Parama ligoniams ar įstaigai?

Pelno siekianti uždaroji akcinė bendrovė nusitaikė į biudžetą.

Iš pelno gyvenantis „uabas“ – „Šeimos sveikatos centras“ – nusitaikė į rajono biudžetą. Politikai prašymui įrengti liftą įjungė žalią šviesą, nors dar neišspręstas konfliktas dėl šios įstaigos skolos Savivaldybei.

REIKALAVO IR PRIEKAIŠTAVO
Į Savivaldybę kreipėsi UAB „Šeimos sveikatos centras“ direktorė Zita Šaulienė dėl lėšų skyrimo liftui įrengti. Teigiama, kad jis reikalingas neįgaliesiems patekti į vadinamojoje Burbos ligoninėje įsikūrusias gydymo įstaigas. Kad toks liftas palengvintų negalią turinčių žmonių, kuriems atliekamos hemodializės procedūros, dalią, raštu patvirtino ir pacientai.
Kai jungtiniame komitete buvo svarstomas prašymas, gydymo įstaigai atstovavo direktorės sutuoktinis Bronislovas Šaulys.
Verslininkas neslėpė savo nepasitenkinimo, kad jau ketveri metai nesprendžiama problema. Esą Savivaldybė buvo informavusi, kad pastato laiptinės pritaikymas žmonėms su negalia bus svarstomas tvirtinant 2009 metų biudžetą, tačiau to nepadaryta iki šios dienos.
B. Šaulys mestelėjo, kad viena įstaiga, esanti antrame aukšte (Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centras, toliau – PSPC) gavo 80 tūkst. litų iš neįgaliųjų socialinės programos lėšų. Anot jo, tos lėšos panaudotos ne pagal paskirtį, absurdiškai. Esą už skirtas lėšas įrengtos ūkinės pagalbinės patalpos rūsyje. „Šeimos sveikatos centrui“ atstovaujantis vyras suabejojo, ar tos patalpos naudojamos ligoniams.

SUPYKDĖ KALTINIMAI
Tarybos narė, Senamiesčio PSPC gydytoja Dalia Jurgaitienė ne juokais supyko dėl tokių kaltinimų.
„Tos patalpos praktiškai naudojamos kiekvieną dieną. Daug yra neįgaliųjų, kuriems į trečią aukštą nėra kaip patekti. Mes ir priimame tokius ligonius tose patalpose, nusileidžiame patys į tą pusrūsį ir ten priimame. Ten yra atliekamos procedūros, paimamas kraujas“, – aiškino gydytoja.
Tarybos narė pridūrė, kad tokiu būdu įstaiga išsprendė lifto trūkumo problemą.
„Tame pastate yra kelios įstaigos, tačiau pozicijos nederinamos. Einama vos ne šantažo būdu“, – replikavo gydytoja.
Senamiesčio PSPC direktorė Gražina Kurienė stebėjosi, kodėl į viešąją erdvę buvo mesti kaltinimai.
„Juk buvo galima mūsų pasiteirauti, netoli esame“, – teigė pašnekovė.
Ji paaiškino, kad neįgaliesiems įrengtose patalpose gydytojai ne tik apžiūri pacientus, bet ir kraujo tyrimus paima, kardiogramą padaro.

KONTROLIERIAI PAŽEIDIMŲ NENUSTATĖ
Viešai paskleisti įtarimai dėl 80 tūkstančių litų panaudojimo, matyt, bus paskatinę aktyvią mažeikiškę Daivą Šideikienę duoti papildomo darbo valdininkams. Į Savivaldybę ji kreipėsi, prašydama išsiaiškinti, ar teisingai panaudoti pinigai. Šios užduoties ėmėsi Savivaldybės kontrolieriai.
Kontrolierė Alma Karvelienė „Santarvę“ patikino, kad pinigai tikrai išleisti pagal paskirtį. Į pusrūsį patekti įrengtas įvažiavimas invalidams, jame pacientams skirti trys kambariukai, pastatyta kušetė, nupirkti būtiniausi baldai, invalido vežimėlis, įrengtas tualetas, praustuvė. Darbams atlikti buvo organizuota apklausa, pasirinktas pigiausias rangovas.
„Matavimų nedarėm, nesame statybininkai, bet sąmatoje nurodyti pinigai tikrai naudoti neįgaliųjų poreikiams“, – teigė pašnekovė.
Kontrolieriai, tirdami situaciją, apsimetė neįgalaus ligonio artimaisiais ir Senamiesčio PSPC registratūroje pasiteiravo, kaip jam būtų galima patekti į vadinamosios Burbos ligoninės trečiąjį aukštą. Darbuotojai paaiškino, kad tokiam pacientui sunkumų bus galima išvengti, gydytojai jį priimsią specialiose patalpose.
Pateikti dokumentai ir tai, ką pamatė, išgirdo, kontrolierius patenkino. Tačiau D. Šideikienės jų atsakymas – ne. Į Tarybą išrinkta mažeikiškė dėl neįgaliųjų socialinės programos lėšų panaudojimo kreipėsi į prokuratūrą.

REIKALAVIMAI NEPAGRĮSTI
B. Šaulio kaltinamas ir reikalaujamas tonas nepatiko ne tik Senamiesčio PSPC medikams. Turto valdymo skyriaus vedėjas Antanas Naujokas dokumentuose apžvelgia „Šeimos sveikatos centro“ ir „Dialimedos“ atsiradimo Savivaldybės pastate pradžią ir sąlygas.
Patalpos pirmajai privačiai ambulatorijai buvo suteiktos 2000 metais, už kvadratinį metrą imant po tris litus. Po trejų metų, pasikeitus įstatymams, Tarybos sprendimu nuomos sutartis pakeista į panaudos sutartį – nuo tada abi įstaigos Savivaldybės patalpomis naudojasi nemokamai.
„Tipinė sutartis. Nurodyta, per kiek dienų panaudos davėjas privalo perduoti turtą ir jį priimti pasibaigus nuomos laikui. Kitų sąlygų nėra. Turto nuomotojas nuomininkui už turto pagerinimą neatlygina, bet įsipareigojimo pagerinti irgi nėra“, – sutartis su minimomis privačiomis įstaigomis komentavo A. Naujokas.
Valstybės tarnautojas stebėjosi reikalavimu biudžeto lėšomis įrengti liftą. Anot jo, pačios įstaigos turėtų tai padaryti, Savivaldybė – nebent tik prisidėtų.
„Privatininkas, vykdydamas savo veiklą, turi pasverti visus „už“ ir „prieš“, kas jam geriau. Galų gale jis dirba, kad gautų pelną, galėtų numatyti lėšas sąlygoms gerinti. Yra ir dar vienas būdas, pakankamai plačiai naudojamas, – programų rengimas. Savivaldybės funkcija – užtikrinti paslaugos teikimą, tik ne per turto pagerinimą. Reikalauti kiekvienas turi teisę“, – aiškino A. Naujokas.

ŽALIA ŠVIESA ĮJUNGTA
Savivaldybės mero Vilhelmo Džiugelio pozicija panaši kaip ir A. Naujoko.
„Uabas“ – yra pelno siekianti organizacija, tai liftą turėtų iš pelno įsirengti. Valstybė suteikia patalpas ir ne daugiau. Eina ir zyzia prisidengę neįgaliųjų vėliava… Dalyvaukite programose! Poliklinikoje (Naftininkų g. 9 – B. R.) taip pat yra įsikūrę „uabai“, bet jie nieko neprašo. Lygios teisės turi būti. Jei suteiksime vienam, bus grandininė reakcija – prašys visi“, – kalbėdamasis su „Santarve“ samprotavo meras.
Tačiau kai komitetuose dar prieš rinkimus buvo svarstomas Z. Šaulienės prašymas dėl lifto įrengimo, meras tylėjo. Kaip ir kiti tam nepritariantys politikai.
„Todėl, kad rinkimai, visi bijo prasižioti. Reikia žinoti, kada patylėti“, – tokią politikų poziciją komentavo meras.
Stebint situaciją peršasi išvada, kad pagalbos į Savivaldybę geriausia kreiptis prieš rinkimus.
Žalia šviesa įjungta, svarstant prašymą komitetų posėdžiuose prieštaraujančiųjų nebuvo.

DERINAMA SU KITOMIS ĮSTAIGOMIS
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius per paskutinį Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto posėdį pasidžiaugė, kad Statybos ir remonto skyrius jau yra atlikęs didelį darbą – analizuotas ne vienas lifto įrengimo variantas. Nepaisant to, direktorius skyriaus vedėjui Arūnui Knystautui davė naują užduotį – kompleksiškai spręsti visų keturių įstaigų, įsikūrusių pastate, poreikius.
Šiuo metu laiptai veda į UAB „Dialimedos“, UAB „Acus vaistinė“, viešųjų įstaigų Senamiesčio PSPC bei Mažeikių ligoninės psichiatrijos skyriaus patalpas. Liftas neaktualus tik psichiatrijos skyriui, nes į jį galima patekti per ligoninės priėmimo skyrių.
Kodėl „didelį darbą atlikęs“ skyrius vėl turi viską pradėti nuo pradžių, po komiteto posėdžio klausėme A. Knystauto.
„Kreipėsi tik vienas žmogus, Šaulys, buvo atsižvelgta į jo norus. Kitos įstaigos nebuvo pateikusios prašymo, aš nežinojau, kad gydymo įstaigos patalpos dar yra rūsyje. Tik Šaulys pats dalyvaudavo pasivaikščiojimuose, žiūrėjimuose, kai buvo aptariami lifto įrengimo variantai“, – paaiškino vedėjas.
Tokie „pasivaikščiojimai“ su vienos įstaigos atstovu keistai atrodo Senamiesčio PSPC darbuotojams. Jo direktorė G. Kurienė stebėjosi, kad „Šeimos sveikatos centras“ prašymą parašė tik nuo savęs, nors ir kitoms įstaigoms reikalingas liftas.
„Kas žino, gal toks tikslas ir buvo – liftą įrengti tik vienai įstaigai?“ – svarstė pašnekovė.
A. Knystautas tokius įtarimus neigė. Anot jo, buvo aptariami keturi variantai, ir kiekvienu atveju – atsižvelgta į tai, kad liftas tarnautų visoms įstaigoms. Tačiau jis prisipažino, kad kitos įstaigos nebuvo supažindintos su visais variantais, jos neturėjo galimybės rinktis. Ši klaida jau ištaisyta.
Pagal visų įstaigų pasirinktą variantą, lifto įrengimas kainuotų apie 70 tūkstančių litų. Jeigu politikai pritars projektui ir tam atsiras pinigų, A. Knystautas teigė, kad liftą įmanoma įrengti per du mėnesius.
„Būti ar nebūti“ liftui, atsakymą turėtų spėti tarti dar šios kadencijos politikai, tačiau pažadą tektų tesėti jau kitiems.

ĮSTAIGA SKOLOS NEPRIPAŽĮSTA
Prieš rinkimus dabartiniai Tarybos nariai demonstravo geranoriškumą, norą padėti neįgaliesiems. O gal tik gydymo įstaigoms?
Po rinkimų į savivaldą vėl perrinkti kai kurie politikai, kalbėdamiesi su „Santarve“, vis dar pašnibždomis sako, kad „Šeimos sveikatos centro“ savininkai nusitaikė į biudžetą, kuriam negrąžina skolos.
Turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Augustauskas patikslina: šis „uabas“ už šildymą Savivaldybei skolingas daugiau kaip 58 tūkstančius litų. Specialistas paaiškino ir šios skolos kilmę.
2005 m. rudenį „Šeimos sveikatos centras“ patalpas savavališkai atsijungė nuo šildymo sistemos ir įsirengė naują šilumos modulį su atskira apskaitos sistema. Tačiau į Savivaldybę dėl leidimo tokiems darbams kreipėsi tik 2009 metų balandį. Šilumos modulis tinkamu naudoti pripažintas po keturių mėnesių. Nuo to laiko sąskaitos už šildymą išrašomos tik bendrojo naudojimo patalpoms, o už kitų patalpų šildymą įstaiga atsiskaito pagal apskaitos prietaisų rodmenis tiesiogiai šilumos tinklų įmonei.
A. Augustauskas paaiškino, kad pagal tuo metu galiojusias Šilumos tiekimo ir vartojimo taisykles, patalpų savininkai, kurie savo šilumos ar karšto vandens įrenginius nuo tiekimo sistemos atsijungia pažeisdami teisės aktus, išlieka sistemos vartotojais ir privalo vykdyti visus vartotojo įsipareigojimus.
„Ne mes turime tvarkytis, o Savivaldybė. Du kartus mums sąskaitos rašomos už tą patį“, – nesutinkantis su skola telefonu trumpai paaiškino B. Šaulys.
A. Naujokas teigė, kad artimiausiu metu problema ir be teismų turėtų būti išspręsta: renkama medžiaga, kokia ta skola yra iš tikrųjų. Bus sudaryta darbo grupė, kuri turėtų atsakyti į kylančius klausimus.
„Aš paveldėjau tą galvos skausmą – dviejų ožių ant liepto. Buhalterijos duomenimis, tokia skola tarsi kabo, tačiau manau, kad problema nėra tokia didelė, kaip ji nupiešta. Jeigu realiai nereikėjo mokėti, negalime reikalauti – dvigubos apskaitos negali būti“, – samprotavo pusmetį Turto valdymo skyriaus vedėjo pareigas einantis valstybės tarnautojas.

KALTINIMAI TURTO SAVININKUI
Savivaldybės patalpose įsikūrusios gydymo įstaigos už nuomą nemoka, su jomis sudaryta panaudos sutartis. Turto valdymo, naudojimo ir disponavimo įstatymas numato, kam tokiu būdu gali būti suteiktos patalpos. Tarp jų yra ir gydymo įstaigos, sudariusios sutartis su Ligonių kasa.
„Nė viena iš jų Savivaldybei nieko nemoka, bet gal ir reikėtų. Savivaldybės darbuotojai fiksuoja apskaitos prietaisų rodmenis, išrašo sąskaitas, sprendžia kitus dalykus – t. y. patiria administravimo išlaidų. Galbūt turėtų atsirasti administravimo mokestis. Net socialinio būsto nuomininkai jį moka“, – svarstė A. Naujokas ir pridūrė, kad gal reikėtų keisti pačią administravimo sistemą, ją sugriežtinti.
Beje, nuomininkai administratoriui taip pat turi priekaištų.
„Nuo Savivaldybės sugebėjimo administruoti priklauso įmonių tarpusavio sugyvenimas. Manau, kad turėjo būti sudaryta jungtinės veiklos sutartis, joje apibrėžti visi rūpimi klausimai: bendro naudojimo patalpų šildymas, remontas, inžineriniai tinklai, kanalizacija. Reikėtų apibrėžti, kiek kas turi plotų, numatyti, kaip jie turi būti tvarkomi. Pavyzdžiui, kiauras stogas, trūko vamzdynas. Kas tvarko, kokiomis dalimis moka? Kai nėra tvarkos, yra nesutarimai“, – pastebėjo Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius.
Jungtinės veiklos sutarties pasigedo ir Senamiesčio PSPC direktorė G. Kurienė.
Daugelis gydymo įstaigų, Savivaldybės patalpų nuomininkių, jau turi įsirengusios kontrolinius elektros, vandens apskaitos ar net šildymo apskaitos prietaisus, tačiau dėl mokėjimo už bendro naudojimo patalpas kyla neaiškumų.
„Na, galėtų būti sveikintinas turto naudotojų susitarimas. Mes pritartume. Bet Savivaldybė pati jungtinėje veiklos sutartyje negalėtų dalyvauti, mes tik patalpų savininkai, o ne naudotojai“, – paaiškino Turto valdymo skyriaus vedėjas A. Naujokas.
Tačiau jis pasiruošęs su naudotojais sėsti prie derybų stalo ir aptarti visas problemas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Rajono politikų sprendimas lems, ar į vadinamosios Burbos ligoninės įstaigas kilsime laiptais, ar naudosimės liftu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto