Pagalbos nesulaukiantys černobyliečiai netenka vilties

Manoma, kad sprogimas Černobylyje įvyko dėl operatorių klaidos ir trūkumų reaktorių konstrukcijoje. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šiandien sukanka 26-eri metai, kai 1986 metų balandžio 26 dieną įvyko didžiausia pasaulyje Černobylio atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. Sprogus reaktoriui ir kilus gaisrui, į aplinką pateko radioaktyvios medžiagos.

Gretos irsta

Mažeikiuose veikiantis Lietuvos judėjimo „Černobylis“ rajono komitetas yra černobyliečių visuomeninė organizacija, teikianti Černobylio katastrofos likvidavimo dalyviams ir jų šeimoms medicininę, psichologinę ir socialinę paramą.
Komiteto pirmininkas Kęstutis Čijunskis pasakojo, kad į Černobylį likviduoti avarijos padarinių buvo išvežta per 100 mažeikiškių: dabar jų likę apie septyniasdešimt.
Pastaraisiais metais mažeikiškio černobyliečių komiteto gretos pradėjo retėti, aktyvių liko gal keturiolika narių.
„Žmonės absoliučiai pavargo nuo visų pažadų, yra nusivylę, nebenori mokėti nė dviejų litų nario mokesčio. Buvome susirinkę prieš metus, truputį keitėme įstatus, nors esmė liko ta pati: padėti žmonėms, jų šeimų nariams. Bet kiek kreipiausi pagalbos ir į respublikines instancijas, ir į mūsų rajono valdžią – černobyliečių niekas nebelaiko žmonėmis ir jais nebesirūpina“, – apgailestavo K. Čijunskis.

Milijonai sergančiųjų

Iš tų septyniasdešimties mažeikiškių du trečdaliai jau yra neįgalūs, kai kurie turi rimtą negalią, sėdi invalido vežimėlyje.
K. Čijunskis sakė dar neprarandąs vilties, tad ketina vėl bandyti surinkti černobyliečius krūvon ir drauge spręsti kilusias problemas.
Į avarijos vietą buvo pasiųsti maždaug 7 tūkstančiai lietuvių.
Černobylio avarijoje, oficialiais duomenimis, žuvo 56 žmonės, avarijos metu iš miesto ir apylinkių, įskaitant Pripetės ir Opačičių miestus, buvo evakuota apie 130 tūkst. gyventojų. Apylinkėse gyvenama tik vyresnio amžiaus žmonių, kurie netiki radiacijos grėsme, nenori palikti gimtosios žemės. Dabar reaktorius yra užbetonuotas sarkofage, tačiau Černobylio zona išlieka viena pačių radioaktyviausių vietų visoje mūsų planetoje. Apsaugos zona aplink Černobylio atominę elektrinę yra 30 kilometrų spinduliu. Šiuo metu Černobylyje gyvena tik pakaitomis dirbantys 3000 mokslininkų.
Įvairiais skaičiavimais, dėl priežasčių, susijusių su katastrofa, žuvo 10 tūkstančių žmonių, dar 3,5 milijono susirgo. Dėl radiacijos skydliaukės vėžys padažnėjo dešimt kartų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto