigu kuras bus pigesnis.
Mero pavaduotojas Viktoras Bugnevičius priminė, kad gruodžio mėnesį ketinama perskaičiuoti bazinę kainą, ir klausė, kokio dydžio kilimo dar reikia laukti.
„Sunku man apie tai kalbėti, nes negaliu atspėti. Sunku garantuoti už veiksmus Rusijos, kuri diktuoja savo valią Europai“, – pareiškė J. Jurkus.
Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Jokimas Raila dar kartą priminė pernai Tarybos skirtus 2,5 mln. litų ir J. Jurkaus pažadą, kad kainos tikrai nekils.
„Jūs davėte garbės žodį! Ar dėl dabartinio kilimo kaltas jūsų trumparegiškumas, ar blogas vadovavimas?“ – klausė J. Raila.
J. Jurkus dar kartą pakartojo, kad dabar kaina nėra keliama, o tik perskaičiuojama.
Meras V. Džiugelis Tarybai parodė 2003 m. „Santarvėje“ išspausdintą straipsnį, kuriame Šilumos tinklų vadovas prognozavo, kad šilumos kaina gali sumažėti perpus.
„Iš tikrųjų, prisimenant tuos katilus, kai buvo investuota labai daug pinigų, prisimenant šios kadencijos Tarybos skirtus du su puse milijono litų, kyla klausimas, kodėl jūs, kaip įmonės vadovas ir politikas, žadėjote, kad kainos mūsų rajone nekils“, – klausė meras.
J. Jurkaus pasiteisinimas buvo toks pats: jis negalėjęs žinoti, kad kuro kainos taip išaugs.
V. Džiugelio teigimu, praėjusiais metais, kai J. Jurkus prašė pinigų ir žadėjo nekelti kainų, mazutas jau kainavo 850 litų už toną. Juo labiau kad dabar ta kaina yra truputį mažesnė.

SOCIALDEMOKRATAI – UŽ KAINŲ KĖLIMĄ
Meras pareikalavo, kad Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys pasakytų savo nuomonę dėl centralizuotai tiekiamos šilumos kainos. Šis pareiškė, jog nereikia žiūrėti, ką rašo laikraščiai, o išgirsti, ką sako ekonomika. Pasak J. Jurkaus bendrapartiečio, ekonomika verčianti kelti kainą.
Socialdemokratų frakcijos pirmininko pavaduotojas Zenonas Ramonas pareiškė susidaręs įspūdį, jog Savivaldybė norinti, kad jos įmonė dirbtų nuostolingai. Be to, Savivaldybės vadovai nesugebėję padėti Šilumos tinklams suskaičiuoti dividendų akcininkams. Ir apskritai šiais laikais nė viena įmonė negalinti planuoti ateities.
K. Slavinskas replikavo, kad Savivaldybės valdoma įmonė, pajamas gaunanti iš gyventojų, neturėtų sau mokėti dividendų – tai būtų tas pats, kaip paimti pinigus iš pensininko kišenės ir įsidėti į savąją.
„Tokios įmonės veikla turėtų būti optimaliai organizuojama, o pelnas turėtų būti naudojamas tik investicijoms. Be to, jeigu kuri nors įmonė kokiems septyneriems metams neplanuos savo veiklos, bus tragedija“, – teigė liberalcentristas.

REIKALAVO DIDESNĖS KONTROLĖS
V. Vilimienė sakė, jog „Mažeikių naftos“ profsąjungos taryba svarstė šį, viso rajono gyventojams svarbų klausimą ir įpareigojo ją balsuoti prieš kainos kėlimą.
„Mes labai gerai išnagrinėjome situaciją ir manome, kad šioje įmonėje lėšos buvo naudojamos neekonomiškai. Pastebėjome, kad Savivaldybės, tai yra mūsų visų gyventojų, lėšos buvo panaudotos neracionaliai. Tų katilų nuoma ir pirkimas bei neekonomiškas darbas privedė mus prie tokios situacijos.
Be to, manome, kai Tarybos nariai yra tik politikai, o ne specialistai, todėl neturėtų spręsti kainų kėlimo klausimų. Jeigu šiandien pritartume pakelti kainą apie devyniolika procentų, po Naujųjų metų ją dar reikėtų kelti apie dešimt procentų. Manome, kad visa tai užkrauti ant gyventojų pečių būtų nesąžininga. Savivaldybė turėtų labiau kontroliuoti tą įstaigą. Žinau, kad žadėta kontrolė nebuvo iki galo atlikta“, – kalbėjo V. Vilimienė.
J. Jurkui ji patarė konsultuotis ne su „Mažeikių naftos“ prekybos namais, o su įmonės Strateginio planavimo skyriaus specialistais, prognozuojančiais kainas net dešimčiai metų į priekį.
„Finansų direktorė – mano „kaiminka“, – replikavo J. Jurkus.
Liberaldemokratas Kęstutis Bartkevičius teigė negalįs balsuoti prieš, tačiau priminė J. Jurkaus pažadus nekelti kainos.
„Deja, tada daugeliui mūsų nesudrebėjo ranka balsuojant už pinigų skyrimą. Manau, kad įmonės vadovas ir Tarybos narys nelabai korektiškai pasielgė mūsų atžvilgiu. Mes buvome apgauti“, – apgailestavo K. Bartkevičius.
Jonas Mažeikis prognozavo, kad Tarybai nepasiseks išvengti gyventojų nepasitenkinimo. Ji turinti prisiimti atsakomybę, nes nesugebėjo kontroliuoti, kaip yra naudojamos Savivaldybės skirtos investicijos. Tačiau nekelti kainos nesą galimybių.
„Jeigu nepritarsime, prasidės teisinės procedūros, įmonė ir toliau bus stumiama į nuostolius. Bijau, kad nuostolingai dirbančią įmonę bus lengviau privatizuoti. Tada tie Savivaldybės skirti milijonai nuplauktų į privatininkų rankas“, – nuogąstavo J. Mažeikis.

RAGINO RINKTIS BLOGĄJĮ VARIANTĄ
Tėvynės sąjungos narys ir „Mažeikių šilumos tinklų“ apskaitos ir realizacijos inžinierius Rimantas Norkus ragino Tarybos narius iš blogo ir blogesnio variantų pasirinkti pirmąjį.
Noriu apginti įmonės vadovą. Jam galima papriekaištauti tik dėl žodžių, o ne dėl veiksmų“, – sakė R. Norkus.
J. Raila priminė, kad R. Norkus prieš tris savaites sakęs, jog „Mažeikių šilumos tinklai“ vis dar dirba pelningai. Vasarą naudojamas biokuras vandeniui šildyti, todėl nereikią kalbėti apie dėl mazuto kainos patiriamus nuostolius.
„Žinoma, jie sakys, kad reikia nupirkti kuro kitiems metams. Kitiems metams pirksite, kitais metais ir mokėsime. Įvertinant tai, kad įmonei mes jau esame padėję, galbūt atimdami nuo švietimo ar kultūros, dabar kainų nereikėtų kelti. Juolab gruodžio mėnesį vėl tą kėlimą svarstysime. Man, kaip Mažeikių rajono gyventojui, keista, kad Taryba traukia vieną įstaigėlę. Jie sau išsimoka premijas, o mes jų gerą gyvenimą užkrauname ant gyventojų pečių“, – piktinosi J. Raila.
Meras V. Džiugelis sakė keletą kartų lankęsis Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje ir išsiaiškinęs, kad jeigu Taryba nepatvirtins 14,85 Lt už kWh, ši įteisins 15,5 Lt už kWh kainą.
„Nesu priešas savo rajono gyventojams ir skaudančia širdimi sakau, kad kainą reikia patvirtinti“, – apgailestavo V. Džiugelis.
Balsavimas lėmė, kad nuo rugsėjo 1 dienos mažeikiškiai už šilumą mokės 19 proc. daugiau.
20 Tarybos narių balsavo už sprendimo projekto tvirtinimą, 3 – prieš, 2 susilaikė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
„Mažeikių šilumos tinklų“ direktoriui J. Jurkui ketvirtadienį teko išklausyti nemažai rajono politikų kaltinimų ir priekaištų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content